Naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców

Materiał informacyjny UMWL
Wywiad z Marcinem Jabłońskim, Członkiem Zarządu Województwa Lubuskiego, nadzorującym Regionalny Program Operacyjny - Lubuskie 2020.

Jakie działania podjął Zarząd Województwa Lubuskiego w związku z kryzysem wywołanym przez epidemię?

- Województwo lubuskie – jako jedno z pierwszych – podjęło bardzo ważne decyzje dotyczące przeznaczenia znacznych środków, głównie pochodzących z UE, na przeciwdziałanie pandemii. Do najważniejszych podjętych niezbędnych działań mających przeciwdziałać szerzeniu się pandemii COVID-19 zaliczyć należy sfinansowanie z RPO zakupu środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali, pogotowia oraz domów pomocy społecznej, zakupy sprzętu do intensywnej terapii, ambulansów do przewozu pacjentów oraz testów na kwotę ponad 50 milionów złotych. Od sprawności tych działań zależało zdrowie Lubuszan. Następnie podjęliśmy intensywne działania, które ukierunkowane są na pomoc przedsiębiorcom. Te mają otoczyć opieką lubuskie firmy, m.in. poprzez preferencyjne pożyczki oraz tzw. Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców.

Istotnym działaniem było tutaj przyjęcie pakietu kryzysowego dla beneficjentów, którzy realizują projekty unijne z RPO. W ramach, którego możliwe było np. wydłużenie terminów rozliczania i zamykania inwestycji unijnych czy wprowadzenie aneksów do umów związanych z wpływem pandemii.

- Co zmienia się dla firm, które realizują projekty unijne?

- Na bieżąco reagujemy na problemy naszych beneficjentów, którym z powodu wystąpienia epidemii nie udaje się zrealizować pierwotnych założeń swoich projektów. Uelastyczniliśmy procedury, w uzasadnionych przypadkach aneksujemy terminy umowne czy też pozwalamy na zmiany wartości wskaźników Robimy wszystko, żeby pieniądze jak najszybciej trafiły na konta naszych beneficjentów: wprowadziliśmy uproszczone metody weryfikacji wniosków o płatność. Ograniczyliśmy liczbę składanych harmonogramów płatności. Pomimo trudnej sytuacji w jakiej się z znaleźliśmy, pozostajemy w kontakcie z beneficjentami, nie zwalniamy tempa i zgodnie z przyjętymi pierwotnie harmonogramami jesteśmy w trakcie rozstrzygania konkursów w ramach działania „1.1 Badania i rozwój”, który w tym roku cieszy się wyjątkowo wysokim poziomem. Szacujemy, że wesprzemy przedsiębiorców kwotą prawie 40 milionów złotych, a łączna wartość projektów to prawie dwa razy tyle. Ponadto w sierpniu małe i średnie firmy z Lubuskiego otrzymają dotacje w ramach podziałania „1.5.1 Rozwój sektora MŚP”, na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych i usługowych. Łączna wartość wsparcia to 24 miliony złotych, a całkowita szacowana wartość projektów to 50 milionów złotych.

- Lubuskie Bony Wsparcia Przedsiębiorców mają stanowić wsparcie finansowe dla lubuskich firm. Na czym będzie polegała ta pomoc?

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, stworzyliśmy możliwość wsparcia tych, którzy nie tylko chcą się utrzymać, ale również pójść o krok dalej i zainwestować w rozwój firmy. Skorzystaliśmy z rozwiązań prawnych, jakie dają nam specustawa i rozporządzenia związane z wystąpieniem epidemii koronawirusa i stworzyliśmy zupełnie nowy produkt - dotacje niezwiązane z koniecznością wprowadzania innowacji na szeroką skalę, czyli Lubuskie Bony Wsparcia. Będą one realizowane przy współudziale lubuskich instytucji otoczenia biznesu, m.in. Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Mówimy o konkursie dla osób samozatrudnionych, mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (grantobiorców) na udzielenie wsparcia finansowego w postaci bonów. Wartość alokacji na ten cel, pochodzącej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wynosi 30 mln zł. Co warte podkreślenia, Lubuskie Bony Wsparcia nie mają zastąpić dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników, prowadzenia działalności gospodarczej i składek na ubezpieczenia społeczne, bo na ten cel przeznaczyliśmy już środki Europejskiego Funduszu Społecznego (20 milionów złotych – przyp.red.), które są dostępne za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy.

- Jakich efektów się spodziewacie?

- Zakładamy, że z pomocy skorzysta co najmniej 180 lubuskich przedsiębiorców, a otrzymana przez nich pomoc finansowa pozwoli im nie tylko zachować istniejące miejsca pracy, ale również stworzyć nowe.

- 10 czerwca reprezentował Pan Urząd Marszałkowski podczas uroczystości podpisania umowy o dofinansowanie na utworzenie Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości w Gorzowie. Jak ważna to inicjatywa dla rozwoju lubuskiej gospodarki?

Każda złotówka, a w tym przypadku euro (bo mówimy tutaj o wsparciu z funduszy europejskich), które inwestujemy w przestrzeń gospodarki jest niesamowicie istotna. Teraz to znaczenie jeszcze bardziej wzrosło, gdyż czas pandemii mocno wpłynął na kondycję lubuskich przedsiębiorstw.

Tworzenie impulsów, mających pobudzić gospodarkę ma dzisiaj priorytetowe znaczenie. W ramach Regionalnego Centrum Przedsiębiorczości w Gorzowie młodzi przedsiębiorcy otrzymają pomoc w rozwinięciu swoich mikro i małych firm oraz startupów. Po drugie zwiększamy tym samym nakłady na innowacje, badania i rozwój. Dzisiaj nie trzeba nikogo przekonywać, że rozwój gospodarczy regionu mocno zależy od współpracy dwóch „światów” – nauki i biznesu.

- Dziękuję.

Rozmawiał Jarosław Libelt

#UEpomaga #FunduszeEuropejskie #FunduszeDlaPolski #FunduszeDlaLubuskiego

Materiał współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3