Nareszcie koniec z noszeniem maseczek. To już pewne! Mamy ich dość, zakładamy z przymusu i z obawy o zdrowie. Kiedy zdejmujemy: 11.05.2021

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Co czwarty badany uważa, że noszenie maseczki jest niezdrowe, a co piąty nie wierzy w ograniczenie transmisji wirusa poprzez zakrywanie nosa i ust. Arkadiusz Gola / Polska Press
Mamy już serdecznie dość maseczek i z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym zniesiony zostanie nakaz ich noszenia i dobrze, że dzielą nas od tego już dni. Ale przynajemniej większość w nas jest przekonana, że ich noszenie podczas pandemii jest niezbędne, bo to minimalny koszt ochrony siebie i bliskich przed COVID-19.

We wtorek 20 kwietnia minister Niedzielski zapytany o to kiedy będzie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na dworze, odpowiedział, że "bliżej końca maja". To dobra wiadomość, bo jesteśmy już zmęczeni noszeniem maseczek i z utęknieniem czekamy na chwilę gdy przynajmniej poza pomieszczeniami zamkniętymi można je będzie nosić bez ograniczeń.

I słowo się stało ciałem nawet szybciej. Już jest formalna decyzja! Zgodnie z rozporządzeniem, które ukazało się w czwartek 6 maja, maseczki zdejmiemy już w następną sobotę 15 maja, a więc szybciej niż deklarował minister (w połowie, a nie bliżej końca - maja!)

Blisko 60 proc. Polaków w pełni świadomie i bez przymusu chce chronić siebie i swoje otoczenie, zakrywając usta i nos w miejscach publicznych. Głównie korzystamy z maseczek chirurgicznych oraz materiałowych wielokrotnego użytku, ale coraz częściej sięgamy po ochronę o wyższym poziomie zabezpieczenia.

Agencja badawcza SW Research na zlecenie BISAF, polskiego producenta maseczek FFP2 i FFP3, przeprowadziła badania opinii publicznej na temat stosunku Polaków do zakrywania ust i nosa w czasie pandemii COVID-19. – Naszym celem było sprawdzenie, co Polacy myślą o obowiązku zakrywania ust i nosa, w jaki sposób korzystają z maseczek i jakie wybierają oraz jak maseczki zmieniają ich codzienną rzeczywistość. Ta ocena jest ściśle związana z obawami i podejściem do pandemii – wyjaśnia Michał Kuczyński z BISAF.

Teraz: 11.05.2021. Wraz z pojawieniem się słońca i wysokiej ...

Maseczki są z nami już rok

W kwietniu 2020 r. po raz pierwszy wprowadzono w Polsce obowiązek zasłaniania ust i nosa. Od tego czasu maseczki stały się trwałym elementem garderoby. Polacy najczęściej korzystają z nich w punktach usługowych (67 proc.) i komunikacji publicznej (58 proc.). Najrzadziej do zakrywania ust i nosa dochodzi podczas uprawiania sportu (21 proc.) i spotkań towarzyskich – w takiej sytuacji nieco ponad 10 proc. badanych korzysta z maseczki.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

Wśród Polaków można wyróżnić dwie grupy. Pierwsza z nich zakłada maseczki ze względu na ochronę siebie i innych, druga robi to pod przymusem prawnym lub społecznym.

WAŻNE. Kliknij i przeczytaj!

– Wyniki badań wskazują, że Polacy w większości są świadomi zagrożeń związanych z unikaniem środków ochrony osobistej. Blisko 60 procent badanych w pełni świadomie i bez przymusu chce chronić siebie i swoje otoczenie – mówi Michał Kuczyński z BISAF.
Polacy zapytani o to, dlaczego nie zakrywają ust i nosa w miejscach publicznych, za przyczynę wskazują utrudnienia w oddychaniu (56,5 proc.), brak wygody (31 proc.) czy parowanie okularów (27,5 proc.). Co czwarty badany uważa, że noszenie maseczki jest niezdrowe, a co piąty nie wierzy w ograniczenie transmisji wirusa poprzez zakrywanie nosa i ust.

Czym Polacy zakrywają usta i nos?

Na podium wśród najbardziej rozpoznawalnych form zakrywania ust i nosa są jednorazowe maseczki chirurgiczne (79,6 proc.) i wielorazowe materiałowe (78,8 proc.). W obu przypadkach popularność przekłada się na praktykę społeczną. Polacy najczęściej noszą maseczki materiałowe wielokrotnego użytku (46,6 proc.) oraz chirurgiczne (31,4 proc.). Przewaga form materiałowych prawdopodobnie spowodowana jest sytuacją z początkowej fazy pandemii, kiedy zauważalny był deficyt maseczek jednorazowych.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie BISAF wynika, że co dziesiąty Polak korzystał ze sposobu zasłaniania twarzy o bardzo niskim poziomie zabezpieczenia, m.in. poprzez używanie części garderoby lub przyłbicy. Stosunkowo rzadko respondenci sięgają po maski FFP2 lub FFP3, czyli te o najwyższym poziomie filtrowania. Na co dzień korzysta z nich jedynie 12 proc. Polaków, a ponad 30 proc. miało ją na sobie przynajmniej raz.
– Maski o charakterystyce FFP2 i FFP3 filtrują wdychane i wydychane powietrze, oczyszczając je z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Używanie maseczek FFP3 pozwala ograniczyć transmisję koronawirusa prawie o 100 procent – tłumaczy Michał Kuczyński. Świadomość na temat charakterystyki masek FFP jest wśród respondentów stosunkowo niska. Jedynie co trzeci Polak utożsamia ten rodzaj masek z wyższym poziomem zabezpieczenia.

Bariery w noszeniu maseczek

Dlaczego Polacy unikają noszenia maseczek? Najczęściej powody są takie same jak w przypadku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych: dominuje wygoda i komfort użytkowania maseczek. Blisko 70 proc. badanych wskazuje, że barierą w zakrywaniu ust i nosa jest utrudnione oddychanie oraz, jak uważa co drugi respondent, zawilgocenie maseczki. Jedynie 12 proc. Polaków nie ma żadnych problemów związanych z użytkowaniem masek.

Dla badanych dostępność maseczek nie stanowi bariery. Ich zakup odbywa się najczęściej w dyskoncie lub w hipermarkecie (31,3 proc.), w aptece (25,1 proc.) czy przez Internet (12,7 proc.). Podczas zakupu maseczki Polacy kierują się przede wszystkim ceną, możliwością wielokrotnego użycia i wygodą użytkowania.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

Polacy masowo ruszyli do lombardów

Wideo

Materiał oryginalny: Nareszcie koniec z noszeniem maseczek. To już pewne! Mamy ich dość, zakładamy z przymusu i z obawy o zdrowie. Kiedy zdejmujemy: 11.05.2021 - Strefa Biznesu

Komentarze 30

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Novelty

Złóż wniosek o pożyczkę pod adresem NOVELTY FINANCE (noveltyfinances@gmail.com) z oprocentowaniem 3%.

Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić swój styl życia, czy też masz nieoczekiwany wydatek, z którym musisz sobie poradzić, pożyczka z NOVELTY FINANCE to opłacalny sposób na realizację tego celu.

NOWOŚĆ FINANSE jest elastyczna: możesz pożyczyć do 5 milionów euro (5 000 000,00 euro), z odpowiednimi okresami spłaty od 6 miesięcy do 30 lat. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych oraz pożyczek konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności z oprocentowaniem 3%.

Co dostałeś:

 Natychmiastowy dostęp do środków po zatwierdzeniu

 Konkurencyjne stopy procentowe

 Elastyczne warunki spłaty

 Możliwość szybszej spłaty kredytu (dopłaty obniżają wysokość kredytu)

 Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych funduszy

 Twoja pierwsza spłata pożyczki rozpocznie się w sześć miesięcy po zatwierdzeniu.

Jak aplikować:

Złożenie wniosku o pożyczkę jest szybkie i proste!

Firmy lub osoby zainteresowane ubieganiem się o pożyczkę w Novelty Finance, które potrzebują więcej informacji na temat JAK ZŁOŻYĆ APLIKACJĘ, powinny WYSŁAĆ E-MAIL na adres (noveltyfinances@gmail.com) LUB skontaktować się z Emily Gibbon przez WhatsApp / Telegram pod numerem 447868796107, aby uzyskać więcej informacji i ustne odprawy. .T

M
Monika Wolska

Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : https://linktr.ee/polishgirl

G
Gość
4 maja, 11:05, Gość:

Dla przypomnienia:

1. Maski na ulicy powszechnie noszono w Japonii i na Dalekim Wschodzie. Dla ochrony przed grypą i smogiem, itd.

2. Maski w Polsce noszą lekarze i pielęgniarki podczas zabiegów i operacji chirurgicznych oraz na oddziałach zakaźnych. Noszą je od czasów przedwojennych i nikt nie podważa celowości tego noszenia. Nikomu też nic się od maski nie stało, żadnej "grzybicy płuc", czy podduszania. A mowa o noszeniu przez wiele lat, codziennie w pracy, po wiele godzin.

3. W czasie pandemii pokazywano wielokrotnie testy gdy ktoś podczas próby wysiłkowej miał maskę i dla porównania ćwiczył bez maski. Saturacja w obu przypadkach była niemal jednakowa, nie było mowy o jakimkolwiek wpływie na zdrowie. No i przez te miesiące wiemy o dziesiątkach tysięcy ofiar kowidu tylko w Polsce, ale za to nie ma żadnego przypadku choćby zachorowania z powodu maski.

Oby więcej takich normalnych osób! Niech ten przekaz dotrze do jak największej ilości osób. Edukujemy

R
R
4 maja, 11:05, Gość:

Dla przypomnienia:

1. Maski na ulicy powszechnie noszono w Japonii i na Dalekim Wschodzie. Dla ochrony przed grypą i smogiem, itd.

2. Maski w Polsce noszą lekarze i pielęgniarki podczas zabiegów i operacji chirurgicznych oraz na oddziałach zakaźnych. Noszą je od czasów przedwojennych i nikt nie podważa celowości tego noszenia. Nikomu też nic się od maski nie stało, żadnej "grzybicy płuc", czy podduszania. A mowa o noszeniu przez wiele lat, codziennie w pracy, po wiele godzin.

3. W czasie pandemii pokazywano wielokrotnie testy gdy ktoś podczas próby wysiłkowej miał maskę i dla porównania ćwiczył bez maski. Saturacja w obu przypadkach była niemal jednakowa, nie było mowy o jakimkolwiek wpływie na zdrowie. No i przez te miesiące wiemy o dziesiątkach tysięcy ofiar kowidu tylko w Polsce, ale za to nie ma żadnego przypadku choćby zachorowania z powodu maski.

100%

G
Gość
27 kwietnia, 14:04, Kosmitka:

Nosiłam maseczkę, noszę i będę nosić.

Używam maseczek materiałowych, 2-warstwowych bawełnianych, które prawidłowo noszone chronią moje otoczenie, a nie mnie. Mnie chroni maseczka innej osoby prawidłowo założona - i z tym jest problem, ponieważ zbyt duża grupa ludzi jest aspołeczna i życie czy zdrowie sąsiada jest im zupełnie obojętne.

Rok temu, gdy założyłam maseczkę to czułam pewien dyskomfort w oddychaniu i noszeniu. Po miesiącu organizm się przyzwyczaił i jest OK.

29 kwietnia, 19:36, Piotr:

Tylko kowidianie noszą kagańce 😅😂🤣

cyt"Chodzę po sklepie bez maski, bo mogę. Mam zwolnienie. I mam dreszcze z przyjemności jak ci covidianie się s**ją ze strachu. Nawet jak nic nie kupuję, to wpadam po drodze zawsze do marketu. Mam nadzieję, że większość z nerwów zawału dostanie".

Nie cowidianie , tylko ludzie . Nie antycovidianie , tylko sk@#$wy$$syny .

cyt" Jeden z przypadków narażania innych na zakażenie poprzez niestosowanie się do rozporządzenia opisał Andrzej Saramonowicz.

- Przed chwilą na ulicy spotkałem jakiegoś młodego idiotę bez maski, który na zwróconą uwagę powiedział, że jej nie założy - relacjonuje na swoim Facebooku pisarz i scenarzysta.

Dalej w mocnych słowach kwituje zachowanie przechodnia i jemu podobnych.

- Wychowaliśmy bandę bezdusznych skur*** A dokładnie rzecz biorąc: stworzyliśmy bezdusznych skur***, rezygnując z ich wychowywania - kwituje." . No kwituje - 100/100 , w punkt i trafnie . Tylko do bezużytecznych wychowanych ch@#@%$j wie przez kogo antyobywatelskich s@#@#@nów , to nigdy nie dotrze .

P
Piotr
27 kwietnia, 14:04, Kosmitka:

Nosiłam maseczkę, noszę i będę nosić.

Używam maseczek materiałowych, 2-warstwowych bawełnianych, które prawidłowo noszone chronią moje otoczenie, a nie mnie. Mnie chroni maseczka innej osoby prawidłowo założona - i z tym jest problem, ponieważ zbyt duża grupa ludzi jest aspołeczna i życie czy zdrowie sąsiada jest im zupełnie obojętne.

Rok temu, gdy założyłam maseczkę to czułam pewien dyskomfort w oddychaniu i noszeniu. Po miesiącu organizm się przyzwyczaił i jest OK.

Tylko kowidianie noszą kagańce 😅😂🤣

G
Gość
23 kwietnia, 17:33, e:

MAM DOSYC NOSZENIA SZ MA TY NA RYJU KTORa i tak nic nie pomaga moze tylko zaslania moj br[orbaźliwe] ryjec do tego jest OK. . Zima jeszcze w miare ale nosze okuklary wiec tragedia paruja nic nie widac ale latem przy upalach nosic nie bede. Mam swoje choroby covid juz przeszedlem ciezko i wtedy nosilem maske i nie pomoglo.

25 kwietnia, 7:09, Gość:

Rzadko ktoś przyznaje , że ma ryja . Niewątpliwie jest to istotny fakt by maskę nosić na stałe . Z przyczyn estetycznych .

25 kwietnia, 10:13, RYŻY:

Pewnie masz RYJA i jesteś PO je.em

hahahahaha . Jaki stary nick slawnego POgromcy wszystkiego , co niepisobolszewickie . Taki sprzed 5 lat mniej więcej . Ten antyspołeczny , antydemokratyczny , propisowski degenerat od lat codziennie sadzi po kilkanaście hejtów na tym forum . Ciągnie go do hejtowania , jak muchę do g@@wna .

Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf abadon antysemicki zyeb

i ten slawny wyłysiały

Antoni Adam , kasienka , Rafal

i innych setki nicków

amator rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

Opcja Antyspołeczna i Federacja Zyebów

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

G
Gość
23 kwietnia, 17:33, e:

MAM DOSYC NOSZENIA SZ MA TY NA RYJU KTORa i tak nic nie pomaga moze tylko zaslania moj br[orbaźliwe] ryjec do tego jest OK. . Zima jeszcze w miare ale nosze okuklary wiec tragedia paruja nic nie widac ale latem przy upalach nosic nie bede. Mam swoje choroby covid juz przeszedlem ciezko i wtedy nosilem maske i nie pomoglo.

25 kwietnia, 7:09, Gość:

Rzadko ktoś przyznaje , że ma ryja . Niewątpliwie jest to istotny fakt by maskę nosić na stałe . Z przyczyn estetycznych .

25 kwietnia, 10:13, RYŻY:

Pewnie masz RYJA i jesteś PO je.em

co gorsze - byc PO je.em czy PiS dzielcem?

A
Abadon

1941 - Arbeit macht frei

2021 - vaccine macht frie

G
Gość

maseczki nic nie dają, maseczki sa tylko po to aby ludzie nie zapominali że jest pandemia. to po primo a po drugie to maseczki trzeba nosić na dworze tylko dla tego bo ludzie zapominali ze sobą maseczek z domów i później w sklepach czy komunikacji miejskiej itp okazywało sie ze nie maja maseczki to i tak wchodzili bez niej a jak każdy wyjdzie z domu z maska na nosie to jej nigdzie nie zgubi i nie zapomni

R
RYŻY
23 kwietnia, 17:33, e:

MAM DOSYC NOSZENIA SZ MA TY NA RYJU KTORa i tak nic nie pomaga moze tylko zaslania moj br[orbaźliwe] ryjec do tego jest OK. . Zima jeszcze w miare ale nosze okuklary wiec tragedia paruja nic nie widac ale latem przy upalach nosic nie bede. Mam swoje choroby covid juz przeszedlem ciezko i wtedy nosilem maske i nie pomoglo.

25 kwietnia, 7:09, Gość:

Rzadko ktoś przyznaje , że ma ryja . Niewątpliwie jest to istotny fakt by maskę nosić na stałe . Z przyczyn estetycznych .

Pewnie masz RYJA i jesteś PO je.em

G
Gość
23 kwietnia, 17:33, e:

MAM DOSYC NOSZENIA SZ MA TY NA RYJU KTORa i tak nic nie pomaga moze tylko zaslania moj br[orbaźliwe] ryjec do tego jest OK. . Zima jeszcze w miare ale nosze okuklary wiec tragedia paruja nic nie widac ale latem przy upalach nosic nie bede. Mam swoje choroby covid juz przeszedlem ciezko i wtedy nosilem maske i nie pomoglo.

Rzadko ktoś przyznaje , że ma ryja . Niewątpliwie jest to istotny fakt by maskę nosić na stałe . Z przyczyn estetycznych .

a
anka
18 kwietnia, 13:56, Gość:

nie noszę i mam wyje.ane na bezprawne zakazy

18 kwietnia, 18:08, ***** troglodytów:

Taaaaaa :)))

Już to widzę :)))

Wejdź na -postronek- policji bez maseczki i powtórz to tam :))

Albo do marketu, albo do przychodni :)))

18 kwietnia, 18:15, Gość:

Nakaz jest niezgodny z prawem, bo pisiory jak zwykle pisząc ustawę na kolanie napisali bubel prawny. W ustawie nie jest sprecyzowane kogo nakaz dotyczy, więc lać na to ciepłym moczem można.

USATWA Z 1998 ROKU obowiazuje nadal o epidemiach.... nie pisowcow rozporzadzenie ale USTAWA.

e
e

MAM DOSYC NOSZENIA SZ MA TY NA RYJU KTORa i tak nic nie pomaga moze tylko zaslania moj br[orbaźliwe] ryjec do tego jest OK. . Zima jeszcze w miare ale nosze okuklary wiec tragedia paruja nic nie widac ale latem przy upalach nosic nie bede. Mam swoje choroby covid juz przeszedlem ciezko i wtedy nosilem maske i nie pomoglo.

G
Gość

Wiele myśli zostało tutaj wypowiedzianych, ale niektórzy z nas mogliby powiedzieć co myślą nieco delikatniej. Przed pozostawieniem komentarza, sprawdź ten post: https://business-asset.com/pol/wiki-blog/rozny/7-zasad-netykiety-lub-etykiety-internetowej-613.html . Pokój.

Dodaj ogłoszenie