Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuszanie świętują Narodowe Święto Niepodległości. Sprawdź, co będzie się działo!

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Andrzej Banas / Polska Press
Będą koncerty, wystawy, gra terenowa, rajd rowerowy i wiele innych wydarzeń. Świętowanie zaplanowano w całym województwie lubuskim.

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości w Gorzowie

Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie Wojskowa Gra Terenowa organizowana przy współpracy z Wojskowym Centrum Rekrutacji. Obowiązują zapisy. O godzinie 12:00 odśpiewany zostanie hymn w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” i odbędzie się składanie kwiatów przed pomnikiem Marszałka.

  • Godz. 13.00 - msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze pw. Najświętszej Maryi Panny.
  • Godz. 14.15 - uroczysty apel na Starym Rynku.
  • Godz. 15.30 - V Bieg Niepodległościowy.
  • Przed godziną 16.30 Gorzowska Orkiestra Dęta wykona przemarsz spod oświetlonego okazjonalnie Urzędu Miasta na Stary Rynek. Tam o godz. 16:30 rozpocznie się piknik wojskowy.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Zielonej Górze

W Zielonej Górze uroczyste obchody odbędą się w piątek, 11 listopada.
Program:

  • godz. 10.30 - Złożenie wiązanek kwiatów przed tablicą pamięci Pro memoria więźniom politycznym i ofiarom represji komunistycznych w Zielonej Górze przy Areszcie Śledczym,
  • godz. 11.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej,
  • godz. 12.15 - Przemarsz z kościoła kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na Plac Matejki,
  • godz. 12.30 - Zgromadzenie mieszkańców miasta na Placu Matejki: uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze, apel pamięci, złożenie wiązanek kwiatów.
  • godz. 12.00 – 16.00 Pokaz sprzętu wojskowego z żołnierską grochówką na Placu Teatralnym.

Wystawa niepodległościowa w Zielonej Górze

Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Generał Haller i jego żołnierze”, które odbędzie się w środę, 9 listopada o godz. 17.

Czytaj więcej:

Rajd "Rowerowa Niepodległa". Trasa z Zielonej Góry do Drzonowa

O godzinie 11:11, 11 listopada spod pomnika Bohaterów II Wojny Światowej w Zielonej Górze wystartuje rajd "Rowerowa Niepodległa". Rowerzyści przez Słone, Buchałów dojadą do Drzonowa pod siedzibę Lubuskiego Muzeum Wojskowego.
Na uczestników rajdu rowerowego czekać będzie wiele atrakcji oraz ciepły posiłek w postaci wojskowej grochówki. Po dotarciu rowerzystów do Drzonowa, muzeum zaprezentuje inscenizację batalistyczną "Bój Wielkopolan o Niepodległość" oraz pokaz "Barwa i broń Powstania Wielkopolskiego".

Mieszkańcy Zielonej Góry Chynowa odśpiewają hymn

W piątek, 11 listopada, o godzinie 12.00 członkowie Stowarzyszenia Kolorowy Chybów zapraszają mieszkańców na ul. Łężycką, aby tam uczcić rocznicę odzyskania niepodległości i uroczyście odśpiewać hymn.

Wydarzenie w Żagańskim Pałacu Kultury

Żagański Pałac Kultury zaprasza w czwartek, 10 listopada, o godz. 19.00 do sali Inter na projekcję w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. To opowieść o bliźniaczkach z Walii: June i Jennifer Gibbons, które przestają komunikować się ze światem.

Dowiedz się więcej o wydarzeniach w Żaganiu i okolicy:

Msza i koncert w Iłowej

W piątek, 11 listopada, o godzinie 11:00 uroczystości patriotyczne w Iłowej rozpocznie msza święta w kościele pw. Chrystusa Króla w Iłowej. Następnie obchody przeniosą się pod Pomnik Żołnierzy Wojska Polskiego przy ul. Pułaskiego. Kolejną częścią uroczystości będzie okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Iłowej. Zaczną się o godz. 13 w sali koncertowej biblioteki. Obchody zakończy w tym samym miejscu nastrojowy koncert „Moja Wolność”, w wykonaniu Kamila Lachowskiego.

Wyjątkowa lekcja historii w Żaganiu

W sobotę, 12 listopada, o godz. 14.00 w Muzeum Obozów Jenieckich otwarta zostanie wystawa czasowa „Wyposażenie żołnierzy wojsk epoki napoleońskiej”. Otwarcie ekspozycji poprzedzi prelekcja Franciszka Łuckiewicza z żarskiego Muzeum WOJEN I ŻYCIA pt.: „Wojska napoleońskie w Żaganiu i okolicy w 1813 roku”

Taniec i hymn w Nowej Soli

W czwartek, o godz. 11.11 uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego odśpiewają hymn i na pl. Powstańców Śląskich i Wielkopolskich zatańczą poloneza. Reprezentacyjny polski taniec narodowy w wykonaniu uczniów będzie można oglądać wokół fontanny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości w Kożuchowie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kożuchowie rozpocznie w piątek, o godz. 11.15 msza w kościele pw. Matki Bożej Gromnicznej. Następnie, o godz. 12.30 zaczną się uroczystości na cmentarzu komunalnym przy ul. Zielonej. Dalsza część uroczystości zaplanowana jest od godz. 17 w Centrum Kultury Zamek. Wystąpią m.in. aktorzy Teatru Lubuskiego.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystości w Bytomiu Odrzańskim

W Bytomiu Odrzańskim obchody rozpocznie msza za Ojczyznę odprawiona o godz. 11 w kościele pw. św. Hieronima. Następnie o godz. 12 nastąpi poświęcenie nagrobka śp. sierż. Emila Wałukiewicza i jego żony Stanisławy na cmentarzu komunalnym. O godz.12.30 zacznie się koncert Magia folkloru przy Centrum Kultury.
W sobotę, 12 listopada, o godz. 9.30 w kościele w Bytomiu Odrzańskim odprawiona zostanie msza w intencji sierż. E. Wałukiewicza. O godz. 10.30 w bibliotece zostanie otwarta wystawa poświęcona sierżantowi, odbędzie się spotkanie z jego rodziną. Będzie również projekcja filmu Marii i Andrzeja Perlaków "Emil Wałukiewicz i jego rodzina".

Narodowe Święto Niepodległości. Wydarzenia w Nowym Miasteczku

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Miasteczku zaczną się w piątek, 11 listopada, o godz. 9.40 w kościele pw. Opatrzności Bożej. Wystąpi zespół Barwy jesieni i uczennica LO Agata Kozioł.
O godz. 10 zacznie się msza w intencji Ojczyzny.
O godz. 11 nastąpi przemarsz pod Pomnik Niepodległości przy ul. Marcinkowskiego. Zaplanowano paradę motocyklistów w ramach Marszu Niepodległości.
O godz. 11.15 zaczną się uroczystości przy pomniku. Tam zaplanowano m.in. ślubowanie kadetów Zespołu Szkół nr 1.

Narodowe Święto Niepodległości. Wydarzenia w Otyniu

W piątek, 11 listopada odbędzie się trzeci koncert z cyklu "Jesienne spotkania ze sztuką". W Gminnym Centrum Kultury w Otyniu odbędzie się się wspólne celebrowanie obchodów.
O godzinie 18.00 z patriotycznym repertuarem wystąpi duet Robert Mazurkiewicz i Przemysław Bielawa. Wstęp jest wolny.
Duet Robert Mazurkiewicz i Przemysław Bielawa to według krytyków jeden z ciekawiej brzmiących duetów męskich poruszających się w klimatach tzw. „krainy łagodności”. Połączyła ich przyjaźń i miłość do muzyki.
Rozpoczynając wspólną muzyczną przygodę stworzyli klimatyczny duet sympatycznych panów w średnim wieku, grających mieszankę muzyki z gatunku od poezji śpiewanej, bluesa po bosanovę czy pop ballady.
Ich autorskie kompozycje do tekstów m.in. Iwony Przygody, Katarzyny Swędrowskiej czy Marka Sochackiego od razu zyskały uznanie wśród publiczności i muzycznej braci. Podbili serca jurorów m.in. Bazuny, Poetyckiej Stajni czy Festiwalu im Jacka Kaczmarskiego w Bydgoszczy, a to tylko niewielki odsetek ich wspólnego muzycznego dorobku, który uzupełniają także nominację na Międzynarodowy Festiwal „PORTA” w Usti nad Łabą (laureaci) czy 52. Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie.
Mazurkiewicz i Bielawa na koncie mają szereg wspaniałych koncertów w różnych miejscach w kraju i za granicą. Oprócz autorskiego programu, na który składają się ich własne kompozycje, muzycy proponują też program stworzony na okoliczność 100 lat Odzyskania Niepodległości, w skład którego wchodzą piosenki legendarnego duetu bardów Kaczmarski - Gintrowski w nowej ciekawej aranżacji. I właśnie z tym programem głównie muzycy przyjadą do otyńskiego Gminnego Centrum Kultury.

Lodołamacze Spoko Tato. Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W niedzielę, od godz. 12:45 na Dzikiej Ochli zbierać się będą członkowie grupy morsów Lodołamacze Spoko Tato. Tym razem wspólne morsowanie odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

- Biało-czerwone, to barwy niezwyciężone! Zadbajcie o te kolory - każde patriotyczne przebranie mile widziane! - zachęcają organizatorzy morsowania.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska