Według zapowiedzi, Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ma zająć się m.in. badaniami historycznymi i promowaniem współczesnego dorobku kulturalnego mieszkańców wsi. Instytucja ta ma współpracować z muzeami, szkołami rolniczymi czy choćby z samorządami.
Instytut będzie ścisłe powiązany z Centralną Biblioteką Rolniczą. Co to oznacza dla pracowników CBR? Ardanowski zapewnił, że mają zagwarantowane dalsze zatrudnienie, a włączenie jej w skład instytutu jest, w pewnym sensie, nobilitacją.
- Ten instytut nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku – podkreślił podczas konferencji prasowej minister Jan Krzysztof Ardanowski. - Na dziedzictwo kultury wsi składa się również dwór, ziemiaństwo, ogromna działalność Kościoła, który motywował, umacniał poczucie narodowości wśród chłopów. Więc te wszystkie aspekty i zapewne szereg innych będą tymi tematami, którymi będzie się zajmował Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
- Kultura ludowa jest szeroko objęta mecenatem państwa - stwierdził Jarosław Selin, wiceminister kultury. - Brakowało jednak instytucji zajmującej się konkretnie tą dziedziną twórczości kulturalnej.
Źrodło: MRiRW
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?