Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi alpiniści zdobyli Aconcaguę

Redakcja
Pozdrowienia dla "GL"
Pozdrowienia dla "GL"
Pod patronatem "Gazety Lubuskiej" czwórka alpinistów pojechała w Andy, by zdobyć najwyższy wierzchołek Ameryki Południowej.
Pozdrowienia dla "GL"

Pozdrowienia dla "GL"

Aneta Łojek, Gabriel Baatkiewicz, Tomasz Marek oraz Maciej Knutelski to członkowie wyprawy naukowo-alpinistycznej Aconcagua Expedition 2008.

Chcieli przeprowadzić badania na temat ruchu turystyczno-alpinistycznego w rejonie parku narodowego "Parque provincial Aconcagua" oraz zdobyć najwyższą górę obu Ameryk, Aconcagui, o wysokości 6962 m n.p.m.

Dziś otrzymaliśmy kartkę z pozdrowieniami od nich, w której czytamy: "Serdeczne pozdrowienia z masywu Aconcagua, najwyższego szczytu Ameryki Południowej. Ekspedycja osiągnęła zamierzone cele, szczyt zdobyty, badania przeprowadzone. Z pozdrowieniami: Aneta, Maciej, Tomek, Gabryś.

Kim są członkowie wyprawy?

Aneta Łojek, kierownikiem ekspedycji
Pasją do gór i podróży dzieli się ze studentami Akademii Pomorskiej w Słupsku, gdzie pracuje jako pracownik naukowy w Instytucie Geografii. Pilot wycieczek, przewodnik po Pradze, członek komisji turystyki górskiej i narciarstwa PTTK w Słupsku.

Z górami związana od lat, jest przewodnikiem sudeckim i często prowadzi grupy w ciekawe miejsca Sudetów.

Mimo młodego wieku Aneta ma duże dokonania alpinistyczne. To znawczyni dalekich krańców Syberii, gdzie prowadziła badania naukowe; zdobywczyni licznych alpejskich szczytów. Prowadziła wyprawę w Alpy Julijskie, która zakończyła się zdobyciem Małej Mojstrovki, Prisojnika, i najwyższego szczytu Słowenii: Triglavu. Najwyższy szczyt Alp Bawarskich: Zugspitze zdobyła we wrześniu 2006 roku z Maciejem Knutelskim. Również z Maciejem, w lipcu 2007 roku kierowała wyprawą w Alpy Graickie, gdzie alpiniści zdobyli najwyższą górę Włoch: Gran Paradiso, o wysokości 4061 m n.p.m. Dowodził też ekspedycji w Alpy Sabaudzkie, gdzie mimo trudnych warunków atmosferycznych, które uniemożliwiły wejście na najwyższy szczyt Europy, weszli na niższy wierzchołek: Mont Blanc du Tacul.

Aneta łączy przyjemne z pożytecznym. Wyprawa naukowa Aconcagua Expedition 2008 jest tego przykładem. Podczas ekspedycji będzie zbierała materiały oraz przeprowadzała badania do swojej rozprawy doktorskiej pt.: "Wyprawy wysokogórskie we współczesnej polskiej turystyce". Interesują ją zagadnienia ruchu turystyczno-alpinistycznego w masywie Aconcagua, cele i motywacje wspinaczy i ich uwarunkowania demograficzne.

Gabriel Batkiewicz, największy podróżnik

To prawdziwy globtroter, który zwiedził niemal całą Europę. Jego największą pasją jest jednak latanie. To doświadczony pilot samolotowy i szybowcowy, wieloletni członek Aeroklubu Nowy Targ. Jako miłośnik bezkrwawego safari, zwiedził wiele krajów czarnego lądu, w tym Tanzanię i Kenię, gdzie fotografował dziką przyrodę.

Odległe, ogromne przestrzenie bezludnych miejsc Australii przemierzył we wszystkich możliwych dostępnych środkach transportu. Jego opowieści oraz zdjęcia z nurkowania na australijskich rafach koralowych nie mają sobie równych.

W górach nie jest laikiem. Zdobył najwyższą górę Afryki - Kilimandżaro, brał udział w wyprawie na najwyższy szczyt Ameryki północnej - McKinley.

Tomasz Marek to najbardziej doświadczony alpinista w zespole

Jest nie tylko świetnym wspinaczem, ale również grotołazem. Ma uprawnienia taternickie, od 1995 r. członek Sekcji Grotołazów Wrocław, członek Sekcji Speleologicznej w Kletnie. Pracę zawodową łączy z zamiłowaniami. Pracuje jako przewodnik, pracownik Podziemnej Trasy Turystycznej "Sztolni Uranu" w Kletnie.

W wolnym czasie oddaje się speleologii i wyprawom wysokogórskim. Brał udział w wyprawach do wszystkich najgłębszych systemów jaskiniowych w Polsce: jaskiń Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Sudetów oraz Morawskiego Krasu. Prowadzi opiekę i stałą eksplorację Jaskini Niedźwiedziej gdzie odkrył najdłuższą naciekową misę martwicową w Polsce i jeden z najpiękniejszych korytarzy naciekowych.

Nie sposób wyliczyć wszystkich dokonań Tomka w górach wysokich. W Alpach zdobył wiele trzytysięcznych i czterotysięcznych szczytów, w tym Mont Blanc (4748 m n.p.m.), Matterhorn (4478 m n.p.m.), Grossglockner (3797 m n.p.m.). W Wysokim Kaukazie, na terenie Federacji Rosyjskiej zdobył najwyższy szczyt Kaukazu, Elbrus.

W tym roku prowadził wyprawę w góry Alaski, podczas której wszedł na najwyższy szczyt Ameryki Północnej, McKinley, o wysokości 6194 m n.p.m.

Maciej Knutelski jest najmłodszym uczestnikiem wyprawy

Już od dziecka towarzyszył mu "postrzępiony horyzont", kiedy to każde wakacje spędzał w rodzinnych stronach u podnóży Tatr i na skalnym Podhalu.

Górskich wędrówek zasmakował w okresie szkolnym przemierzając szlaki Polskich gór. Góry wysokie poznał podczas studiów, kiedy łatwiej było mu wysiedzieć w górskich schroniskach i w namiocie niż w murach uczelni.

To pasjonat podróżowania, gdzie droga staje się celem, zapalony wędkarz i miłośnik dzikiej przyrody. Poznał wszystkie kraje alpejskie, począwszy od Francji a skończywszy na Słowenii. Zdobył szczyty w Alpach Berneńskich w Szwajcarii: Wildstrubel (4244 m n.p.m.) i Trubelnstock, Alpach Bawarskich w Niemczech: Zugspitze (2962 m n.p.m.), Wysokich Taurach w Austrii: Grossglockner (3797 m n.p.m. i Johannisberg (3465 m n.p.m.), Alpach Grackich we Włoszech: Gran Paradiso (4061 m n.p.m.), Alpach Sabaudzkich we Francji: Mont Blanc du Tacul (4248 m n.p.m.) oraz Alpach Julijskich w Słowenii: Triglav (2468 m n.p.m.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska