Poznańskich, który kultywuje tradycje 15. Pułku Ułanów. Głównymi bohaterami byli żołnierze "piętnastki", dowodzeni przez podpułkownika Tomasza Borowczyka. Na uroczystość przyjechali ich przyjaciele ze stowarzyszeń historycznych, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.
Podczas apelu weterani misji otrzymali gwiazdy Iraku i Afganistanu, zaś najlepsi ułani wyróżnieni zostali pismami pochwalnymi ze zdjęciem na tle sztandaru oraz nagrodami rzeczowymi. Uroczystość zakończył piknik połączony z pokazem sprzętu.
Żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wzięli też udział w obchodach Dni Ułana w Poznaniu. Przemarsz szwadronu honorowego, pododdziałów pieszych i konnych, uroczysty capstrzyk, apel poległych oraz uroczystości na Cytadeli zrobiły na uczestnikach obchodów ogromne wrażenie. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski chętnie przyłączyli się do wspólnego świętowania.
W czasie capstrzyku przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich zgodnie z tradycją pułkową, obecni wspominali poległych żołnierzy pułku. Oddali im należną cześć i honor salwą honorową. - Tak jak nasi wielcy poprzednicy, oddajemy kiedy potrzeba, to co najcenniejsze, nasze życie. Już nie pod Monte Cassino, ale wszędzie tam, gdzie przychodzi nam wykonywać zadania, daleko w Iraku i Afganistanie. Myślę, że nie ma bardziej odpowiedniego miejsca dla uczczenia pamięci żołnierzy, jak to tutaj - pomnik 15 pułku Ułanów Poznańskich. Chwała Wielkopolskiej i Poznańskiej Kawalerii - w imieniu wszystkich żołnierzy cześć poległym oddał generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.
Równie podniosłą chwilą było wręczenie sześciu żołnierzom ustanowionych ostatnio znaków pułkowych 15. Pułku Ułanów. To najważniejszy symbol tradycji tej jednostki. Pierwszy z rąk dowódcy odebrał podpułkownik Tomasz Borowczyk. - Ta chwila jest niezwykła, dlatego że powrót znaku pułkowego w szeregi Wojska Polskiego zamyka klamrą i oznacza kontynuację dziejów i tradycji 15 pułku we współczesnym Wojsku Polskim. Obecność historycznego sztandaru pułku w tym miejscu, to rzecz niezwykła. Wy stojący dziś przed pomnikiem, ułani poznańscy musicie sobie zdawać sprawę z tego, że ta chwila, właśnie dzięki obecności sztandaru jest niezwykła. Wy, którzy stoicie w poczcie sztandarowym tego, wiedzcie, że być może jest to najważniejsze wydarzenie związane z tradycjami pułkowymi - mówił do żołnierzy Adam Bech, prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.
Obecność wojskowej asysty honorowej, historycznego sztandaru, oddziałów konnych, stowarzyszeń historycznych oraz współczesnego sprzętu będącego na wyposażeniu 17 WBZ to połączenie tradycji i współczesności. W uroczystościach wzięło udział wielu obecnych i byłych żołnierzy, którzy w ten sposób wyrazili respekt dla tradycji i historii. Swoją obecnością udowodnili, że pamięć i kultywowanie tradycji to dla nich ważna część służby.
Trzydniowe obchody święta 15 batalionu Ułanów Poznańskich, zakończyły się festynem na Cytadeli, gdzie można było podziwiać sprzęt wojskowy oraz kawaleryjskie umiejętności.