Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze świętowali Dni Ułana

Dariusz Brożek
Żołnierze 15 batalionu Ułanów Poznańskich świętowali Dni Ułana.
Żołnierze 15 batalionu Ułanów Poznańskich świętowali Dni Ułana. 17. WBZ
Żołnierze międzyrzeckiej brygady kultywują tradycje jednostek wielkopolskiej kawalerii. Dlatego wzięli udział w obchodach Dni Ułana, które odbyły się w Poznaniu i Wędrzynie.

Poznańskich, który kultywuje tradycje 15. Pułku Ułanów. Głównymi bohaterami byli żołnierze "piętnastki", dowodzeni przez podpułkownika Tomasza Borowczyka. Na uroczystość przyjechali ich przyjaciele ze stowarzyszeń historycznych, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.

Podczas apelu weterani misji otrzymali gwiazdy Iraku i Afganistanu, zaś najlepsi ułani wyróżnieni zostali pismami pochwalnymi ze zdjęciem na tle sztandaru oraz nagrodami rzeczowymi. Uroczystość zakończył piknik połączony z pokazem sprzętu.

Żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wzięli też udział w obchodach Dni Ułana w Poznaniu. Przemarsz szwadronu honorowego, pododdziałów pieszych i konnych, uroczysty capstrzyk, apel poległych oraz uroczystości na Cytadeli zrobiły na uczestnikach obchodów ogromne wrażenie. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski chętnie przyłączyli się do wspólnego świętowania.

W czasie capstrzyku przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich zgodnie z tradycją pułkową, obecni wspominali poległych żołnierzy pułku. Oddali im należną cześć i honor salwą honorową. - Tak jak nasi wielcy poprzednicy, oddajemy kiedy potrzeba, to co najcenniejsze, nasze życie. Już nie pod Monte Cassino, ale wszędzie tam, gdzie przychodzi nam wykonywać zadania, daleko w Iraku i Afganistanie. Myślę, że nie ma bardziej odpowiedniego miejsca dla uczczenia pamięci żołnierzy, jak to tutaj - pomnik 15 pułku Ułanów Poznańskich. Chwała Wielkopolskiej i Poznańskiej Kawalerii - w imieniu wszystkich żołnierzy cześć poległym oddał generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

Równie podniosłą chwilą było wręczenie sześciu żołnierzom ustanowionych ostatnio znaków pułkowych 15. Pułku Ułanów. To najważniejszy symbol tradycji tej jednostki. Pierwszy z rąk dowódcy odebrał podpułkownik Tomasz Borowczyk. - Ta chwila jest niezwykła, dlatego że powrót znaku pułkowego w szeregi Wojska Polskiego zamyka klamrą i oznacza kontynuację dziejów i tradycji 15 pułku we współczesnym Wojsku Polskim. Obecność historycznego sztandaru pułku w tym miejscu, to rzecz niezwykła. Wy stojący dziś przed pomnikiem, ułani poznańscy musicie sobie zdawać sprawę z tego, że ta chwila, właśnie dzięki obecności sztandaru jest niezwykła. Wy, którzy stoicie w poczcie sztandarowym tego, wiedzcie, że być może jest to najważniejsze wydarzenie związane z tradycjami pułkowymi - mówił do żołnierzy Adam Bech, prezes Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Obecność wojskowej asysty honorowej, historycznego sztandaru, oddziałów konnych, stowarzyszeń historycznych oraz współczesnego sprzętu będącego na wyposażeniu 17 WBZ to połączenie tradycji i współczesności. W uroczystościach wzięło udział wielu obecnych i byłych żołnierzy, którzy w ten sposób wyrazili respekt dla tradycji i historii. Swoją obecnością udowodnili, że pamięć i kultywowanie tradycji to dla nich ważna część służby.
Trzydniowe obchody święta 15 batalionu Ułanów Poznańskich, zakończyły się festynem na Cytadeli, gdzie można było podziwiać sprzęt wojskowy oraz kawaleryjskie umiejętności.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska