Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze w Afganistanie: Szkolą kolejnych policjantów

Ppor. Anna Wisłocka (dab)
Podczas szkolenia policjanci uczyli się rozpraszać demonstrantów.
Podczas szkolenia policjanci uczyli się rozpraszać demonstrantów. PKW Afganistan
W Centrum Szkolenia Policji w Ghazni polscy instruktorzy szkolą obecnie 153 słuchaczy. Niebawem afgańscy funkcjonariusze będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców prowincji.

Przeszukiwanie pomieszczeń, działanie na tymczasowym punkcie kontrolnym, ewakuację rannych z pola walki i techniki walki z tłumem ćwiczyli w ostatnich dniach uczestnicy sześciotygodniowego kursu podstawowego. Były to ich pierwsze zajęcia praktyczne. Chociaż mieli przygotowanie z wymienionych zagadnień, to zarówno polscy, jak i afgańscy instruktorzy musieli włożyć sporo wysiłku i czasu w wyjaśnienie kursantom zasad właściwego postępowania. Wiele czynności musieli demonstrować i przez cały czas korygować błędy popełniane przez kursantów. Jednak na pierwszy rzut oka było widać, że kandydatom na policjantów nie brakuje motywacji i entuzjazmu.

- W ciągu ośmiomiesięcznego okresu szkolenia policji afgańskiej wypracowaliśmy skuteczne procedury, które sprawdzają się najlepiej w przypadku realizacji zadań do jakich, jako doradcy jesteśmy zobowiązani. Wiemy jak zmotywować kadrę i kursantów centrum do efektywnej nauki, jaka forma zajęć jest dla nich najbardziej atrakcyjna, a tym samym skuteczna - mówił mjr Mateusz Dadał, komendant Centrum Szkolenia Policji w Ghazni.

Tarcze przeciw butelkom

Podczas szkolenia policjanci uczyli się rozpraszać demonstrantów.
(fot. PKW Afganistan)

Jak wyglądają ćwiczenia? W pierwszym punkcie szkoleni rozprawiali się z grupą agresywnych demonstrantów. Uzbrojeni w duże, osłaniające ich tarcze, policjanci z okrzykiem na ustach kroczyli w kierunku skandującego i miotającego butelkami tłumu. Sprawnie otaczali najbardziej agresywnych osobników, po czym wyznaczeni funkcjonariusze odprowadzali ich w oddalone miejsce, gdzie zostawiali pod czujnym okiem kolejnych policjantów.

Nieco dalej, na placu ćwiczebnym kolejni studenci ćwiczyli procedury działania na tymczasowym punkcie kontrolnym. Przeszukiwali samochody i uczyli się, jak postępować w przypadku znalezienia w nim broni, czy materiałów niebezpiecznych. Kilkakrotnie uczestników szkolenia ogłuszył huk eksplozji, kiedy okazało się, że auto przewozi ładunki wybuchowe. Wówczas szkoleni musieli podjąć właściwe działania, aby zabezpieczyć teren, zatrzymać podejrzanego i wyeliminować zagrożenie dla ludności cywilnej.

W kolejnych punktach afgańscy policjanci ćwiczyli ewakuację rannych w wyniku wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego oraz wchodzenie przeszukiwanie budynków. I tak przez cały dzień na placu ćwiczebnym Akademii Policji w bazie Ghazni trwał ruch i sprawne działanie uczestników kursu podstawowego, dające złudzenie, że wydarzenia tam nie są tylko ćwiczeniami, ale dzieją się naprawdę. Przed zakończeniem szkolenia, policjantów czeka jeszcze wiele takich intensywnych dni. Będą doskonalić umiejętności taktyczne, uczyć się strzelania z różnych rodzajów broni, udzielania pomocy przedmedycznej a także czytania i pisania.

Najlepsi zostają podoficerami

W tym samym czasie w salach lekcyjnych odbywało się szkolenie teoretyczne dla uczestników trzymiesięcznego kursu podoficerskiego. Na to szkolenie kierowani są funkcjonariusze z posterunków w prowincji Ghazni wyróżniający się w codziennym wykonywaniu swojej pracy i dzięki temu wyznaczeni do awansu na stopień podoficerski.

W obecnym kursie bierze udział 56 policjantów. Przerabiają w teorii i w praktyce podobne zagadnienia, co kursanci szkolenia podstawowego. Ale - jak zaznaczają instruktorzy - w znacznie bardzie poszerzonym zakresie. Dlatego Polacy wymagają od nich więcej, gdyż w przyszłości to oni będą dowodzić policjantami. Na umiejętności kierowania podwładnymi kładziony jest też na tym kursie największy nacisk.

Od wiosny br., kiedy żołnierze Żandarmerii Wojskowej przejęli odpowiedzialność za szkolenie policjantów, mury akademii opuściło ponad 700 absolwentów. Obecnie pełnią oni służbę na posterunkach policji w poszczególnych dystryktach prowincji Ghazni. Najlepsi z nich mają szansę powrócić do szkoły policji na kurs podoficerski. Aktualnie trwające szkolenia, rozpoczęte jeszcze przez instruktorów kończącej się już dziewiątej zmiany naszego kontyngentu, zostaną doprowadzone do końca przez ich następców, żołnierzy dziesiątej zmiany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska