Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasi żołnierze w Afganistanie: Wspierają lokalne media

Bogumiła Piekut (dab)
Rozgłośnia radiowa w Ghazni Radio Station..
Rozgłośnia radiowa w Ghazni Radio Station.. PKW Afganistan
Sprzęt biurowy, aparaty fotograficzne i dyktafony otrzymali afgańscy dziennikarze od przedstawicieli zespołu odbudowy prowincji (PRT).

Sprzęt dla afgańskich dziennikarzy zakupiono i przekazano w ramach projektu pomocowego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeznaczyło na to prawie 24 tys. dolarów. To jeden z wielu projektów, jakie na przestrzeni kilku lat udało się zrealizować we współpracy z przedstawicielami Departamentu Informacji i Kultury.

- Od kilku lat, opracowując różne projekty skierowane dla lokalnej społeczności, staramy się wspierać tutejsze media. Zorganizowaliśmy już m.in. warsztaty dziennikarskie, wyposażyliśmy lokalne rozgłośnie radiowe między innymi w miksery dźwięku, mikrofony studyjne, sprzęt komputerowy i dyktafony reporterskie. Obecnie dzięki jednemu z naszych projektów 10 afgańskich dziennikarzy pracujących w mediach państwowych i prywatnych w Ghazni uczestniczy w kursie języka angielskiego - tak o zakończonych i prowadzonych projektach adresowanych do przedstawicieli mediów mówi Marek Aloksa, specjalista z polskiego zespołu PTR.

Oprócz sprzętu, tym razem polscy żołnierze, przekazali także prawie 40 tysięcy arkuszy papieru na potrzeby lokalnej drukarni, gdzie drukowany jest tygodnik "Sanayee".

Pomagają szlifować angielski

Sprzęt trafi wkrótce do redakcji tygodnika "Sanayee" oraz Agencji Informacyjnej "Bakhtar". Jak przyznał dyrektor departamentu Hamidullah Sarwary, ułatwi on pracę lokalnych dziennikarzy.

- Sprzęt, który dziś otrzymaliśmy, trafi miedzy innymi do Państwowej Agencji Informacyjnej Bakhtar, która na co dzień współpracuje z oddziałem ogólnokrajowej telewizji państwowej w Ghazni oraz lokalnymi rozgłośniami radiowymi. Wszyscy wiemy, że dobry sprzęt to podstawa w pracy każdego dziennikarza, a nam do tej pory właśnie takiego sprzętu brakowało - powiedział Sarwary.

Dyrektor Hamidullah Sarwary podziękował także polskim specjalistom z PRT za zorganizowanie kursu nauki języka angielskiego i poprosił przy tej okazji o kontynuowanie takich projektów. Jak przyznaje Sarwary, barierą dla dziennikarzy w komunikacji jest nieznajomość języków obcych. - Afgańscy dziennikarze uczestniczący w konferencjach prasowych na przykład z przedstawicielami sił koalicyjnych często, bez pomocy tłumaczy, nie są w stanie zebrać niezbędnych informacji do swoich materiałów - mówi Sarwary.

Telewizji też pomogą

Oprócz trwającego właśnie kursu języka angielskiego polscy specjaliści realizują równocześnie drugi pomocowy projekt skierowany do lokalnych mediów. W tym tygodniu wpływają oferty na zakup wyposażenia dla lokalnego oddziału telewizji państwowej w Ghazni. Kupione z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych cyfrowe miksery wizji, kamera i agregat prądotwórczy zostaną najprawdopodobniej przekazane lokalnej telewizji jeszcze w tym roku.

Dzięki zaangażowaniu specjalistów z Polskiego Zespołu Odbudowy prowincji w 2009 r. w ramach jednego z projektów, zorganizowano i przeprowadzono trzymiesięczne szkolenie medialne dla 16 dziennikarzy i 9 dziennikarek pracujących na terenie prowincji Ghazni. Kursanci uczyli się m.in. tego jak prawidłowo przeprowadzać wywiady i redagować informacje prasowe. Z kolei, w grudniu 2010 dzięki współpracy z przedstawicielami amerykańskiej komórki ds. współpracy cywilno - wojskowej udało się pozyskać dla Departamentu Informacji i Kultury komputery, drukarki i tonery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska