Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nastolatkowie zgubili się w lesie w powiecie sulęcińskim. O zmroku natknęli się na wilki

OPRAC.: (b)
Młodzi ludzie natknęli się na wilki
Młodzi ludzie natknęli się na wilki źródło: Policja Lubuska
Sporo strachu najedli się nastolatkowie i ich rodzice. Młodzi ludzie udali się na rowerową wycieczkę do lasu. W pewnym momencie stracili orientację w terenie. Zbliżał się zmrok, a na swojej drodze spotkali wilki...

W wielkanocny poniedziałek, 5 kwietnia, grupa młodzieży wybrała się na rowerową przejażdżkę. Ich trasa według pierwotnego planu prowadzić miała przez tereny leśne w okolicach miejscowości Muszkowo, w powiecie sulęcińskim. Cykliści zboczyli jednak ze z trasy i stracili orientację w terenie. Zbliżał się zmrok. Młodzi ludzie byli w kontakcie ze swoimi rodzicami, nie potrafili jednak określić, gdzie się znajdują. Na dodatek wpadli w panikę, kiedy w leśnych gęstwinach zobaczyli wilki.

Rodzice zaalarmowali policjantów. Ci polecili, aby rowerzyści znaleźli najbliższy słupek działowy. Dzięki temu udało się ich zlokalizować. Okazało się, że dotarli w pobliże Krzeszyc. Na pomoc ruszyli policjant i leśniczy. Na szczęście wilki ominęły grupę nastolatków i poszły w swoją stronę.

WIDEO: Wilk niósł w pysku głowę psa. Sfotografowano go na drodze w okolicy Trzebicza

Co zrobić, gdy spotkasz wilka?

Z uwagi na to, że te dzikie zwierzęta są coraz częściej widywane na terenie naszego regionu, warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami, których należy przestrzegać podczas spotkań z wilkiem:

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
  • Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.
Rejon województwa lubuskiego ze względu na ukształtowanie terenu jest bardzo dobrym miejscem do życia dla wilków. Drapieżników tych w regionie mamy już kilkaset! I choć powróciły do nas, czyli na tereny zachodniej Polski stosunkowo niedawno, to nasi Czytelnicy wielokrotnie stawali z nimi oko w oko. W niektórych sytuacjach udało się je nawet sfotografować. Wilki to piękne, inteligentne stworzenia, których wcale nie należy się bać. Na zdjęciach pokazujemy drapieżniki w ich naturalnym środowisku, jak się bawią, polują na inne zwierzęta, podchodzą bliżej domostw. Opisujemy dokładnie, gdzie były widziane i pokazujemy zdjęcia, których nie zobaczycie nigdzie indziej! Przejdź do galerii >>>CZYTAJ RÓWNIEŻ W TEMACIE:   ---> W tych miejscach w regionie spotkacie wilki. Niektórzy czytelnicy już je widzieli [MAPA]  ---> Wilki chciały zaatakować sarny w okolicach Nietkowa  ---> Wilki w obiektywie Grzegorza Sawko. Te ujęcia zapierają dech! "W takim momencie serce bije mocniej i zaczynają drżeć ręce"  ---> Wilków jest coraz więcej. Podczas spaceru w lesie możemy stanąć z nimi oko w oko. Jak się wówczas zachować?  ---> W Lubuskiem jest kilkaset wilków. Niektóre podchodzą bliżej gospodarstwZOBACZ FILM: Wilk grasujący w Puszczy Noteckiej. Przepiękne ujęcia Michała Szlachetki z Nadleśnictwa Skwierzyna:

Lubuskie. Jest tu kilkaset wilków: bawią się, polują, podcho...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska