Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nasz film o Wydarzeniach Zielonogórskich wygrał na festiwalu filmowym w Zamościu!

Dariusz Chajewski
Zamość, sierpień 2018. Film "Gazety Lubuskiej" - Wydarzenia Zielonogórskie 1960.  Bitwa o Dom Katolicki"  otrzymuje pierwszą nagrodę na festiwalu filmowym "Spotkanie  z historią"
Zamość, sierpień 2018. Film "Gazety Lubuskiej" - Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki" otrzymuje pierwszą nagrodę na festiwalu filmowym "Spotkanie z historią" Dariusz Chajewski
Na rynku w Zamościu odbyła się wielka gala szóstego Zamojskiego Festiwalu Filmowego "Spotkania z historią". Miło nam donieść, że film, którego producentem jest Gazeta Lubuska: „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki” zdobył główną nagrodę!

Odbierajac nagrodę nasz redakcyjny kolega Dariusz Chajewski tłumaczył dlaczego "Gazeta Lubuska" zajęła się przygotowaniem filmu dokumenatalnego.

- Od wielu lat pisaliśmy na łąmach naszej gazety o Wydarzeniach Zielonogórskich, ale kto tak naprawdę w Polsce wiedział, co się wydarzyło 30 maja 1960 roku. A dzięki temu, że zrobiliśmy ten film, zarówno festiwalowa publiczność, jak i festiwalowe jury, miały okazję zobaczyć, czym były Wydarzenia Zielnogórskie nie tylko dla Winnego Grodu - wyjaśniał red. Chajewski.

Nie jest to pierwszy sukces naszej filmowej produkcji

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki Zamość Perła Renesansu.
- Cóż, jesteśmy dumni, że nasz film, pierwsze tak poważne przedsięwzięcie w tej branży „Gazety Lubuskiej”, został zakwalifikowany na ten festiwal - mówi Grzegorz Widenka, prezes lubuskiego oddziału Polska Press.

Przeczytaj też: Wydarzenia Zielonogórskie. 5000 ludzi walczyło z ZOMO [WIDEO, ZDJĘCIA, MAPA]

Nie jest to festiwalowy debiut tego fabularyzowanego dokumentu. „Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Bitwa o Dom Katolicki” zdobył wyróżnienie na 9. Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci - Gdynia 2017. Jak dodaje prezes Widenka, celem udziału filmu w tym festiwalu nie jest zdobywanie laurów, ale przybliżenie jak najszerszemu gronu widzów tego zrywu zielonogórzan w obronie Domu Katolickiego. To wciąż nieznany epizod historii najnowszej regionu i naszego kraju.

W piątek, tuż po pokazie, widzowie gratulowali i przyznawali, że nigdy nie słyszeli o tym, co zdarzyło się w 1960 roku w Zielonej Górze. Natomiast szef konkursowego jury Stanisław Królak, kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia, zwrócił uwagę na ciekawą formę, dynamikę naszego filmu, która z pewnością trafi do najmłodszych widzów. A słabe strony?

- Film naprawdę trzyma poziom. Przyznam się, że byłem zaskoczony, widząc, że Gazeta Lubuska, czyli medium operujące słowem pisanym jest producentem filmu - Dodał Królak.

Jak podkreślano zgodnie w komentarzach po festiwalowym pokazie obrona Domu Katolickiego w Zielonej Górze to ciągle niedoceniany zryw antykomunistyczny, a powinien być wymieniany jednym tchem obok Świdnika, Nowej Huty, Torunia... O tym, co zdarzyło się 30 maja 1960 roku, w naszym filmie opowiadają uczestnicy zajść na ulicach Zielonej Góry, którzy kilkadziesiąt lat milczeli, którzy z chuliganów stali się bohaterami...

Przeczytaj też: Wydarzenia Zielonogórskie 1960 [KALENDARIUM]

Więcej informacji o Wydarzeniach Zielonogórskich znajdziecie tutaj: **WYDARZENIA ZIELONIGÓRSKIE**

TUTAJ MOŻESZ ZOBACZYĆ FILM O WYDARZENIACH ZIELONOGÓRSKICH

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska