Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz region startuje do europarlamentu z dalszych miejsc

(mich)
Cztery największe partie wystawiły na pierwszych miejscach szczecinian. Lubuszanom zostały drugie i trzecie pozycje.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego głosować będziemy na kandydatów ze wspólnej lubusko-zachodniopomorskiej listy. Mamy jeden okręg wyborczy z siedzibą w Gorzowie, oznaczony numerem 13. Zagłosujemy 7 czerwca.

Największa zadyma wokół lidera listy była w SLD. Szczecińskie struktury partii wybrały szefa swoich struktur Dariusza Wieczorka jako "jedynkę" na liście kandydatów. Lubuscy kandydaci, którzy chcieli na jedynce obecnego europosła Bogusława Liberadzkiego, postawili wówczas ultimatum: - Jak liderem nie będzie Liberadzki, to nie startujemy!

Sprawa od razu stanęła na ostrzu noża. Wiadomo, że tylko kandydat z "jedynki" ma realne szanse dostania się do europarlamentu. Ostatecznie spór załagodzono, a "lokomotywą" listy został Liberadzki.

Prawie pewny parlamentarnego stanowiska w Brukseli może być lider listy PO. W naszym okręgu to Sławomir Nitras, 35-letni poseł i szef PO ze Szczecina. Potencjalne szanse ma także "dwójka" z listy PO, czyli zielonogórski radny miasta Artur Zasada. Z kolei PiS stawia na byłego ministra gospodarki morskiej ze Szczecina Marka Gróbarczyka. Drugi będzie poseł ze Wschowy Marek Ast. Ale przedstawiciele PiS przyznają, że wygrana samego Gróbarczyka będzie wielkim sukcesem. Na więcej nie liczą.

W całym kraju wybierzemy 51 polskich posłów Parlamentu Europejskiego. Woj. zachodniopomorskie jest dwukrotnie liczebniejsze niż lubuskie, więc kandydaci ze Szczecina mają o wiele większe szanse. W zależności od frekwencji, nasz okręg może wyłonić od jednego do trzech europosłów. Trzech tylko wtedy, gdyby frekwencja w naszym okręgu znacznie przewyższyła tę z innych okręgów. Realna liczba to dwóch europosłów.

Wielkich nadziei nie robią więc sobie ludowcy, których popularność oscyluje wokół 6 proc. Ci na "jedynce" umieścili szczecińskiego wiceministra infrastruktury Juliusza Engelhardta. Drugi będzie radny lubuskiego sejmiku Józef Rubacha z Kożuchowa.

Jedynki na listach oraz kandydaci z woj. lubuskiego:

PiS
Jedynka: Marek Gróbarczyk - były minister gospodarki morskiej, Szczecin
Z Lubuskiego: Marek Ast (drugi), Elżbieta Rafalska (czwarta), Elżbieta Płonka (szósta), Zbigniew Kościk (ósmy).

PO
Jedynka: Sławomir Nitras - poseł ze Szczecina
Z Lubuskiego: Artur Zasada (drugi), Tomasz Hałas (piąty), Krzysztof Machalica (szósty), Klaudiusz Balcerzak (siódmy), Michał Wasilewski (ósmy).

SLD
Jedynka: Bogusław Liberadzki - europoseł ze Szczecina
Z Lubuskiego: Jolanta Danielak (trzecia), Emilian Popławski (czwarty), Paweł Leszczyński (szósty), Kazimierz Kęs (ósmy).

PSL
Jedynka: Juliusz Engelhardt - wiceminister infrastruktury ze Szczecina
Z Lubuskiego: Józef Rubacha (drugi), Maciej Szykuła (czwarty), Adam Jaskulski (siódmy), Elżbieta Polak (ósma, chodzi o działaczkę OSP z Zielonej Góry, nie o wicemarszałek województwa).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska