Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Lubuskie 2018. Stuletnie cegły dostają drugie życie. Firma Kamstar z Kaławy ręcznie zamienia je w płytki

red.
Płytki z cegły sprawdzają się w kuchni, jadalni, łazience, przed-pokoju, salonie, w obiektach komercyjnych czy zabytkowych
Płytki z cegły sprawdzają się w kuchni, jadalni, łazience, przed-pokoju, salonie, w obiektach komercyjnych czy zabytkowych Kamstar
Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń do tegorocznej edycji konkursu Nasze Dobre Lubuskie. Swoje produkty i usługi przedstawia 25 firm. Wśród nich jest Kamstar z Kaławy, producent płytki z cegły na podłogę.

I wszystko jasne. W konkursie NDL 2018 rywalizuje siedem produktów przemysłowych, dziewięć spożywczych oraz 12 różnego rodzaju usług. Wpłynęło 28 zgłoszeń z 25 firm. Produkty przedstawiamy systematycznie w wydaniach papierowych „Gazety Lubuskiej”, teksty znaleźć można również na stronach internetowych, w zakładce Strefa biznesu.

Wszystkie produkty i usługi przedstawiciele firm zaprezentują kapitule konkursu. Datę prezentacji jeszcze ogłosimy, na razie wiadomo, że zaplanowano ją na początek listopada. Członkowie kapituły będą oceniać produkty w trakcie pokazu, po czym podliczą przyznane punkty, która zdecyduje o kolejności miejsc.

Wspomniana wyżej manufaktura Kamstar z Kaławy zgłosiła do konkursu płytkę podłogową o nazwie Lubelska. To płytki limitowane, o krótkiej edycji. Są jasne, w unikatowej kolorystyce, dominującą barwą jest beżowo-żółta. I mają – uwaga - ponad 100 lat. Czy to możliwe? Tak, bo Kamstar wykorzystuje materiały pochodzące z reguły z rozbiórki. Najczęściej jest to stara cegła, która jest ręcznie przetwarzana na płytki, z których powstają widowiskowe podłogi. Taki swego rodzaju recykling. - Zawsze szukamy dobrej jakości cegły. Dzięki nam te ponad stuletnie cegły dostają drugie życie. Trafiają one do klientów, którzy szukają czegoś oryginalnego, czegoś, co ma duszę – mówi dyrektor Wojciech Fertała.

Kamstar to firma rodzinna, istnieje od 16 lat. Założyła ją głowa rodziny, pan Krzysztof, do którego zadań należy teraz między innymi poszukiwanie materiałów, owej cegły. Jego jeden syn Maciej zajmuje się witrynami internetowymi i promocją, a drugi syn, Wojciech, jest dyrektorem, odpowiada za sprzedaż i doradzanie klientom. To właśnie Kamstar jako pierwsza firma w Polsce zaczęła robić płytki z bardzo starych cegieł.

Każda podłoga zrobiona z tych płytek jest niepowtarzalna. Jeśli ktoś kupi na przykład 200 mkw., nie będzie tam dwóch takich samych płytek. Jak twierdzi dyrektor, w zakładzie tworzą swego rodzaju rękodzieło. Bo nie wystarczy tylko przeciąć cegłę i już jest płytka. Każda przechodzi przez trzy, cztery pary rąk i dopiero wówczas widać efekt. - Wyciągamy piękno z każdego materiału – podkreśla W. Fertała.

Po stronie plusów można zapisać i to, że podłogi ze starych cegieł są bardzo bezpieczne. Płytki mają zaokrąglone brzegi, na dodatek chodzenie po nich jest przyjemne. Są one idealnym nośnikiem ciepła, bo w 90 procentach układa się je na ogrzewaniu podłogowym. I jak to dzieje się w przypadku cegły, dłużej oddawane jest ciepło. – To praktyczna strona tej podłogi, której poza niepowtarzalnym stylem szukają nasi klienci – zauważa dyrektor Fertała. Praktyczność polega też na tym, że podłoga dobrze jest chroniona przed zabrudzeniem.

W manufakturze Kamstar w Kaławie produkowane są: płytki na podłogę, płytki ścienne, które też są wykonywane ze starej cegły, terakota. Wytwory firma sprzedaje w naszym kraju i w całej Europie.

Oprócz płytek można tu kupić również produkty ochronne do podłóg, impregnaty najwyższej jakości. Kamsatr od 10 lat jest dystrybutorem impregnatów do tego rodzaju podłóg marki Guard Industry, firmy stawiającej na ekologię tak mocno, że jej produkty są w 90 procentach i więcej biodegra-dowalne. Nie wytwarza się ich na bazie rozpuszczalnika, a zatem nie wydzielają przykrego zapachu. Co ważne, są przyjazne człowiekowi.

Zobacz, jak w ubiegłym roku wyglądała prezentacja firm:

Partnerzy konkursu


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska