Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze Dobre Lubuskie 2018. Żarska firma Relpol zgłosiła do konkursu system wykrywania promieniowania na lotniskach, w hutach i spalarniach

red.
System SMP  dostał wiele nagród, został m.in wyróżniony Polskim Godłem Promocyjnym „Teraz Polska” w kat. Najlepszy Produkt
System SMP dostał wiele nagród, został m.in wyróżniony Polskim Godłem Promocyjnym „Teraz Polska” w kat. Najlepszy Produkt Relpol
Naprawdę powinniśmy być dumni z tego, co mamy w naszym województwie, jak ważne produkty są tu wytwarzane. Jest nam miło, że znane zakłady chcą sięgnąć po markę Nasze Dobre Lubuskie, jak europejski producent przekaźników firma Relpol S.A. z siedzibą w Żarach.

Systemy Stacjonarnych Monitorów Promieniowa SMP - to produkt, który zgłasza Relpol S.A.Te nowoczesne urządzenia produkuje w Zakładzie Polon w Zielonej Górze, który jest częścią macierzystej firmy od 2000 r. Wykrywają one promieniowanie gamma i neutronowe, emitowane przez materiały radioaktywne i jądrowe, które mogą być transportowane przez strefę kontroli. System został opracowany przez konstruktorów Polonu, przy współpracy z instytucjami naukowymi.

- Jesteśmy jedyną polską firmą, która ma taki produkt na swojej licencji - mówi Beata Zięba, dyrektor zakładu Polon w Zielonej Górze. I tłumaczy: - Są dwa rodzaje monitorów. Jedne przeznaczone są do punktów kontroli granicznej np. na lotniskach, jako element prewencji przed nielegalnym obrotem materiałami jądrowymi. Drugi typ służy do kontroli transportów samochodowych i kolejowych, gdzie jest możliwe zagrożenie obecnością odpadów radioaktywnych i jądrowych.

Jak dodaje kierownik serwisu w Polonie Jan Gołębio-wski, obecne monitory SMP zostały zaprojektowane dzięki wieloletniemu doświadczeniu, zdobytemu przy produkcji systemów kontrolnych dla elektrowni jądrowych, a później produkcji poprzednich generacji bramek radiometrycznych. - Dystrybuujemy ten system w całym kraju, instalujemy, nadzorujemy pracę i serwisu-jemy. Produkt spełnia zalecenia Międzynarodowej Agencji Ener- gii Atomowej IAEA w Wiedniu - podkreśla J. Gołębiowski.

Polon jest liderem na rynku polskim w dziedzinie produkcji i instalacji SMP. - Firma zainstalowała w Polsce już kilkaset systemów. Można je spotkać na większości lotnisk w kraju, pracują również w wielu spalarniach, składowiskach odpadów oraz hutach - zauważa Robert Obuchowicz, w Polonie specjalista ds. marketingu.

W 2010 r. system SMP wyróżniony został Polskim Godłem Promocyjnym „Teraz Polska” w kategorii Najlepszy Produkt i otrzymał brązowy medal PGE-Energia Odnawialna S.A. na 23. Międzynarodowych Ener-getycznych Targach Bielskich „Energetab”. W następnych latach System SMP również zdobywał nagrody i wyróżnienia, np.: Elektroprodukt Roku 2013 i złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich Expopower 2014.

Relpol S.A. w Żarach zajmuje się głównie produkcją przekaźników. Działa w branży od 1958 roku, jest notowany na giełdzie. W tym roku świętuje jubileusz 60-lecia istnienia. To znana marka nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ma swoje zakłady za wschodnią granicą, na Ukrainie i Białorusi. Produkty Relpolu zdobywają wiele uznania również u innych producentów, dostają prestiżowe nagrody, m.in. Gazele Biznesu 2017, Brylant Polskiej Gospodarki 2016, czy Certyfikat Wiarygodności Biznesowej Relpol SA 2014. A w tym roku sterownik polowy CZIP®-PRO otrzymał na targach „Energe-tab” puchar prezesa Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Zobacz, jak w tym roku wyglądała prezentacja firm:

Partnerzy konkursu


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska