Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze emerytury są bezpieczne

Redakcja
Andrzej Krasnodębski
Andrzej Krasnodębski
Rozmowa z Andrzejem Krasnodębskim, ekspertem od funduszy emerytalnych

- Od lat słyszymy, że polski system emerytalny kuleje. Teraz dodatkowo mamy kryzys finansowy. Czy mamy gwarancję wypłaty pieniędzy, które gromadzimy i co z ich bezpieczeństwem?

- O emeryturę z ZUS czy Otwartych Funduszy Emerytalnych możemy być spokojni. Gwarantem wypłaty jest w tym wypadku Państwo.

 

- Ale ciągle straszy się nas, że polski system emerytalny jest mało wydajny. Gorzej zorganizowany niż zagraniczne.

- To prawda, że o polskich emeryturach mówi się źle. Ostatnio również w kontekście kryzysu gospodarczego i stabilności systemu. Jednakże nie różni się on znacznie od tych, które obowiązują w krajach zachodnich. To wszystko są mity i informacje zasięgnięte tzw. pocztą pantoflową. Nasz system jak każdy posiada zarówno swoje silne, jak i słabe strony. Możemy mieć wrażenie, że na przykład niemiecki emeryt jest w zupełnie innej sytuacji, ale on odpowiednio dysponuje nadwyżkami finansowymi. Dodatkowo na Zachodzie istnieją finansowe produkty, które pozwalają starszym osobom uzyskać dodatkowe pieniądze na realizowanie swoich potrzeb. Sam system społecznych świadczeń emerytalnych nie odbiega od naszego.

 

- Jak możemy polepszyć swoją przyszłość?

- Mamy wpływ na wysokość przyszłej emerytury. Po pierwsze: poprzez składki odprowadzane z tytułu ubezpieczenia społecznego i ich wysokość oraz systematyczność wpływu na konto w OFE. Po drugie: poprzez wybór funduszu emerytalnego, który tymi składkami będzie zarządzał i je pomnażał. Wybierając powinniśmy zwracać uwagę na wysokość przyszłego świadczenia, ale i bezpieczeństwo oraz gwarancja jego otrzymania.

 

- Każda firma obiecuje nam złote góry.

- Warto bliżej przyjrzeć się, co rzeczywiście oferuje. Kto jest akcjonariuszem funduszu, czy możemy liczyć na jego doświadczenie w ubezpieczeniach czy też zarządzaniu aktywami. To ważne, bo przecież przez lata będziemy przekazywać tam nasze pieniądze.

 

- Warto dodatkowo, na własną rękę, zbierać na emeryturę?

- Warto zapewnić sobie gwarantowaną podstawę emerytury, która powinna wynikać z tradycyjnego systemu emerytalnego jak ZUS i OFE. Rzecz jasna na tym jednak bym nie poprzestał. W miarę możliwości finansowych poszukałbym dodatkowych instrumentów. Polski rynek jest bardzo obfity w różnego rodzaju alternatywy. Wybierając fundusz inwestycyjny radziłbym skorzystać z pomocy uznanych doradców finansowych, którzy wprowadzą nas w świat zysków i ryzyka inwestycyjnego. Ten ostatni czynnik będzie najistotniejszy i kluczowy z perspektywy późniejszych zysków i strat. To właśnie ryzyko i nasza skłonność do jego podejmowania, jest istotnym czynnikiem wyboru naszej strategii inwestycyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska