Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze gminy wabią turystów nie tylko jeziorami i lasami, ale też atrakcjami

Henryka Bednarska
Wyciąg do nart wodnych na Jeziorze Sławskim cieszy się dużą popularnością. Jedni turyści szukają mocnych wrażeń, inni im kibicują.
Wyciąg do nart wodnych na Jeziorze Sławskim cieszy się dużą popularnością. Jedni turyści szukają mocnych wrażeń, inni im kibicują. mat. Urząd Gminy Sława
Konkurs Gazety Lubuskiej „Gmina na 6” jest po to, by promować samorządy, które działają dynamicznie i z wielkim zapałem, w efekcie podnosząc poziom życia swoich mieszkańców.

Ale kategoria gmina przyjazna mieszkańcom nie jest w tym konkursie jedyna. Bo pokazujemy również te samorządy, które dbają o turystów, inwestorów oraz środowisko. Jednak wspomniane dziedziny nie są oderwane i ten, kto ma je na względzie, w efekcie przecież dba też o mieszkańców. Po prostu wszystkie nasze kategorie łączą się ze sobą i oczywiście wpływają na rozwój gminy.
W tegorocznej edycji konkursu, drugiej z kolei, udział bierze 27 samorządów.

Droga do Sławy
Natychmiastowe skojarzenie ze Sławą? Oczywiście Jezioro Sławskie, akwen o powierzchni 817 hektarów, największe w Lubuskiem. – Jezioro idealne do kąpieli i do żeglowania, bo ma długość 10 km. Gdy warunki pozwalają, odbywają się tu zawody bojerowe. Można powiedzieć, że stoimy żaglami– zachwala Tomasz Krzymiński, dyrektor Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku. Jak mówi, choć Sława nie jest duża (4 tys. mieszkańców, 12 tys. cała gmina), jednak jest znana ze względu na wodę. I tu gmina inwestuje bardzo dużo.

Właśnie teraz w najpiękniejszym miejscu, bo przy głównej plaży, buduje siedem domków, powiększając w ten sposób bazę noclegową. Domki mają być oddane w maju. Z drugiej strony plaży miejskiej stawiane jest nowe molo, które ma być gotowe w kwietniu. Koszt pomostu to 300 tys. zł. Zmiana też na samej plaży, która wzbogaciła się o 500 ton świeżego piasku prosto z rzeki Bóbr.

To nie koniec. Ponieważ Sła-wa przyciąga coraz więcej turystów, samorząd zdecydował o budowie drugiej plaży. – Już oczyszczono nabrzeże, wycięto samosiejki. Powstaje plaża o powierzchni hektara – informuje T. Krzymiński.

W planach – odświeżenie parku, na które gmina stara się pozyskać pieniądze. Przypomnijmy, że w połowie XIX wieku Carl Petzold połączył ogród przypałacowy i sad z naturalnym ukształtowaniem terenu i stworzył malowniczy park. Jego centralnym element to staw z wyspą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska