Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze słubickie kino po udanej premierze!

Beata Bielecka
Ten sprzęt. Do lamusa! - mówi Piotr Korski, który wcześniej w SMOK-u wyświetlał filmy na projektorze analogowym.
Ten sprzęt. Do lamusa! - mówi Piotr Korski, który wcześniej w SMOK-u wyświetlał filmy na projektorze analogowym. Beata Bielecka
No i się doczekaliśmy! W SMOK-u powstało cyfrowe kino. W weekend trudno było kupić bilety, żeby obejrzeć "Miasto 44".

Na każdym seansie był komplet widzów. W niedzielę sprawdziłam jak się będzie oglądało filmy w niedużej sali (jest w stanie pomieścić 80 osób), siedząc na krześle, które na pewno nie przypomina wygodnego fotela w multipleksie. Wyszłam zachwycona, głównie kameralną atmosferą tego kina, w które na czas projekcji, zamienia się sala widowiskowa w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. O krześle zapomniałam po kilku minutach oglądania filmu.

- To jest miejsce dla tych, którzy doceniają magię małych kin - mówi zadowolony dyrektor SMOK-a Tomasz Pilarski i dodaje, że wyprzedane wszystkie weekendowe seanse pokazują, jak bardzo słubiczanom brakowało kina.

"Piast", który przyciągał przed laty widzów dawno popadł w ruinę, a kino, które uruchomił w 2007 roku SMOK nie spełniło oczekiwań. Wszystko dlatego, że kupiony wtedy projektor był analogowy. Wówczas 90 proc. filmów było na taśmach. Jak mówił nam Piotr Korski, kinooperator ze SMOK-a, to powodowało, że w przypadku niektórych filmów, na całą Polskę dostępna była jedna lub dwie kopie. Czasami z tego powodu na kinową premierę trzeba było czekać nawet 2 miesiące. Gdy taki film w końcu trafiał do Słubic, zainteresowanie nim było średnie, bo wiele osób już go zdążyło obejrzeć.

- Teraz się to zmieni, bo film, w wersji cyfrowej, będziemy mogli dostać zaraz po premierze - podkreślał T. Pilarski i zapowiedział, że 17 października słubiczanie będą mogli obejrzeć "Bogów" (jest to obraz o Zbigniewie Relidze i pierwszych udanych przeszczepach w Polsce, który wchodzi na ekrany 10 października).
Projektor cyfrowy kupiony za pieniądze gminy, który dostał ośrodek kultury, pozwala na wyświetlanie filmów w standardzie 2K (podwójna rozdzielczość HD), czyli takim samym jaki obowiązuje w multipleksach. Z czasem będzie go można rozbudować do standardu 4K. SMOK ma w planach 6 seansów tygodniowo, w tym niedzielne poranki dla dzieci. Bilet ulgowy kosztuje 12 zł, normalny -15zł.

Na kupno projektora cyfrowego do emisji kinowej gmina wydała 220 tys. zł.

Zobacz też: Seks oralny coraz częstszą przyczyną raka. Także w Lubuskiem. Wszystko przez wirus HPV

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska