Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze wieżowce z wielkiej płyty mają po 40 lat

(map)
Tak się montowało bloki z wielkiej płyty
Tak się montowało bloki z wielkiej płyty fot. BArchBot, Deutsches Bundesarchi, CC-BY
- Dzięki wielkiej płycie, udało się wyprowadzić ludzi z piwnic i strychów. Po latach bloki przestały już nas cieszyć. - stwierdza prof. Tadeusz Biliński z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ale czy są nadal bezpieczne?

- Trwałość elementów wielkiej płyty ocenia się na 120 lat, połączeń między nimi na 70-90 lat, a wieńców żelbetowych na 150 lat. Pod warunkiem, że bloki stawiano zgodnie ze sztuką budowlaną. - zapewnia szef Gorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Kazimierz Czajka. Prof. Biliński z UZ zauważa zaś - Gdy w jednym z wieżowców w Gdańsku wybuchł gaz, budynek lekko się podniósł i siadł z powrotem - dzięki dobrze połączonym elementom. Gdyby to był tradycyjny budynek, pewnie połowa by się rozleciała. - U nas problemem może być nierównomierne osiadanie obiektów, bo stawiane były na pokopalnianych terenach.

Jak to jest z tymi naszymi blokami z wielkiej płyty? Kiedy mogą zacząć się rozpadać? A może wielka płyta jest jak rosyjskie "niegniotsja-niełamiotsja"? Koniecznie przeczytaj artykuł Leszka Kalinowskiego na stronie trzeciej sobotnio-niedzielnego wydania Gazety Lubuskiej (12/13 lutego 2011 r.).

A w międzyczasie poczytaj też artykuł z portalu mmzielonagora.pl, który pobudził mieszkańców Zielonej Góry do dyskusji o trwałości wielkiej płyty: Kiedy zawali się Twój blok z wielkiej płyty?

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska