MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczą się zaradności

ANNA DOBIES
Od kilku tygodni pięciu młodych ludzi, wychowanków domu dziecka, mieszka w osobnym mieszkaniu.

Ela, Agnieszka, Andrzej, Paweł i Łukasz wkrótce dostaną pierwsze pieniądze, którymi będą wspólnie gospodarować.
Dyrektor domu dziecka Elżbieta Brytan podkreśliła zalety mieszkania autonomicznego utworzonego w przylegającym do budynku domu obiekcie. Jej zdaniem mieszkanie takie pozwoli młodym, opuszczającym dom dziecka wychowankom, nauczyć się prowadzenia gospodarstwa domowego, życiowej zaradności i odpowiedzialności.

Nauczą się zaradności

W trzech pokojach oddanego do użytku tuż po feriach lokalu mieszka pięcioro młodych ludzi. Wkrótce otrzymają oni pierwsze pieniądze, którymi sami będą rozporządzać.
- Dostaniemy po 470 zł na osobę na miesiąc, za które będziemy musieli robić opłaty, kupować sobie produkty na śniadania i kolacje, środki czystości itd. - powiedziała mieszkająca w lokalu autonomicznym licealistka Elżbieta Jękot. - Obowiązków nie podzieliliśmy między siebie, dzielimy się pracą uczciwie i nie mamy problemu z prowadzeniem domu.
- Każdy z nas sprząta po sobie, mieszkanie jest nieduże, więc nie ma wiele pracy - uważa Andrzej Miernik, kolejny lokator mieszkania. - Kłócimy się co najwyżej o puszczaną muzykę.

Dom z patronem

Uroczyste przekazanie mieszkania autonomicznego połączono z otwarciem ośrodka rodzinnej opieki zastępczej oraz nadaniem placówce nazwy " Dom pod lipami".
- Ośrodek rozpoczął działalność w grudniu 2002 roku - poinformowała dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Krystyna Piasecka-Matecka. - Przeprowadziliśmy do chwili obecnej pięć edycji szkoleń kandydatów na rodziny zastępcze. Siedem rodzin jest w trakcie szkolenia. Dotychczas szkolenia przeszło 17 małżeństw, a 10 dzieci trafiło pod ich opiekę. W ciągu ub. roku 16 maluchów przyjęło pogotowie rodzinne. Wszystkie te rodziny są niespokrewnione. W sumie dzięki nim 26 dzieci nie trafiło do domu dziecka.

Nieuniknione przemiany

Zmiany wprowadzane w domu dziecka to początek przemian, które mają przekształcić tę instytucję w placówkę wielofunkcyjną, w której całodobowo przebywać będzie 30 dzieci. Maluchy w wieku do trzeciego roku życia znajdą opiekę w oddziale małych dzieci, część wychowanków przebywać będzie w rodzinach naturalnych, a pozostałe dzieci trafią do rodzin zastępczych i adopcyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska