Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele „Medyka” zabierają głos. Chcą przywrócenia dyrektora na jego stanowisko

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Jacek Katarzyński
Jacek Katarzyński
Wideo
od 16 lat
Nauczyciele „Medyka” domagają się przywrócenia na stanowisko dyrektora Jarosława Marcicnkowskiego i odnoszą się do zaproponowanego przez marszałek spotkania z przedstawicielami szkoły. Swoje stanowisko przedstawili na zorganizowanej konferencji. Przedstawiono również uchwały podjęte na nadzwyczajnej radzie pedagogicznej.

Przypomnijmy, że 14 lutego podczas sesji sejmiku wojewódzkiego odbyło się głosowanie nad uchwałą intencyjną dotyczącą przekształcenia CKZiU “Medyk”, poprzez przeniesienie siedziby szkoły do Sulechowa. Tego dnia przed Urzędem Marszałkowskim odbył się także protest przeciwko podjęciu uchwały, w którym licznie udział wzięli nauczyciele i słuchacze “Medyka” oraz przedstawiciele władz miasta, radni wojewódzcy i miejscy oraz związkowcy Solidarności i ZNP. Po proteście przedstawiciele manifestujących udali się do marszałek Elżbiety Polak z petycją. Dostali wtedy zaproszenie do rozmów.

Rada pedagogiczna podjęła uchwały

W związku z burzliwą sytuacją nauczyciele zwołali nadzwyczajną radę pedagogiczną, na której podjęto dwie uchwały. Pierwsza z nich dotyczy żądania wycofania decyzji zarządu województwa lubuskiego i przywrócenia Jarosława Marcinkowskiego na stanowisko dyrektora CKZiU “Medyk”, druga wiąże się z zaproponowanym spotkaniem z marszałek, zarządem województwa oraz przedstawicielami szkoły. Nauczyciele mają wątpliwości odnośnie szczerości intencji zaproponowanego dialogu i uzależniają jego podjęcie od kilku warunków, zawartych w drugiej uchwale. Chcą przywrócenia dyrektorowi Marcinkowskiemu jego stanowiska oraz usunięcia z portalu lubuskie.pl obszernych i ich zdaniem obraźliwych tekstów szkalujących dobre imię szkoły, negujących jej osiągniecia, obrażających nauczycieli, uczniów oraz dyrekcję. Chcą także oficjalnych przeprosin ze strony marszałek za publiczne aprobowanie nieprawdziwych i aroganckich wypowiedzi radnego Sebastiana Ciemnoczołowskiego.

- „Przebraliście się w kitle, a jesteście nauczycielami, nie medykami. To Uniwersytet Zielonogórski kształci ponad 700 lekarzy i pielęgniarki, nie mając gdzie tych praktyk odbywać” - komentował trwającą pod urzędem manifestację radny.

Podczas konferencji przedstawiono również formalne błędy jakich dopuścił się urząd marszałkowski odwołując dyrektora. Do chwili obecnej nie wyznaczono bowiem osoby pełniącej jego obowiązki, a to oznacza, że absolwenci licznych kierunków nie mogą otrzymać świadectw. Dotyczy to słuchaczy sterylizacji medycznej, elektroradiologii oraz kierunku technik farmaceutyczy. Problem pozostania bez dokumentu poświadczającego zdobyte wykształcenie dotyczy ok 30. osób.

Kuratorium odpowiada

Ponieważ szkoła nie może funkcjonować bez dyrektora, Lubuska Kurator Oświaty, Ewa Rawa 16. lutego wystąpiła z pismem do marszałka województwa z zapytaniem, kto obejmie dyrektorskie stanowisko w CKZiU “Medyk” w Zielonej Górze. 

- Liczę, że sprawa zostanie jak najszybciej wyjaśniona, do piątku oczekuję na odpowiedź - powiedziała nam kurator Rawa.

Zobacz wideo: Akcja protestacyjna przeciwko likwidacji CKZiU "Medyk" w Zielonej Górze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska