MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele się uczą

PIOTR DROZDOWSKI
Mówiąc lotniczym żargonem, po kilku latach kołowania po płycie lotniska technikum awioników w Powodowie ustawiło się już na rozbiegu pasa startowego.

Nie ustają zabiegi nad utworzeniem czteroletniego technikum, które ma szkolić pracowników obsługi naziemnej lotnictwa. Zadanie bardzo ambitne, bo to ma być pierwsza tego typu szkoła w Polsce. - Za kilka lat w całym kraju będą poszukiwani specjaliści, których nikt teraz nie kształci. Jeśli jeszcze zdobędą wiedzę zgodnie z europejskimi standardami, nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy także poza granicami Polski - przekonywał kilka lat temu główny pomysłodawca dr Juliusz Werenicz.

Nauczyciele się uczą

Technikum ma działać w Zespole Szkół Rolniczych w Powodowie, gdzie jest internat, są warsztaty szkolne, a od ponad roku trawiaste lądowisko. To jednak za mało, żeby placówka mogła już ruszyć. Na początek, na wniosek powiatu, do listy zawodów dopisano pozycję ,,technik - awionik’’. Potem J. Werenicz podjął się napisania podstaw programowych nauczania, bo takowych w Polsce nie było. Program, oparty na europejskich przepisach tzw. JAR, zaakceptował już prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz ministerstwa infrastruktury i edukacji. Teraz fachowcy pod wodzą J. Werenicza piszą podręczniki, bo tych też nie sposób znaleźć w Polsce. W międzyczasie do szkoły w Powodowie trafiła z zakładów w Bydgoszczy i Łodzi pierwsza partia pomocy naukowych. - Lotnicze zakłady naprawcze wyrażają zgodę, żeby uczniowie mającego powstać technikum mogli odbywać u nich praktyki. Oprócz tego mamy specjalistów, którzy mogą prowadzić zajęcia z uczniami. Za miesiąc trzech lotników z Poznania skończy kurs pedagogiczny. Ze swojej strony, tu w Wolsztynie zrobiliś-my już wszystko, co mogliśmy. Czy placówka ruszy we wrześniu zależy teraz od ministerstwa edukacji - mówi dyrektor powodowskiej szkoły Jerzy Rusin.

Poselski optymizm

Rzecz bowiem w pieniądzach na uruchomienie na początek dwóch pracowni - awioniki oraz elektroniki i elektrotechniki lotniczej. Oprócz tego ministerstwo musi przyznać wyższą subwencję oświatową dla awioników, bo ich specjalistyczna edukacja jest bardziej kosztowna niż w przypadku ,,cywilnego’’ technikum czy liceum. - Jeśli tylko resort edukacji wywiąże się z pisemnych zapewnień, które otrzymaliśmy, we wrześniu technikum powinno zacząć działać - informuje wicestarosta Jan Kusiak. - Ministerstwo zapewniło, że zapłaci Wolsztyńskiemu Stowarzyszeniu Lotniczemu za opracowanie podręczników. Jeśli chodzi o wyposażenie pracowni, jeszcze w tym kwartale resort przekaże dotację na ten cel. Jestem dobrej myśli, szkoła wystartuje we wrześniu - mówi poseł Stanisław Piosik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska