Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele: To żadne podwyżki! Nikt nie przyjdzie uczyć dzieci za takie pieniądze

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Nauczyciele: To żadne podwyżki! Nikt nie przyjdzie uczyć dzieci za takie pieniądze.
Nauczyciele: To żadne podwyżki! Nikt nie przyjdzie uczyć dzieci za takie pieniądze. Pawel Relikowski / Polskapress
Nauczyciele czekali na podwyżki pensji zasadniczej. Dostaną 6 procent. To nie spełnia ich oczekiwań, zwłaszcza że za rok mówi się o zamrożeniu płac. - W szkołach robi się coraz większa luka pokoleniowa. Za chwilę okaże się, że nie będzie miał kto uczyć dzieci - mówią pedagodzy. - Tymczasem oczekiwania rodziców wobec szkoły są coraz większe.

- Całe życie marzyłam, by zostać nauczycielką. Dlatego wybrałam studia pedagogiczne. W przyszłym roku je kończę, ale na pewno nie będę się starała o pracę w szkole – mówi Ewelina z Zielonej Góry. – Lubię pracę z dziećmi, ale jak patrzę na zarobki i jak jest obecnie traktowany ten zawód, to na pewno nie zdecyduję się na zatrudnienie przy tablicy.
Ewelina dodaje, że chciałaby założyć rodzinę, mieć własne dzieci. Jej chłopak tez kiedyś myślał o pracy z dziećmi. Ale mu przeszło po zeszłorocznych strajkach i pokazaniu, gdzie rząd ma pedagogów…

- Gdybyśmy pracowali w przyszłości w szkole, to musielibyśmy zapomnieć o mieszkaniu, podróżach, które tak lubimy i wielu innych rzeczach. Nie chcemy takiego życia i pracy dla idei – mówią studenci.

Podwyżki dla nauczycieli. Taka propozycja to dramatycznie mało

Nauczyciele w nowym roku szkolnym też nie są w lepszych nastrojach. I nie tylko z powodu pandemii koronawirusa, ale także z powodu podwyżek, które mają dostać. Liczyli na więcej.

- Myślałam, że powoli z każdym rokiem nasza sytuacja będzie się poprawiać i dojdziemy do punktu, w którym zawód nauczyciela będzie godziwie opłacany. Nic na to nie wskazuje. Teraz grosze, a w przyszłym roku nic nie dostaniemy – mówi nauczycielka z jednej z zielonogórskich podstawówek.

Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego podkreślają, że w porównaniu z ustawą o 58-procentowych podwyżkach dla osób na najwyższych stanowiskach w państwie 6 proc. dla nauczycieli to dramatycznie mało .

O podwyżki nauczyciele walczą od lat

Od lat ZNP domaga się właściwych regulacji płacowych. Złożyło w Sejmie projekt ustawy o powiązaniu płacy nauczycielskiej z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. To zdaniem pedagogów, byłoby sprawiedliwym rozwiązaniem.

- To, co teraz nam zaproponowano, to nie jest żadna podwyżka, a regulacja płac, która wynosi 6 procent. One nie zadowalają nauczycieli, nie realizuje tego, czego oczekujemy od ministra edukacji dla tak ważnego zawodu, jakim jest zawód nauczycieli – mówi prezes lubuskiego ZNP Bożena Mania. – Dziś średnia płaca w gospodarce jest wyższa o prawie tysiąc złotych niż płaca nauczyciela.

Nauczyciele rezygnują z pracy, a młodzi?

Tymczasem w szkołach coraz trudniej o młodych nauczycieli. A starsi odchodzą, w szybszym przejściu na emeryturę „pomaga” pandemia koronawirusa. Inni, którzy obawiają się zakażeń, biorą roczne urlopy zdrowotne.
- Luka pokoleniowa będzie się pogłębiać. Nikt nie przyjdzie do zawodu, jeśli nadal takie będą zarobki. A analiza przyszłorocznego budżetu wskazuje, że za rok żadnych podwyżek nie będzie – dodaje B. Mania.
Jakie zatem będą podwyżki teraz?

Tyle wyniosą stawki zasadnicze od 1 września

Tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym

  • Nauczyciel stażysta - 2949 zł brutto
  • Nauczyciel kontraktowy - 3034 zł brutto
  • Nauczyciel mianowany - 3445 zł brutto
  • Nauczyciel dyplomowany - 4046 zł brutto

Tytuł zawodowy magistra bez przygotowania pedagogicznego, tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym

  • Nauczyciel stażysta - 2818 zł brutto
  • Nauczyciel kontraktowy - 2823 zł brutto
  • Nauczyciel mianowany - 3002 zł brutto
  • Nauczyciel dyplomowany - 3523 zł brutto

Tytuł zawodowy licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, dyplomu kończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, pozostałe wykształcenie
Nauczyciel stażysta - 2800 zł brutto
Nauczyciel kontraktowy - 2818 zł brutto
Nauczyciel mianowany - 2841 zł brutto
Nauczyciel dyplomowany - 3079 zł brutto

ZOBACZ TEŻ

Nauczyciele się boją i odchodzą z pracy. Kto będzie uczył nasze dzieci?

Nauczyciele się boją i odchodzą z pracy. Kto będzie uczył na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska