MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele z podstawówek w Nowej Soli mieli przyjść do pracy na godzinę 10. Zbuntowali się. Jest nowa decyzja w tej sprawie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zdjęcia ilustracyjne.W sprawie pracy zdalnej nauczycieli ze szkół podstawowych w Nowej Soli zapadła nowa decyzja w poniedziałek, 16 marca rano.
Zdjęcia ilustracyjne.W sprawie pracy zdalnej nauczycieli ze szkół podstawowych w Nowej Soli zapadła nowa decyzja w poniedziałek, 16 marca rano. Arch. Gazety Lubuskiej
- Pomysł jest chybiony, ani w tym nie ma zdrowego rozsądku, ani prawdziwej troski o dzieci i nauczycieli w czasie zagrożenia wirusem - uważa jedna z nauczycielek z Nowej Soli, które o godz. 10 w poniedziałek, 16 marca mają przyjść do pracy. Czy urząd zmieni decyzję?

- Ogłoszenie rządu sobie, a urząd miejski sobie - tak to wygląda. Jaki pożytek jest z dyżuru nauczyciela w szkole, który nie może, bo i nie powinien, spotkać się z uczniem w szkole? Pracować zdalnie mogę z domu, tak jak się sugeruje pracownikom w innych firmach - uważa nauczycielka z jednej ze szkół podstawowych w Nowej Soli. - Jeśli ktoś z nauczycieli jest chory, zostawia te zarazki w drodze do pracy i w samym budynku szkoły. Jaki jest wtedy sens całej tej kwarantanny, zamykania budynku? Burmistrz Głogowa Małopolskiego też chciał udowodnić, że im wirus niestraszny, ale poszedł po rozum do głowy i wycofał się z pomysłu, który teraz forsuje nowosolski urząd miejski.

Nasza Czytelniczka uważa, że gotowość do pracy może okazać w domu, dyżurując przy komputerze i będąc pod telefonem.
- Pomysł jest chybiony, ani w tym nie ma zdrowego rozsądku, ani prawdziwej troski o dzieci i nauczycieli w czasie zagrożenia wirusem.

W szkołach jest po 50 i więcej pracowników

W tej sprawie głos zabrał też mieszkaniec Nowej Soli, który podkreśla, że są zalecenia aby pracodawcy udostępniali pracę zdalną jeśli jest taka możliwość i ponadto jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. - W szkołach województwa lubuskiego - a na pewno w większości - nauczyciele mają pracować zdalnie z domu. Jednak prezydent Nowej Soli pan Milewski zarządził, aby nauczyciele przyjeżdżali do szkoły po to, aby wypełnić e-dziennik. Wszyscy nauczyciele mają możliwość prowadzenia dziennika zdalnie i tak dotychczas wypełniali z domu. W szkołach jest około 50 pracowników lub więcej, z których spora część dojeżdża środkami komunikacji do Nowej Soli i po mieście. Nie wiem czy to wyraz głupoty czy brak kompetencji? - pyta nowosolanin
Czytelnik zaznacza, że biorąc pod uwagę zarządzenia o zagrożeniu epidemicznym, zamknięte są kluby, biblioteki a także ograniczona jest działalność galerii handlowych, zalecane jest ograniczenie wyjść z domu i przymusowa kwarantanna dla wjeżdżających do kraju. - A pan prezydent Nowej Soli sabotuje zarządzenia i własnym widzimisię naraża pracowników oświaty na zarażenie nauczycieli. Co będzie, jeśli ktoś przywiezie do szkoły wirusa i szkoła lub szkoły zostanie objęta kwarantanną. Przedłuży to znacznie zwolnienie z zajęć i spowoduje problemy z systemem edukacji w szkołach w Nowej Soli - uważa Czytelnik.

Praca nauczycieli w czasie koronawirusa

- PiS najpierw upokorzył nauczycieli, a teraz ich minister edukacji namawia by na własnym sprzęcie, zakupionym za nędzne płace, płacąc z tej marnej pensji za zużyty prąd prowadzić edukację przez internet. To wszystko dlatego że rząd sobie nie radzi i jak zwykle swoje obowiązki zrzuca na innych. To jakaś paranoja - uważa tymczasem jeden z mieszkańców.
Dostaliśmy też inne zgłoszenie w tej sprawie, chodzi o spodziewane obniżenie nauczycielskich pensji, bo mają nie być wypłacane nadgodziny. - Nacisk na pracę zdalną jest bardzo duży, ale nadgodzin nie wypłacą. Jakby nie patrzeć to świństwo. Ja puszczam zadania, tematy moim uczniom, ale druga strona nie wywiązuje się z tego do czego jest zobowiązana - uważa jeden z Czytelników z Nowej Soli. - Skoro mamy pracować zdalnie i zakładam, że część osób to robi, to wynagrodzenie powinno być wypłacane w całości.
Nauczyciel podkreśla, że nie jest winą nauczycieli, że tych nadgodzin nie będzie, więc płaca powinna być taka sama, a nie niższa.

Komunikat urzędu miejskiego dla nauczycieli

- Po spotkaniu 16 marca 2020 r. Prezydenta Miasta Jacka Milewskiego z Dyrektorami Publicznych Szkół Podstawowych i Przedszkoli zdecydowano, że w ramach czasowego ograniczenia działalności placówek do 25 marca pracownicy placówek oświatowych będą pracować zdalnie - poinformowała w poniedziałek rano rzecznik prasowa urzędu miejskiego Ewa Batko.

W komunikacie rzecznik podkreśliła, że o sposobie organizacji pracy zdecydują dyrektorzy poszczególnych placówek. Szkoły i przedszkola nie będą zamknięte, sekretariaty w placówkach będą czynne. - Apelujemy do mieszkańców o minimalizowanie bezpośredniego kontaktu, zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Dane kontaktowe są na stronach internetowych powyższych instytucji - poinformowała rzecznik prasowa.

SZKOŁY W POWIECIE NOWOSOLSKIM

WIDEO: Objawy zakażenia koronawirusem, zasady higieny i zachowania. Poradnik Ministerstwa Zdrowia

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska