Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka ponad granicami zagościła w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. Trwa Piknik Naukowy na parkingu Centrum Przyrodniczego

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
To już szósty Piknik Naukowy Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. W tym roku odbywa się pod hasłem "Nauka ponad granicami", także z uwagi na polsko-niemieckie źródło finansowania. Całość została podzielona na strefy: kosmos, przyroda, eksperyment i partnerzy, w których przygotowano pokazy i doświadczenia.
To już szósty Piknik Naukowy Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. W tym roku odbywa się pod hasłem "Nauka ponad granicami", także z uwagi na polsko-niemieckie źródło finansowania. Całość została podzielona na strefy: kosmos, przyroda, eksperyment i partnerzy, w których przygotowano pokazy i doświadczenia. Jarosław Wnorowski
To już szósty Piknik Naukowy Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze. W tym roku odbywa się pod hasłem "Nauka ponad granicami", także z uwagi na polsko-niemieckie źródło finansowania. Całość została podzielona na strefy: kosmos, przyroda, eksperyment i partnerzy, w których przygotowano pokazy i doświadczenia. Tego dnia ekspozycję interaktywną wewnątrz, można zwiedzić bezpłatnie na podstawie biletu, który należy pobrać w punkcie informacyjnym. Ich ilość jest jednak ograniczona. Pierwsza tura zaczęła się o 12, a następne odbędą się o 13.30, 15.00, 16.30. Całość potrwa do godziny 18.

Bliżej gwiazd

Mimo niepewnej pogody pracownicy Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, na przylegającym parkingu rozłożyli namioty, stoiska doświadczalne i kąciki tematyczne. Obecna jest także scena główna. W strefie "Kosmos" mamy takie atrakcje jak:

  • Obserwacje teleskopowe
  • Space Lab
  • Wyścigi aut solarnych
  • KosmoBudka
  • Kącik dla dzieci - eksperymenty magnetyczne związane ze Słońcem
  • Mobilne planetarium i symulator przeciążeń
  • Prom kosmiczny Atlantis

- W piknikach naukowych CNK biorę udział od pierwszej ich edycji. Jestem studentką kierunku technicznego na UZ. Odkąd pamiętam, miałam taką smykałkę techniczną, co często znajduje aprobatę moich kolegów. A poza tym łamię pewne stereotypy, że kobiety mają "dwie lewe ręce" do techniki. Wręcz odwrotnie, często mamy więcej cierpliwości niż niejeden mężczyzna - mówi Anna z Przytoku.

W świecie gadów i owadów

W strefie "Przyroda" goście zaliczą:

  • Otwarcie wystawy wędrownej "Przygoda z Nysą - życie nad rzeką"
    Prelekcja prof. W. Xylandera - dyrektora Muzeum Przyrodniczego w Górlitz (godz. 14.00-15.00)
  • W świecie gadów
  • W świecie owadów
  • Kreatywna ścieżka zmysłów
  • Młody paleontolog
  • Wakacyjny wyścig z mTINY
  • Wirtualna rzeczywistość
  • Kącik dla maluszków

Czas na eksperymenty

Piknik naukowy to idealne miejsce dla tych, którzy lubią eksperymenty. Nie zabrakło ich w specjalnie do tego przeznaczonej strefie. Pojawiło się "Miasto Nauki" gdzie odbywają doświadczenia i pokazy naukowe, zaś stoisko "Młody inżynier" zaprasza tych, którzy mają smykałkę do rozkładania rzeczy na części pierwsze i co więcej - potrafią je z powrotem złożyć, aby wszystko działało.

Zawsze pasjonowały mnie maszyny, zwłaszcza te rolnicze. Z tatą naprawiamy ciągniki, siewniki, nie mówiąc już o samochodach. Ja to po prostu kocham. Zamierzam swoją karierę związać z mechaniką, dlatego postanowiłem odwiedzić ten piknik. No... przydałyby się jeszcze tutaj dla mnie jakieś maszyny rolnicze.

mówi Paweł z Sulechowa.

Podczas pikniku odbywają się konkursy (przyrodniczy, astronomiczny) oraz trzy tury gry terenowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska