Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauka zawodu u pracodawcy

Agnieszka Stawiarska 68 324 88 51 [email protected]
W Niemczech uczeń szkoły zawodowej zaczyna kształcenie po podpisaniu umowy z pracodawcą, u którego poznaje praktyczną stronę fachu (Fot. sxc.hu/SailorJohn)
W Niemczech uczeń szkoły zawodowej zaczyna kształcenie po podpisaniu umowy z pracodawcą, u którego poznaje praktyczną stronę fachu (Fot. sxc.hu/SailorJohn)
Od ub. roku niemieckie szkoły zawodowe starają się przyciągnąć do siebie polską młodzież. Intensywne zaproszenia do tamtych szkół związane były z otwarciem rynku pracy, bo nasi sąsiedzi liczą przede wszystkim na pracowników z naszego kraju.

Czytaj też: Problemy Polaków posiadających zarejestrowane firmy w Niemczech

Niemiecka oferta jest wciąż atrakcyjna, ale warto wiedzieć, że przeznaczona dla młodych, którzy znają język niemiecki w stopniu komunikatywnym i potrafią samodzielnie żyć poza domem. Przypomnijmy, na czym polega kształcenie zawodowe u naszych sąsiadów.

DUALNY SYSTEM To jest dwutorowy system edukacyjny, który polega na równoczesnym kształceniu zawodowym w zakładzie pracy oraz w szkole zawodowej. Część praktyczna (w Polsce porównywalna z „warsztatami”) odbywa się w zakładzie pracy 3 - 4 razy w tygodniu. Jeden do dwóch dni młodzi uczą się w szkole teoretycznych podstaw zawodu. Aby brać udział w tym systemie edukacji niezbędne jest znalezienie przedsiębiorcy, któremu zależy na solidnym wyuczeniu przyszłego pracownika. Uczeń zawiera z nim umowę, uczy się zdaje końcowy egzamin, który potwierdza nabycie fachowej wiedzy praktycznej. W zawodach rzemieślniczych (n.p. malarz, murarz, fryzjer itd.) egzamin ten nazywa się egzaminem czeladniczym. Oprócz dualnego systemu kształcenia zawodowego istnieje także kształcenie w specjalistycznych szkołach zawodowych. Te ostatnie są właściwe w przypadku zawodów socjalnych oraz pielęgniarskich (pielęgniarka, opiekunka do starszych osób).

PRZEPISY Dla każdego takiego zawodu wydawane są przepisy regulujące program nauczania obowiązujące na terenie całych Niemiec. Częścią takich przepisów jest ramowy plan edukacji, przy pomocy którego przedsiębiorca ustala plan nauczania. Przepisy określają również czas trwania edukacji: zazwyczaj 2 lub 3 lata. Uczeń lub czeladnik otrzymuje od swojego zakładu pracy wynagrodzenie oraz świadczenia socjalne (urlop, chorobowe itp.).

Wynagrodzenie przeciętne wynosi 644,00 (brutto) euro miesięcznie, ale pomiędzy zawodami są duże rozbieżności. Urlop dla uczniów wynoszą w roku kalendarzowym: przynajmniej 30 dni, gdy uczeń nie skończył jeszcze 16 roku życia; przynajmniej 27 dni, gdy uczeń nie skończył jeszcze 17 roku życia; przynajmniej 25 dni, gdy uczeń nie skończył jeszcze 18 roku życia.

KORZYŚCI Kształcenie w zakładzie pracy przynosi bezpośrednie ekonomiczne korzyści dla przedsiębiorcy. Pracodawca ma okazję dobrze poznać przyszłego pracownika. Jeżeli po zakończeniu edukacji i egzaminie końcowym, uczeń zostanie zatrudniony jako pracownik, zna on już dobrze swoje miejsce pracy, kierownictwo oraz współpracowników. Koszty związane z przyuczeniem i wdrożeniem nowo zatrudnionego pracownika są więc wyższe niż w wypadku przejęcia ucznia, który zna już swój zakład pracy „od podszewki”.

PROCEDURA Młodzi mogą się uczyć w całych Niemczech. Informacji na ten temat można zasięgnąć w tamtejszych izbach rzemieślniczych, centrach kształcenia zawodowego. Oto przykład oferty jednego z bliżej położonego - Centrum Kształcenia Zawodowego bbw Bildungszentrum Frankfurt (Oder). Osoby zainteresowane podjęciem nauki zawodu w Niemczech w roku szkolnym 2012/2013 powinny przesłać CV w j. niemieckim na adres e-mailowy ([email protected], [email protected]) z tłumaczeniem na język niemiecki ostatnich dwóch świadectw szkolnych (tłumaczenie nie musi być tłumaczeniem przysięgłym). Po przesłaniu dokumentów aplikacyjnych załączone świadectwa poddane zostają ocenie. Kandydat otrzymuje informację zwrotną o zakwalifikowaniu się na rozmowę wstępną z wyznaczona datą oraz terminem spotkania. Rozmowa wstępna odbywa się we Frankfurcie nad Odrą z jego pracownikami w j. niemieckim i ma na celu sprawdzenie umiejętności językowych kandydata. Jeśli znajomość języka niemieckiego jest wystarczająca, ustalany jest kolejny termin spotkania kandydata z firmą, która jest zainteresowana jego zatrudnieniem; rozmowa odbywa się również w języku niemieckim. Jeśli obie rozmowy przebiegną pomyślnie kandydat otrzymuje umowę o podjęciu nauki w jendym z wyżej wymienionych zawodów. Nauka rozpoczyna się od pierwszego września 2012. Aplikacje przyjmowane są do końca lipca 2012, o kolejności podpisania umów decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmowane są od pierwszego stycznia 2012.

WYMAGANIA Kandydaci mogą być w wieku od 16. do 25. lat. Podstawą do podjęcia nauki zawodu jest ukończenie m.in. gimnazjum, ale mogą być to osoby po maturze, z średnim ogólnokształcącym bądź technicznym wykształceniem. Muszą znać dobrze język niemiecki w stopniu komunikatywnym. Centrum we Frankfurcie oferuje naukę w następujących zawodach technicznych: mechanik obsługi maszyn, monter systemów elektrycznych, elektronik o różnych specjalnościach, elektryk przemysłowy, mechanik przemysłowy, mechanik konstruktor, kierownik obsługi maszyn i urządzeń, mechatronik, technolog mikroprocesorów, finiszer części produkcyjnych, mechanik procesu produkcyjnego, mechanik obróbki skrawaniem, studia wyższe inżynierskie.

Każdemu uczniowi gwarantowane jest stypendium od 400 do 700 euro miesięcznie (brutto).

 

Czytaj też: Nauka zawodu w Niemczech - relacja z dyżuru eksperta

 

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska