Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z uniwersytetów w Zielonej Górze i Cottbus rozpoczną prace nad nowoczesnymi metodami pozyskiwania ciepła w budynkach

OPRAC.:
Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Polsko-niemieckie spotkanie dotyczące realizacji projektu którego głównym zadaniem jest stworzenie budynków mieszkalnych niezależnych od nieodnawialnych źródeł energii
Polsko-niemieckie spotkanie dotyczące realizacji projektu którego głównym zadaniem jest stworzenie budynków mieszkalnych niezależnych od nieodnawialnych źródeł energii Agnieszka Linka
Ekologiczne domy przyszłości powstaną w Parku Technologicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia pracuje nad wdrożeniem projektu, który ma pozwolić znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynków. Jeśli pomysły naukowców z Zielonej Góry i Cottbus sprawdzą się w praktyce, zostaną zastosowane na szerszą skalę.

W Zielonej Górze mają powstać doświadczalne budynki mieszkalne niezależne od nieodnawialnych źródeł energii. O przedsięwzięciu rozmawiano podczas polsko-niemieckiego spotkania dotyczącego przygotowania wniosku aplikacyjnego i realizacji projektu pn. "Green Energy - Region Sprewa-Nysa-Bóbr jako innowacyjne pogranicze transferu wiedzy i technologii w zakresie inteligentnego magazynowania energii i gospodarki wodorowej w ramach programu Interreg".

- Chcemy, aby nasi naukowcy opracowali nowe metody magazynowania energii i ciepła w budynkach mieszkalnych. To szczególnie istotna kwestia w czasach, kiedy mamy problemy z pozyskiwaniem energii - mówi dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ, prorektor do spraw nauki i współpracy z zagranicą. - Prowadzimy ostateczne rozmowy i negocjacje o finansowanie projektu z Interregu (Programy europejskiej współpracy terytorialnej, uruchomione przez Komisję Europejską - przyp. red.).

Zmniejszyć koszty ogrzewania/chłodzenia domu

Aktualnie ogrzewanie domu pochłania nawet nawet 70 - 80% całych kosztów eksploatacyjnych. Dzieje się tak z powodu dużych strat ciepła, ciągłego wzrostu cen paliw oraz przestarzałych systemów grzewczych. W Polsce, ze względu na położenie geograficzne domy ogrzewa się średnio przez 7 miesięcy w roku. W niedługiej przyszłości nowoczesne systemy mają znacznie zredukować roczne wydatki na energię.

- Nie chodzi nam o znajdowanie kolejnych źródeł zasilania budynków, ale o zapobieganie uciekaniu ciepła, które już zostało wytworzone - tłumaczy prof. Mrugalski. - Ważne jest również, by tą energią efektywnie zarządzać.

Projekt zakłada, że w oparciu o dostępne już po polskiej i niemieckiej stronie rozwiązania technologiczne opracowane i wdrożone zostaną inteligentne systemy wieloenergetyczne (MES), które następnie będą wykorzystywane i dostosowywane do potrzeb konkretnych obiektów. Chodzi o poszukiwanie rozwiązań technologiczno - organizacyjnych oraz odnawialnych źródeł energii do ograniczenia ilości dni w roku, kiedy budynki muszą korzystać z zewnętrznej sieci energetycznej. Pierwszym takim obiektem będą dwa niskoenergetyczne, doświadczalne budynki mieszkalne w Nowym Kisielinie. Kolejne wdrożenia planuje się dla większej ilości obiektów w miastach i gminach.

Bazę do prowadzonych badań będzie stanowiła istniejąca już infrastruktura naukowo - badawcza: dwa niskoenergetyczne domy doświadczalne w Parku Naukowo-Technologicznym, wykonane w dwóch różnych technologiach - tradycyjnej oraz szkieletowej, różniące się pojemnością cieplną ścian, w pełni opomiarowane, wyposażone w system BMS, wymienniki rekuperacyjne, gruntowe wymienniki ciepła oraz stację meteorologiczną. W prowadzenie badań będą też zaangażowane laboratorium magazynowania akumulatorów Uniwersytetu Zielonogórskiego, centrum magazynowania BTU Cottbus-Senftenberg oraz doświadczenia CEBra e.V. we współpracy przy różnych projektach wodorowych oraz bateryjnych.

Budynki dozbrojone nowoczesnością

Naukowcy zakładają, iż projekt będzie wymagał dodatkowej infrastruktury w postaci: pompy ciepła z możliwością pracy rewersyjnej, ogniw fotowoltaicznych, turbiny wiatrowej, wewnętrznej podłogowej instalacji grzewczo/chłodzącej wyposażonej w inteligentny sterownik dostosowujący jej funkcjonowanie do warunków klimatycznych, dodatkowego docieplenia i uszczelnienia budynków, inteligentnych żaluzji zewnętrznych zintegrowanych z czujnikami temperatury i natężenia światła, innowacyjnego rozwiązania akumulatora energii, wykorzystującego alternatywnie lub rozłącznie: kontener z akumulatorami dostosowany do mocy ogniw fotowoltaicznych, zapewniający budynkowi długotrwałą niezależność energetyczną, pojazd (y) elektryczne wyposażone w obsługę technologii V2G (Vehicle - to - Grid) wraz z niezbędnym wyposażeniem, które umożliwi ich wykorzystanie jako akumulatora energii zapewniając budynkowi niezależność energetyczną do kilku dni, czy w kolejnym etapie akumulator wodorowy w postaci instalacji wodorowej z elektrolizerem.

Doświadczenie we współpracy przy różnych projektach wodorowych oraz bateryjnych ma CEBra e.V. (Centrum Technologii Energetycznych CEBra – Centrum für Energietechnologie Brandenburg e.V.), z którym Uniwersytet Zielonogórski ściśle współpracuje przy realizacji dwóch projektów unijnych.

- Z Uniwersytetem w Cottbus współpracujemy od ponad 25 lat. Wiem też, że wieloletnie współdziałanie łączy tę uczelnię z Uniwersytetem Zielonogórskim. I choć współpracujemy z instytucjami na całym świecie, to po tylu wspólnych doświadczeniach Zielona Góra jest nam najbliższa - podsumował prof. dr inż. Hans-Joachim Krautz z CEBra e.V.

Jednostkami zaangażowanymi w przygotowanie projektu z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego są Instytut Inżynierii Środowiska, Instytut Budownictwa i Instytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki. Ze strony niemieckiej będą to Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg oraz CEBra e.V. (Centrum für Energietechnologie Brandenburg).

Zobacz wideo: Uniwersytety w Zielonej Górze i Cottbus podpisały umowę o współpracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska