Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nawet 37 tysięcy złotych dotacji na wymianę pieca. W Gorzowie można składać wnioski

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
W Gorzowie ruszył nabór wniosków do programu Ciepłe Mieszkanie.
W Gorzowie ruszył nabór wniosków do programu Ciepłe Mieszkanie. Ludwik Kostus/Polska Press
W Gorzowie ruszył nabór wniosków do programu Ciepłe Mieszkanie. Lokatorzy wielorodzinnych budynków mieszkalnych mogą dostać dofinansowanie do wymiany tak zwanych kopciuchów na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

Dla kogo dofinansowanie?

Gorzów na realizację programu otrzymał prawie milion złotych. Z tych pieniędzy będzie mogło skorzystać kilkadziesiąt osób. To lokatorzy budynków wielorodzinnych, które nie mają możliwości podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz korzystający z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe.

Każdy, kto będzie chciał dokonać termomodernizacji w mieszkaniu - wymienić piec czy okna - będzie mógł tego dokonać z dużym dofinansowaniem - mówi prezydent Jacek Wójcicki.

Przeciętna wysokość dotacji przypadająca na jeden lokal mieszkalny będzie uzależniona od dochodów lokatorów. Wyniesie ona od 15 tysięcy złotych do ponad 37 tysięcy złotych.

  • Do 15 tysięcy złotych mogą otrzymać osoby, których roczne dochody nie przekraczają kwoty 120 tysięcy złotych.
  • Do 25 tysięcy złotych można otrzymać, gdy dochód miesięczny na członka rodziny wynosi: 1673 zł w gospodarstwie wielorodzinnym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
  • Do 37,5 tysiąca złotych można otrzymać, gdy dochód na osobę wynosi 900 złotych w przypadku gospodarstw wieloosobowych lub 1260 złotych - jednoosobowych.

Na co można przeznaczyć?

Dotację będzie można przeznaczyć na wymianę dotychczasowego źródła ciepła na kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. Oprócz tych prac uczestnicy programu będą mogli wykonać również:

  • nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
  • wymianę okien i drzwi oddzielających lokal od przestrzeni nieogrzewanej lub środowiska zewnętrznego
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Co ważne - mieszkańcy zakwalifikowani do programu będą musieli rozpocząć prace za własne pieniądze. Dopiero po przedstawieniu dokumentów potwierdzających poniesione wydatki nastąpi refundacja kosztów.

Będą spotkania informacyjne

W trakcie naboru organizowane będą spotkania informacyjne, podczas których urzędnicy będą pomagać przy wypełnianiu wniosków, tak aby wszyscy zainteresowani mieszkańcy, którzy spełniają wymogi programu, mogli skorzystać z dofinansowania. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 23 lutego w sali sesyjnej Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego 4, o godzinie 16:00.

Zobacz również:

Obejrzyj też wideo: Czyste Powietrze po zmianach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska