Nasza Loteria

Nie byłaś/byłeś nigdy na stepie? Zobacz znakomite zdjęcia Muraw Gorzowskich. To świetne miejsce na spacer, bieganie czy nawet rower

OPRAC.:
Zbigniew Borek
Zbigniew Borek
- Okolice Gorzowa znakomicie pozwalają realizować zainteresowania związane z pobytem na świeżym powietrzu – mówi autor zdjęć Robert Bogusz, sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie i miłośnik fotografii. Zdjęcia Muraw Gorzowskich wykonał w ostatni weekend maja 2020 r.
- Okolice Gorzowa znakomicie pozwalają realizować zainteresowania związane z pobytem na świeżym powietrzu – mówi autor zdjęć Robert Bogusz, sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie i miłośnik fotografii. Zdjęcia Muraw Gorzowskich wykonał w ostatni weekend maja 2020 r. Robert Bogusz
Nie byłaś/byłeś nigdy na stepie? To najwyższa pora zajrzeć na Gorzowskie Murawy. To stepowy rezerwat przyrody, położony na rogatkach Gorzowa, na granicy osiedla Słonecznego. Zobacz znakomite zdjęcia z tego miejsca wykonane przez gorzowianina Roberta Bogusza.

Robert Bogusz jest sędzia Sądu Okręgowego w Gorzowie, który pasjonuje się fotografią. - Okolice Gorzowa znakomicie pozwalają realizować zainteresowania związane z pobytem na świeżym powietrzu – mówi. I dodaje: - Fotografuję, bo lubię. To jedna z moich odskoczni od codziennego życia.

Fotografie Muraw Gorzowskich są bardzo świeże - Robert Bogusz zrobił je w ostatni weekend maja. - Teren sam w sobie jest gratką. Nie dość, że w granicach miasta, to jeszcze z nietypową roślinnością – podkreśla. - Z uwagi na zagęszczenie zabudowy na jego granicach sprawia jednak wrażenie, że się kurczy. Poza tym nadal dostrzegalny jest problem zaśmiecania. Podczas ostatniego spaceru mijaliśmy pozostałości po jakiejś większej imprezie: balony, chorągiewki, puszki i butelki – dodaje autor zdjęć.

Zobacz zdjęcia Roberta Bogusza wykonane w Gorzowie nad Wartą, a także w Santockim Zakolu.
Zobacz znakomite zdjęcia gorzowianina z Gorzowa i Santockiego Zakola

Gorzów i okolice: znakomite miejsce na spacery, bieganie i rower

Gorzowskie Murawy to 78 ha chronionego prawnie rezerwatu przyrody. Rezerwat leży na gruntach komunalnych Gorzowa (między osiedlem Słonecznym a Wieprzycami), nadzór nad nim sprawuje regionalny konserwator przyrody.

Najłatwiej tam się dostać, dochodząc do końca ul. Pac Słoneczny – wejście na murawy jest bez problemu widoczne między blokami. To znakomite miejsce na spacery, nordic walking i bieganie, a dla nieco bardziej zaprawionych w bojach – również na rower.

Murawy Gorzowskie: stepowy rezerwat przyrody

Kompleks muraw w rezerwacie należy do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce Zachodniej. Bogactwo gatunków roślin oraz stan zachowania zbiorowisk roślinnych sprawiają, że obszar ten jest pod względem przyrodniczym niezwykle atrakcyjny. Jak podaje internetowa Wikipedia, murawa ostnicowa (Potentillo – Stipetum capillatae) należy do najcenniejszych zbiorowisk roślinnych na terenie rezerwatu. Występuje na stromych stokach o ekspozycji południowej, południowo-zachodniej, południowo-wschodniej, na glebach o odczynie zasadowym. Dominują tu trawy kępowe takie jak ostnica włosowata, kostrzewa szczeciniasta, tymotka Boehmera. Licznie występują tu także dwuliścienne gatunki ciepłolubne takie jak: szałwia łąkowa, pięciornik piaskowy, krwawnik panoński.

Najciekawszy fragment tych muraw znajduje się w części południowo-zachodniej rezerwatu. Oprócz muraw ostnicowych na terenie rezerwatu występują jeszcze murawy: kłosownicowa oraz szczotlichowa. Za gatunki specjalnej troski na obszarze rezerwatu uznać należy rzadkie i zagrożone gatunki kserotermicznych roślin – pajęcznica liliowata, ostnica włosowata, ostrołódka kosmata, dzwonek syberyjski, kruszczyk szerokolistny, goździk piaskowy, paprotka zwyczajna, pierwiosnek lekarski, kocanka piaskowa, kruszyna pospolita, bluszcz pospolity, są to rośliny objęte ochroną gatunkowa ścisłą i częściową.

Murawy Gorzowskie: ochrona i... sprzątanie

Zbigniew Rudziński z PTTK Ziemi Gorzowskiej regularnie organizuje akcję sprzątania Muraw Gorzowskich. Ostatnia taka akcja była planowana na marzec, ale przeszkodziła w tym pandemia. Gdy jednak tylko obostrzenia zostały obluzowane, Rudziński skrzyknął ludzi na "wielkie porządki".

Czytaj więcej o akcji sprzątania w dobie koronawirusa:
Dzień Ziemi w Gorzowie. Mieszkańcy sprzątają Gorzowskie Murawy

Celem objęcia muraw ochroną jest - jak czytamy w Wikipedii - „zachowanie zbiorowisk roślinności kserotermicznej, szczególnie muraw ostnicowych, kłosownicowych i szczotlichowych oraz stanowisk gatunków roślin i zwierząt, między innymi ostnicy włosowatej, pajęcznicy liliowatej, dzwonka syberyjskiego, ostrołódki kosmatej, świergotka polnego i ślimaka żeberkowanego”.

od 16 lat
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska