Nie chcą zmian w oświacie. Straszą upartyjnieniem szkół

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
Protest opozycyjnych parlamentarzystów wraz z aktywistami lewicowych organizacji przeciw zmianom w oświacie
Protest opozycyjnych parlamentarzystów wraz z aktywistami lewicowych organizacji przeciw zmianom w oświacie Agnieszka Linka
Udostępnij:
Protest przeciwników rządu przy zielonogórskim ratuszu. Opozycyjni parlamentarzyści wraz z aktywistami lewicowych organizacji sprzeciwiają się zmianom w oświacie.

- Projekt proponowanych zmian jest szkodliwy, nie oferuje wsparcia uczniom, nauczycielom i rodzicom, za to daje narzędzie kontroli i karania, prowadząc do upolitycznienia szkoły oraz wszechwładzy kuratora będącego reprezentantem partii rządzącej - mówił Wadim Tyszkiewicz.

Zdaniem senatora Tyszkiewicza wprowadzenie planowanych zmian w systemie oświaty to próba zastąpienia edukacji indoktrynacją.

Z kolei w ocenie Anity Kucharskiej –Dziedzic akceptacja zmian w proponowanej przez rząd formie doprowadzi do rozbudowania systemu kapusiostwa. Jak powiedziała poseł Nowej Lewicy: „Państwo powinno mieć nadzór nad edukacją, ale nie państwo PiS.”

W proteście wzięli udział przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego. W ocenie przewodniczącej Bożeny Mani, procedowana ustawa jest próbą stworzenia szkół indoktrynacji, ideologizacji i zastraszania. - Bat wiszący nad dyrektorami pozbawi ich możliwości decydowania, a szkoła stanie się administratorem zalecanych przez partyjną ideologię działań - grzmiała Mania.

Proponowane przez Sejm zmiany w ustawie o systemie oświaty zakładają m.in. centralizację szkół i wzmocnienie roli kuratorów. Jeśli przepisy te wejdą w życie, kuratoria będą miały większą kontrolę nad tym, co dzieje się w placówkach.

Nowelizacja zmierza też do zwiększenia nadzoru nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. Zgodnie z projektem dyrektor placówki będzie miał obowiązek – przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia.

ZOBACZ WIDEO: Prezydent Janusz Kubicki o tym co Zielona Góra zyskuje dzięki programowi Polski Ład. 03.01.2021

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A skąd wiadomo, że protestowali lewicowi działacze????
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie