Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcemy wyjeżdżać, ale z powrotami też poczekamy

Maciej Badowski AIP
Pod kątem kierunku wyjazdu, największym zainteresowaniem wśród respondentów cieszyły się Niemcy.
Pod kątem kierunku wyjazdu, największym zainteresowaniem wśród respondentów cieszyły się Niemcy. Michał Pawlik
Jak wynika z badań, zmniejsza się liczba osób chcących wyjechać z rodzinnej miejscowości za pracą. Najczęściej decyzja warunkowana jest możliwością poprawy sytuacji zawodowej.

Jak wynika z publikowanego cyklicznie przez firmę rekrutacyjną Michael Page z badania Confidence Index firmy Michael Page, sukcesywnie spada liczba Polaków zainteresowanych wyjazdem z rodzinnej miejscowości za pracą. W trzecim kwartale br. 51,7 proc. respondentów wskazało, że nie jest zainteresowanych relokacją. Oznacza to wzrost o 8,6 p.p. względem II kwartału (43,1 proc.) oraz 15,4 p.p. w odniesieniu do I kwartału (36,3 proc.). Co ważne, aż 61 proc. ankietowanych w badaniu za trzeci kwartał br. przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy.

– Wynikać to może z pozytywnych wskaźników na krajowym rynku pracy, m.in. spadającego bezrobocia oraz dobrych wyników gospodarczych, wg których Ministerstwo Rozwoju szacuje tegoroczny wzrost PKB na poziomie 4,3 proc. – zauważa Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.

Natomiast, jeżeli już Polacy są zainteresowani wyjazdem za pracą, to jednym z najważniejszych powodów tej decyzji jest interesująca propozycja pracy – tak uważa 37,5 proc. badanych. Wyższe zarobki znalazły się na drugim miejscu (29,9 proc.), a trzecim powodem jest styl życia (14,1 proc.).

Pod kątem kierunku wyjazdu, największym zainteresowaniem wśród respondentów cieszyły się Niemcy (48,7 proc.). W dalszej kolejności badani wskazywali na Anglię (38,3 proc.), Stany Zjednoczone (36,2 proc.), i Szwajcarię (po 36,2 proc.), Norwegię (34,6 proc.) oraz Hiszpanię (33,9 proc.).

Należy przy tym wspomnieć, że zgodnie z ostatnimi danymi z Głównego Urzędu Statystycznego w końcu 2016 rok poza granicami kraju przebywało około 2 mln 515 tys. Polaków, w tym 2 mln 214 tys. w Europie. Najwięcej osób przebywało w Wielkiej Brytanii (788 tys.), Niemczech (687 tys.), Holandii (116 tys.) oraz w Irlandii (112 tys.).

– Choć zainteresowanie wyjazdami jest już mniejsze niż kilkanaście lat temu, to nie widać jeszcze trendu, w którym polscy specjaliści i menedżerowie emigrujący za granicę, zaczęliby teraz masowo wracać do kraju. Jest chyba jeszcze na to za wcześnie – podkreśla Dziedzic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie chcemy wyjeżdżać, ale z powrotami też poczekamy - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska