Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie daj się wylosować! Wybierz sobie fundusz emerytalny

(vp)
Fundusz można zmienić bezpłatnie dopiero po dwóch latach
Fundusz można zmienić bezpłatnie dopiero po dwóch latach
Podjąłeś pierwszą pracę i nie wybrałeś jeszcze funduszu emerytalnego? Masz czas do 10 stycznia na podjęcie takiej decyzji. Jeśli tego nie zrobisz, wyręczy cię komputer. Ale czy warto zdać się na ślepy los?

Obowiązek przynależności do otwartego funduszu emerytalnego mają wszyscy urodzeni po 1968 r., którzy podjęli pierwszą pracę lub inną działalność, z której wynika obowiązek opłacania składek ubezpieczenia społecznego. Nie dotyczy to uczniów i studentów do 26 roku życia, którzy podpisali umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub podjęli studia doktoranckie. Do wszystkich zapominalskich ZUS wysłał już listy, w których przypomina o konieczności zapisania się do OFE. Czas na to mają do 10 stycznia.

Tym, którzy do tego dnia umowy nie podpiszą, fundusz emerytalny, od którego zależeć będzie ich emerytura, wybierze komputer.

Zmiana kosztuje

TU DOWIESZ SIĘ WIĘCEJ

Informacje o wszystkich OFE działających na rynku można znaleźć na stronie Komisji Nadzoru Finansowego www.knf.gov.pl. Tam też można zapoznać się z dotychczasowymi wynikami poszczególnych funduszy. Linki prowadzą bezpośrednio na ich strony. Tam znajdują się informacje, jak zapisać się do wybranego OFE.

Losowanie odbywa się 30 stycznia. Jednak nie biorą w nim udziału największe (pod względem liczby członków) OFE, ale te, które osiągnęły wyższe niż średnia stopy zwrotu w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych i zarządzają mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE.

Po losowaniu ZUS informuje poszczególne OFE o jego wynikach, a fundusze mają obowiązek poinformowania swoich nowych członków. Również Zakład Ubezpieczeń Społecznych prześle informacje do zainteresowanych, do którego funduszu trafili.

Niezadowoleni z komputerowego przydziału będą mogli fundusz zmienić. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszym roku będzie to ich kosztowało 160 zł, w drugim - 80 zł. Dopiero po 24 miesiącach członkostwa zmiana jest bezpłatna.

Dlaczego warto wybrać OFE świadomie?

1. Składki na Twoją emeryturę są wpłacane do ZUS i do czasu losowania nie są inwestowane, a więc nie zarabiają dla Ciebie.

2. Staż członkowski w funduszu emerytalnym będzie krótszy o czas oczekiwania na kolejne losowanie. Im dłuższy staż członkowski, tym niższe opłaty za prowadzenie konta w OFE.

3. Możesz trafić na fundusz emerytalny, którego nigdy nie wybrałbyś sam, a przejść z jednego OFE do innego można bezpłatnie dopiero po dwóch latach.

4. W losowaniu nie uczestniczą największe OFE. A im większy fundusz emerytalny, tym większe bezpieczeństwo zainwestowanych w OFE pieniędzy, niższe opłaty i większa stabilność zysków. Wielkość funduszu ma szczególne znaczenie w czasach, gdy notowania giełdowe nie pozwalają na szybkie i wysokie zyski. Wtedy liczy się wielkość kapitału i obecność funduszu w innych niż giełdowe rynkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska