Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma zgody na wydobywanie ropy i gazu! Mieszkańcy Rusinowa (gm. Świebodzin) żądają wstrzymania robót [WIDEO, ZDJĘCIA]

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Mieszkańcy Rusinowa wyszli na drogę
Mieszkańcy Rusinowa wyszli na drogę Wiesław Zdanowicz
Parę dni temu mieszkańcy Rusinowa wypatrzyli ciężarówki wypełnione betonowymi płytami, znikające w pobliskim lesie. W środku lasu wycięto drzewa, przygotowano plac, na którym ma stanąć szyb wiertniczy. Po co? Nikt z lokalnych urzędników nie potrafił wyjaśnić mieszkańcom, co się dzieje.

W środę (13 marca) odbyło się zebranie wiejskie, na które przyjechał pierwszy zastępca burmistrza. Agata Bilewicz, sołtys Rusinowa, powiedziała nam, że mieszkańcy chcieli zasięgnąć jakichkolwiek informacji, lecz nikt im ich nie udzielił. Pytali w starostwie powiatowym, w gminie Lubrza, w gminie Świebodzin. - Jedynie zastępca burmistrza odpowiedział nam na pytanie przyjeżdżając wczoraj na zebranie, i zaczął działać. Nikt z PGNiG nas w ogóle nie poinformował, że ma coś zacząć robić na naszym terenie - zaznacza sołtys A. Bilewicz.

Dzisiaj (14 marca) mieszkańcy spontanicznie wyszli na drogę dojazdową do terenu inwestycji. Na ulotce napisali: „Żądamy zatrzymania odwiertów w celu wydobycia gazu i ropy w naszej okolicy. Dotyczy wsi: Rusinów, Glińsk, Witosław i Lubrza. Blokujemy drogę w Rusinowie. Bądźcie z nami. Odwierty zagrażają naszemu życiu i zdrowiu”.

W czwartek o godz. 13.00 na drodze spotkało się wielu mieszkańców. Przyjechali też z sąsiednich wiosek. - Do momentu, jak nie dostaniemy na maila zapewnienia, że przestaną jeździć i wstrzymają prace, będziemy stać i protestować, bo nie po to żeśmy się tu zebrali, żebyśmy nie wykorzystali tej szansy. Jest to nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci - argumentuje pani sołtys.

Na pikiecie, razem z I zastępcą, pojawił się burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki. W rozmowie z mieszkańcami padło wspólnie wypowiedziane zdanie: „Nie szukajmy winnych, szukajmy rozwiązania, zabezpieczmy nasze dzieci”.

- Mamy zobowiązanie, że na tydzień prace zostają wstrzymane, ciężki sprzęt zostanie wyprowadzony. On musi wyjechać - mówił do mieszkańców T. Sielicki.

Co dalej? W poniedziałek (18 marca) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie w świetlicy wiejskiej, na które samorządowcom obiecali przyjazd przedstawiciele centrali PGNiG w Warszawie.

Burmistrz apeluje do mieszkańców gminy, aby jak najwięcej osób zjawiło się na spotkaniu, na którym będzie można wyjaśnić obawy i niepokoje. - Taki dialog to jest najlepsze, co nas mogło w tej chwili spotkać - zaznaczył T. Sielicki.

Mieszkańcy Rusinowa mają prawo czuć się pominięci w związku z rozpoczętą inwestycją, która będzie miała wpływ na środowisko, w którym żyją. - Nikt z nami nie rozmawiał, a Konstytucja mówi o tym, że jako mieszkańcy mamy prawo do konsultacji społecznych. Jako mieszkańcy mamy prawo wiedzieć, co nas czeka. Traktują nas jak ciemnogród, bo jest wioska, bo można robić, co się chce... - mówi pani sołtys.

Mieszkańcy - jak przyznali - czerpią informacje z Internetu. - Bo nikt z nami na ten temat nie rozmawiał! - zaznaczają. Chcą, by ktoś im przedstawił wiarygodne dane, jakie mogą być skutki prowadzenia odwiertu w pobliżu miejsca, które wybrali na swoje siedlisko.

Warto wiedzieć, że w Rusinowie na ponad 80 posesji, w ostatnim czasie wybudowało się 26 nowych domów. Właściciele ziemi mają do sprzedania kolejne działki. Ludzie osiedlają się w Rusinowie licząc na czyste powietrze. Czy kopalnia gazowa im w tym przeszkodzi?

Zobacz również: Lubuskie. Tego nie możesz przegapić:

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska