Nie masz zapłaconego abonamentu RTV? Możesz mieć kłopoty!

Małgorzata WąsaczZaktualizowano 
Dlaczego abonament musi płacić ktoś, kto nie ogląda ani nie słucha publicznych mediów? Bo to należność za samo używanie odbiornika, a nie za przekaz. Opłata jest jedna - niezależnie od tego, ile masz w mieszkaniu na przykład telewizorów.
Uważaj! Dłużników ściga Poczta Polska

Poczta wysłała już tysiące wezwań do zapłaty zaległości wraz z odsetkami - nawet za okres od stycznia 2007 roku. Jeśli nie regulowałeś długu, może wynieść prawie 1.600 zł. Wyjaśniamy, jak można go umorzyć.

1. Jeśli zarejestrowaliśmy telewizor lub radio, a nie płacimy za nie abonamentu, wkrótce możemy spodziewać się wezwania do zapłaty.

2. Gdy w ciągu siedmiu dni od otrzymania upomnienia nie uregulujemy należności, dopadnie nas urząd skarbowy.

ZAPAMIĘTAJ
Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać na przykład z nadpłaty podatku dochodowego, rachunku bankowego, poprzez komornika albo z emerytury czy z pensji.

3. Od początku tego roku urzędy skarbowe w całym kraju wyegzekwowały już ponad 600 tysięcy zł zaległości.

Nasz Czytelnik pan Marian (prosił o nieujawnianie nazwiska) takie upomnienie z poczty dostał pod koniec września. Nogi pod nim się ugięły, gdy przeczytał, że jego dług sięga ponad 800 złotych! - Nie płacę abonamentu odkąd premier w 2008 roku zapowiedział, że wszyscy emeryci zostaną zwolnieni z tej daniny. Posłuchałem go. Mam niewiele ponad tysiąc złotych emerytury, więc ważna jest dla mnie każda informacja, że mogę zaoszczędzić - wspomina pan Marian. - Szkoda, że skończyło się na tym, że fiskus wchodzi mi na emeryturę…

UWAGA
Są jednak emeryci, którzy nie muszą płacić abonamentu RTV.

KTO NIE PŁACI

1. Zwolnienie z opłaty dotyczy wyłącznie tych emerytów, którzy:

* ukończyli 60 lat; oraz

* mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w roku poprzedzającym) ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

UWAGA
Zatem emeryt, by skorzystać ze zwolnienia, nie może miesięcznie dostawać emerytury wyższej niż 1.699,76 zł brutto.

2. Dokumentami, które uprawniają do zwolnienia z opłat za abonament są:

* dowód osobisty;

* decyzja jednostki organizacyjnej ZUS-u czy też innego organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury w danym roku (odcinek lub decyzja o przyznaniu/waloryzacji świadczenia).

ZAPAMIĘTAJ
Formalności związane ze zwolnieniem z opłat abonamentowych załatwisz w każdym urzędzie pocztowym.

3. Zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia następnego miesiąca. Czyli jeżeli załatwiłeś formalności w listopadzie, to uprawnienia do zwolnienia z opłat nabędziesz w grudniu.

SPRAWDZAMY ZALEGŁOŚCI

1. Stawki opłat abonamentowych na dany rok znajdziemy:

* w każdym urzędzie pocztowym;

* na stronie internetowej www.poczta-polska.pl;

* na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: www.krrit.gov.pl

2. Jeśli nie wyrejestrowaliśmy odbiornika, a przestaliśmy płacić na publiczne radio i telewizję, w każdej chwili możemy sprawdzić wysokość naszego zadłużenia:

* na poczcie: naliczą nam tam kwotę abonamentu RTV i odsetki za zwłokę na dzień dokonywania wpłaty;

* korzystając ze stron internetowych www.poczta-polska.pl (Strona Główna/Usługi/Abonament RTV/Kalkulator obliczania zaległości) - za pomocą tego kalkulatora wyliczymy kwotę abonamentu za dany okres zadłużenia oraz wysokość odsetek za zwłokę na dany dzień;

* dzwoniąc na infolinię Poczty Polskiej: tel. 801 333 444 dla połączeń z telefonu stacjonarnego (opłata jak za połączenie lokalne) lub 43 842 06 00 dla połączeń z komórkowego (opłata według cennika operatora).
Infolinia działa w dni robocze w godz. 8.00-20.00.

3. Na infolinii otrzymamy informację o zaległej kwocie oraz numer konta, na który trzeba ją wpłacić.

UWAGA
Rozmawiając z konsultantem, trzeba najpierw podać imię i nazwisko abonenta, na którego zarejestrowano urządzenie RTV. Bo jest ono przypisane do osoby, a nie do miejsca zamieszkania.

4. Zapytania w sprawie abonamentu RTV mieszkańcy całej Polski mogą kierować również korespondencyjnie na adres:

* Poczta Polska S.A. COF Dział Abonamentu RTV, ul. Bernardyńska 15, 85-940 Bydgoszcz; lub mailowo

* abonament_rtv@bydgoszcz.poczta-polska.pl

JAK NALICZAJĄ ODSETKI

ZAPAMIĘTAJ
Opłaty abonamentowe są obowiązkiem wynikającym z ustawy. Nie zwalnia z niego płacenie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.

1. Zaległość w opłatach abonamentowych składa się z należności głównej oraz z odsetek za zwłokę, które naliczane są na dzień dokonania wpłaty.

2. W przypadku opóźnienia w uiszczaniu należności naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych (w rozumieniu ustawy ordynacja podatkowa z 29 sierpnia 1997 roku; Dz.U. z 2005 r., nr 8 poz. 60 i nr 65 poz.727).

3. Zgodnie z art. 56 ordynacji wysokość stawki odsetek za zwłokę wynosi 200 procent podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego - ustalonej zgodnie z przepisami o NBP, którą ogłasza minister właściwy do spraw finansów w drodze obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej "Monitor Polski".

UMORZENIE DŁUGU

Zaległości Polaków z tytułu niepłacenia na publiczne radio i telewizję sięgają około 2 miliardów zł.

- W wyjątkowych sytuacjach - jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami - wyjaśnia Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej.

ZAPAMIĘTAJ
O umorzenie zadłużenia trzeba się więc zwracać do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

1. Adres do korespondencji: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa lub abonament@krrit.gov.pl

2. Wniosek powinien zawierać:

* imię i nazwisko abonenta;

* adres;

* indywidualny numer identyfikacyjny;

* okres i kwotę zadłużenia;

* uzasadnienie, z jakiego powodu nie płaciliśmy abonamentu.

UWAGA
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające wyjątkowo trudną sytuację finansową lub przypadek losowy czy też szczególne względy społeczne.

PRZEDAWNIENIE

Zgodnie z prawem zaległości abonamentowe przedawniają się po pięciu latach.

PYTANIA Z ŻYCIA WZIĘTE

Radioodbiornik jest zapisany na mnie. Mam wysoką emeryturę, ale żona na tyle niską, że spełniałaby kryterium dochodowe pozwalające na skorzystanie ze zwolnienia z płacenia na RTV. Czy mogę przepisać na nią odbiornik? A jeśli tak, to gdzie załatwić formalności?

Tak, może pan przepisać odbiornik na żonę. Formalności załatwi w każdym urzędzie pocztowym. Aby małżonka przejęła urządzenia, a tym samym nabyła uprawnienia do zwolnienia z opłat abonamentowych, powinna pod przyznanym numerem identyfikacyjnym uzupełnić i podpisać formularz zmiany danych użytkownika odbiorników RTV. Trzeba także przedstawić niezbędne dokumenty, o których pisaliśmy wyżej.

Jestem na rencie. Mam II grupę. Czy muszę płacić abonament RTV?

Tak. Ustawodawca nie przewidział zwolnienia z opłat abonamentowych pana grupy inwalidzkiej. Takie uprawienia mogą nabyć osoby posiadające pierwszą grupę lub orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy - niezależnie od wieku i dochodu. Warunkiem jest dopełnienie wymaganych formalności w urzędzie pocztowym.

Czy formalności związane ze zwolnieniem z płacenia abonamentu RTV mogę załatwić w dowolnym urzędzie pocztowym czy tylko w tym właściwym dla mojego miejsca zamieszkania?

Można to zrobić na dowolnej poczcie.

Jakie są sposoby płatności?

* Przy użyciu spersonalizowanych formularzy polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej - wpisując kwotę abonamentu oraz okres, jakiego dotyczy wpłata.

UWAGA
Takie kwity otrzymujemy pocztą po rejestracji odbiornika.

* Na standardowych drukach polecenia przelewu/wpłaty gotówkowej - uzupełniając wszystkie wymagane pola z podaniem numeru rachunku bankowego, który zawiera nadany indywidualny numer identyfikacyjny.

UWAGA
Nie ma już książeczek, które funkcjonowały kilka lat temu.

Nieruchomości z Twojego regionu

Wideo

polecane: Flesz: Czy grozi nam katastrofa klimatyczna?

Materiał oryginalny: Nie masz zapłaconego abonamentu RTV? Możesz mieć kłopoty! - Gazeta Lubuska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3