Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie może być przejścia dla pieszych w Pomorsku?

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
Mariusz Kapała
- Kiedyś na szosie przy przystanku autobusowym w Pomorsku były pasy, czyli przejście dla pieszych - opowiada nasz Czytelnik. Domaga się ich przywrócenia. Bo je zlikwidowano. Dlaczego - odpowiada zarząd dróg.

Zadzwonił do nas Czytelnik z Pomorska z problemem. Chodzi o przystanek PKS przy ul. Sulechowskiej w tejże wsi. - Kiedyś było w tym miejscu przejście dla pieszych - informuje mieszkaniec Pomorska. - Jednak dwa lata temu była remontowana droga i od tej pory pasów nie ma.

Czytelnik wskazuje, że PKS-em dojeżdżają dzieci do szkoły w pobliskich Brodach i wysiadają na przystanku. Ale nie mogą już przejść bezpiecznie przez szosę wojewódzką (to słynna droga nr 278, o remont której walczy gmina Sulechów), bo nie wyznaczono ponownie przejścia. Kierowcy samochodów mogą tu pruć, ile silnik pozwala. - Jak pasy były, to kierowcy chociaż zwalniali, teraz ich nic nie zatrzymuje - dodaje Czytelnik. O sprawie mówiono na zebraniu wiejskim. Problem był później poruszany na posiedzeniach rady miejskiej, w końcu burmistrz wystąpił z oficjalnym pismem do właściciela szosy, Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.

- Na wniosek mieszkańców wsi Pomorsko proszę o wyznaczenie i oznakowanie przejścia dla pieszych w pasie drogi nr 278, w obrębie istniejących przystanków - zaproponował burmistrz Roman Rakowski dodając wyjaśnienie: - Mieszkańcy wsi zwyczajowo przechodzą przez jezdnię we wskazanym miejscu...

Burmistrz Rakowski, podobnie jak nasz Czytelnik, domagając się przejścia sugerował, że to poprawi bezpieczeństwo pieszych. Paradoksalnie, ZDW odmawiając przywrócenia przejścia też się powołał na bezpieczeństwo: "Zarząd Dróg Wojewódzkich kierując się względami bezpieczeństwa nie widzi uzasadnienia do zmiany organizacji ruchu".

Szczegółowo, w opinii wicedyrektora ZDW Grzegorza Szulca, brzmi to tak: - Usytuowanie przystanków autobusowych naprzeciw siebie w obrębie skrzyżowania, w tym jednego zlokalizowanego na jezdni, wyklucza możliwość wyznaczenia przejścia w proponowanym miejscu - twierdzi wicedyrektor. - Wskazuje na to również analiza stanu bezpieczeństwa na przestrzeni ostatnich lat - nie odnotowano tam zdarzeń drogowych. Wyznaczenie przejścia dla pieszych bez gruntownej przebudowy drogi (wybudowanie zatoki, wybudowanie chodników w celu odseparowania ruchu pieszego od kołowego) może prowadzić do zwiększenia stopnia zagrożenia bezpieczeństwa, szczególnie osób pieszych podczas korzystania ze środków komunikacji publicznej i może stanowić stały punkt negatywnie oddziałujący na bezpieczeństwo ruchu.

G. Szulc wskazuje tu np. możliwość wychodzenia bezpośrednio z autobusu na przejście.

- Cóż zatem możemy w tej sprawie więcej zrobić, skoro to nie nasza droga! - pyta retorycznie rzecznik burmistrza Tytus Fokszan. - Najwyżej wysłać kolejne pismo...

Nadzieją może być tylko fakt, że uda się wreszcie wywalczyć całkowity remont i modernizację drogi 278.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska