Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie przyjdziesz na umówioną wizytę do lekarza? Zapłacisz

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Problem niestawiania się na umówione wizyty lekarskie wciąż rośnie. Jednak zdaniem przedstawicieli szpitali, nie powinien być on karany. Jak twierdzą, lepszym rozwiązaniem jest pouczanie
Problem niestawiania się na umówione wizyty lekarskie wciąż rośnie. Jednak zdaniem przedstawicieli szpitali, nie powinien być on karany. Jak twierdzą, lepszym rozwiązaniem jest pouczanie Marzena Bugała
Pacjenci zapłacą karę za niestawienie się na umówioną wizytę u lekarza? Taki pomysł rozważa Ministerstwo Zdrowia. Chociaż to dopiero wstępne rozwiązanie, to już teraz jest krytykowane przez przedstawicieli niektórych szpitali.

Problem niestawiania się na umówione wizyty lekarskie widoczny jest także w Wielkopolsce.

- W 2019 roku na wizytę do endokrynologa bez uprzedzenia nie stawiło się 2 800 pacjentów z 24 tys. umówionych wizyt. Do kardiologa nie zgłosiło się 7 200 osób z 74 tys. umówionych. Ponad 13 tys. nie zgłosiło się na wizytę u ortopedy z prawie 113 tys. umówionych. Z kolei na rezonans magnetyczny wyznaczono 3 7900 wizyt, a ponad 1 200 osób nie stawiło się na badaniu - mówi Marta Żbikowska-Cieśla z biura prasowego wielkopolskiego NFZ.

Czytaj też: W szpitalach wiosną nie będzie fizjoterapii? Fizjoterapeuci i diagności szykują się do twardego protestu

I dodaje: - W przypadku tomografii komputerowej na 30 254 umówionych ponad 1 600 pacjentów nie zgłosiło się na badanie.

Problem potwierdzają także przedstawiciele poznańskich szpitali.

- Rzeczywiście, nasz szpital zauważa takie zjawisko, szczególnie na ortopedii. Z naszych obserwacji wynika, że średnio co drugi pacjent nie zjawia się na umówionej wizycie. To generuje kolejne problemy, począwszy od długich kolejek, w których czekają pacjenci, a kończąc na niepotrzebnych przygotowaniach lekarzy i oddziału - mówi Konrad Napierała, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

I dodaje: - Czy jednak takie kary są dobrym pomysłem? Nie umiem powiedzieć, ale cieszy nas, że ktoś dostrzegł taki problem i próbuje go rozwiązać.

Zobacz także: Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla mieszkańców Poznania i okolicznych gmin. Sprawdź, gdzie i kiedy można je wykonać

Dosadniej temat kar za nieprzyjście do lekarza komentuje Stanisław Rusek, rzecznik Szpitala Miejskiego im. J. Strusia.

- Uważam, że jest to wysoce dyskusyjny pomysł. Pacjenci długo czekają w kolejkach, by dostać się do specjalisty. Wątpię, żeby ktokolwiek w takiej sytuacji specjalnie nie stawiał się u lekarza. Moim zdaniem, powodem nieprzyjścia może być tylko jakiś nieszczęśliwy wypadek, czy sytuacja losowa - tłumaczy Rusek.

- Jeżeli rzeczywiście taki pomysł miałby realne przełożenie, to zastanawia mnie jaki organ zostałby do tego powołany, za czyje pieniądze i na jakiej podstawie osądzanoby czy powód nieobecności pacjenta na wizycie był istotny, czy nie istotny. No bo, czy można karać pacjenta za to, że nie przyszedł do lekarza, bo był chory? Wydaje mi się, że karać powinno się urzędników, za takie pomysły - mówi z gniewem.

Jako pierwszy o sprawie poinformował „Fakt”. Z informacji, do jakich dotarli dziennikarze wynika, że w zeszłym roku w całym kraju pacjenci nie stawili się u lekarza 17 milionów razy.

Zobacz też:

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie przyjdziesz na umówioną wizytę do lekarza? Zapłacisz - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska