Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie przyszedłem pana nawracać. Blaski i cienie - felieton ks. Piotra Bartoszka

ks. Piotr Bartoszek
Jaki będzie ten nadchodzący? Nihil novi sub sole - „nic nowego pod słońcem”, jak mawiał Kohelet (Koh 1,9). Bo czy można się spodziewać czegoś więcej?

Jaki będzie ten nadchodzący? Prawdopodobnie rok 2023 w tym nas nie zaskoczy i będzie, jak każdy poprzedni, utkany z blasków i cieni. Wiem, brzmi to sztampowo. Tak jakby istotą upływu czasu była powtarzalność. Nihil novi sub sole - „nic nowego pod słońcem”, jak mawiał Kohelet (Koh 1,9). Bo czy można się spodziewać czegoś więcej?

Dla niektórych z nas będzie to rok, w którym zwycięży radość; u innych, niestety, dominować będą trudności. Również i tu monotonna prawidłowość. Jeśli bez uprzedzeń spojrzymy na czas, który minął, przyznamy, że nasza egzystencja rozciąga się - zawsze i tylko - między blaskami i cieniami, wzlotami i upadkami. Naprawdę nie znajdziemy nic więcej?

U początku nowego roku Ewangelia kieruje nasz wzrok ku Matce Jezusa, Maryi, zwanej w chrześcijańskiej tradycji Theotokos, co całkiem trafnie oddajemy przez polską „Bogurodzicę”. To właśnie w jej usposobieniu można wyczytać to „coś więcej”: ona zdaje się sugerować właściwą postawę wobec czasu, wobec tego, co było, jest i będzie, by nie przegapić tego, co najistotniejsze.
Ewangelista Łukasz wspomina, że „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,19). Mówiąc o rozważaniu, autor używa tu greckiego czasownika „symballein”, który dosłownie znaczy „kłaść razem”, „łączyć”, czyli zbliżać do siebie dwie części całości (stąd też termin „symbol”). To rzeczywiście novum: nie poddawać się prawu powtarzalności, ale „iść w symbol”, to znaczy, „kłaść razem” słowo Boga i wydarzenia, jedno obok drugiego. Łączyć te dwie części w jedno i odczytywać całość.

Tak rodzi się coś więcej. Albo i Ktoś więcej. Tak rodzi się Jezus: Słowo, które stało się ciałem. Wszak w innym miejscu Ewangelii Jezus sam wyznaje: „Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je” (Łk 8,21). Rodzą Go ci, którzy łączą słowo z życiem.

Takiego czasu życzę sobie i Wam - czasu rodzenia. Z blasków i cieni. I ze Słowa.

Ksiądz dr Piotr Bartoszek jest dyrektorem ITF im. Edyty Stein w Zielonej Górze

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska