Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie rzucaj palenia! Ominie cię tyle przyjemności! (wideo)

Tomasz Rusek 0 95 722 57 72 [email protected]
Śmierdzące ubranie i mieszkanie, problemy z erekcją, zgaga, cała gama nowotworów, udar mózgu, do tego fortuna wydana na papierosy. Tak, tak. Nic nie rujnuje zdrowia, jak ,,fajeczki''.

A tak na poważnie: wiesz, co się dzieje gdy palisz? To posłuchaj: gdy odpalasz papierosa i głęboko się zaciągasz, fundujesz organizmowi koktajl z niemal 4 tys. toksycznych substancji. 40 z nich to rakotwórcze związki. Wnikają one poprzez pęcherzyki płucne do krwiobiegu i po chwili są już niemal wszędzie, w całym twoim organizmie.

Sprawdź, co wdychasz

Nie masz pojęcia, ile pyszności mieści się w jednym papierosie. Wciągasz: naftalinę, której używa się do walki z molami; kadm, który jest rakotwórczym metalem; amoniak, który normalnie jest substancją parzącą, drażniącym gazem; toluidynę, czyli szkodliwy rozpuszczalnik; fenol, który jest silnym środkiem dezynfekującym; akrydynę, używaną do produkcji barwników; chlorek winylu, którego używa się do produkcji plastiku; cyjanowodór, którego używano w komorach gazowych; DDT - wyjątkowo paskudny środek owadobójczy, aceton, czyli organiczny, bardzo silny rozpuszczalnik; aresen - trujący metal ciężki i jeszcze wiele innych substancji.

Jeśli jesteś kobietą w ciąży, fundujesz te wszystkie okropieństwa także swojemu dziecku. Badania dowiodły, że substancje zawarte w dymie papierosowym przenikają przez łożysko i dochodzą do wszystkich tkanek formującego się płodu (dane za warszawskim instytutem - centrum onkologii).

- Palenie jest bardzo szkodliwe. Niszczy zdrowie, odbija się na naszym wyglądzie. Zalet nie ma absolutnie żadnych. Ludzie to rozumieją, bo odsetek palących jest coraz mniejszy. Niestety cały czas papierosa próbują młodzi. Codziennie około 500 osób - mówi Aneta Wawrzyniak z gorzowskiego sanepidu. Przyznaje, że rzucenie nałogu w diabły łatwe nie jest, ale warto podjąć próbę i nie wymyślać kolejnych dat: rzucę po podwyżce cen, na urodziny, po Nowym Roku, po wakacjach... - Najlepiej rzucić jak najszybciej, a o pomoc poprosić specjalistów - mówi A. Wawrzyniak.

Jak to zrobić? Na początek wystarczy zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 0 801 108 108.

(Nie) żyj sto lat

Co może się stać, jeśli nie rzucicie palenia? Lista chorób ,,papierosowych'' jest bardzo długa. Przede wszystkim musicie się liczyć z udarem mózgu, nowotworem krtani, trzustki, nerek, zawałem serca, rozedmą płuc, infekcjami dróg oddechowych, zgagą, kataraktą, chorobami żołądka i dwunastnicy.

U mężczyzn palenie przyczynia się do zaburzeń erekcji. Powód: łóżkowe kłopoty często wynikają z chorób sercowo-naczyniowych i nadciśnienia. A papierosy te właśnie niedomagania wzmagają...

U kobiet papierosowy nałóg może utrudnić zajście w ciążę. A jeśli szczęśliwa mama nie rzuci papierosów w cholerę po zajściu w ciążę, musi pamiętać, że - jak podaje forumginekologiczne.pl - ,,palenie tytoniu w ciąży stanowi duże zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Może spowodować poronienie lub też stać się przyczyną powstania wad rozwojowych u płodu (...).

Zdarza się, iż dzieci palaczek rodzą się z tzw. zespołem ponikotynowym. Zwiększone jest również ryzyko porodu przedwczesnego, nieprawidłowego położenia płodu, przedwczesne oddzielenie łożyska i innych patologii.

Nierzadko może dojść do zaburzeń łożyskowych, mogących doprowadzić do niewydolności łożyska będącego niebezpiecznym stanem zagrażającym nawet życiu płodu. U dzieci palaczek częściej obserwuje się nadpobudliwość, obniżoną odporność, zwiększone ryzyko alergii, gorszy rozwój jak również częściej zdarza się śmierć łóżeczkowa. Równie niebezpieczne jak samo palenie jest tzw. palenie bierne. Przebywanie w pomieszczeniach wraz z osobami palącymi, szczególnie, gdy nie ma w nim odpowiedniej wentylacji w równym stopniu wpływa na płód i może doprowadzić do takich samych powikłań jak w przypadku czynnego palenia.''

Jest dobra okazja

I jakby tego było mało, to z badań wynika, że nałogowy palacz żyje 15 lat krócej niż człowiek, który nie sięgał po papierosa. A gdyby i to nie dało palaczom do myślenia, niech sobie wyobrażą, że mogą być jednym z 50 tys. Polaków, którzy w tym roku umrą na choroby spowodowane paleniem.

Dziś 31 maja, światowy dzień bez tytoniu. Najlepsza okazja, by rzucić to paskudztwo w cholerę. Spróbuję, może mi się uda. Ty też spróbujesz?

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska