Nie taki straszny ten kredyt hipoteczny…

Materiał informacyjny
Kredyt hipoteczny należy do grupy najbardziej stresujących produktów finansowych. Bardzo często klient najpierw stresuje się samym procesem składania wniosku, następnie w napięciu czeka na decyzję kredytowa, a ostatecznie przeraża go perspektywa spłaty rat kredytu przez kilkadziesiąt lat. Jednak częściowo można uniknąć tych wszystkich niepokojów, poznając tajniki kredytu hipotecznego.

W dzisiejszych realiach kredyt hipoteczny jest dla wielu Polaków często jedyną szansą na zakup własnego mieszkania lub budowę domu. Fakt późniejszej spłaty kredytu przez 30 lat może być przerażający, ale z drugiej strony: przecież gdzieś mieszkać trzeba. Zamiast więc obawiać się kredytu hipotecznego, spróbujmy go „poznać”. W pierwszej kolejności poznajmy opłaty związane z kredytem. Następnie dowiedzmy się, jakie dokumenty będą nam potrzebne do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny oraz jak wygląda proces kredytowy.

Opłaty przy kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny wiąże się z szeregiem różnych opłat. Niektóre z nich są płacone cyklicznie, inne klient opłaca tylko raz. Do najważniejszych opłat przy kredycie hipotecznym należą:

• oprocentowanie kredytu (czyli odsetki): to ono generuje główny koszt kredytu hipotecznego,
• prowizja kredytowa: płacona jednorazowo opłata za udzielenie kredytu,
• opłata za wycenę nieruchomości: płacona jednorazowo bezpośrednio w banku (jeśli to bank wysyła swojego rzeczoznawcę) lub u rzeczoznawcy (jeśli bank honoruje wycenę rzeczoznawcy zewnętrznego),
• ubezpieczenie nieruchomości: płacone zazwyczaj raz na rok, wymagane jest ubezpieczenie podstawowe od ognia, wody i innych zdarzeń losowych, jednak klient może także wybrać opcję droższą, uwzględniającą dodatkowe zdarzenia,
• ubezpieczenie na życie kredytobiorcy: coraz częściej wymagane w bankach,
• opłata za wpis hipoteki do księgi wieczystej: płacona w sądzie.

Niekiedy mogą się także pojawić dodatkowe opłaty, ale o wszystkich kredytobiorca powinien być powiadomiony jeszcze na etapie składania wniosku.

Dokumenty do kredytu

Jeśli zamierzasz starać się o kredyt hipoteczny, to z pewnością będziesz musiał skompletować szereg najważniejszych dokumentów. Należą do nich przede wszystkim:

• dowód osobisty i opcjonalnie inne dokumenty potwierdzające tożsamość (np. karta pobytu dla obcokrajowca) oraz stan cywilny (np. akt ślubu, akt zgonu itp.),
• dokumenty finansowe potwierdzające źródło i wysokość dochodu (są one uzależnione od rodzaju źródła dochodu: inne dokumenty będą wymagane w przypadku umowy o pracę, inne w przypadku działalności gospodarczej itp.),
• dokumenty potwierdzające stan prawny nieruchomości (akt własności obecnego właściciela, numer księgi wieczystej, zaświadczenie ze spółdzielni o braku zaległości czynszowych itp.),
• w przypadku budowy: dokumenty związane z inwestycją budowlaną (takie jak chociażby dziennik budowy, kosztorys budowlany itp.),
• opcjonalnie: dokumenty potwierdzające posiadane zobowiązania finansowe (np. w związku z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny na konsolidację zobowiązań).

Pełną listę dokumentów potrzebnych do złożenia wraz z wnioskiem o kredyt hipoteczny klient otrzyma od pracownika danego banku lub doradcy kredytowego (jeśli z usług takowego korzysta).

Proces kredytowy

W celu ograniczenia niepotrzebnego stresu należy także bardzo dokładnie poznać proces kredytowy. Ze względu na dużą kwotę oraz długi okres spłaty produkt hipoteczny to produkt procesowany długo, zazwyczaj ok. 3 do 6 tygodni. Na samą decyzję kredytową czeka się zazwyczaj do 3 tygodni, ale okres ten może ulec wydłużeniu ze względu na np. braki w dokumentacji.

Kredyt hipoteczny można podzielić na 3 główne etapy:

1. wybranie oferty kredytowej,
2. skompletowanie dokumentów i złożenie wniosku,
3. podpisanie umowy kredytowej i uruchomienie kredytu.

Poszczególne etapy są mniej lub bardziej rozbudowane w zależności od wybranego celu kredytowania. Przykładowo, jeśli kredyt hipoteczny ma być udzielony na zakup mieszkania, to po podpisaniu umowy kredytowej należy udać się jeszcze do notariusza i podpisać umowę notarialną. A dopiero potem można złożyć wniosek o wpis hipoteki do księgi wieczystej, który jest niezbędny, aby uruchomić kredyt hipoteczny.

Dodaj ogłoszenie