MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie takie trudne

LESZEK KALINOWSKI
Wojtek Lisiewicz z Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze mensaninem został w ub.r. Zachęca wszystkich, by wzięli udział w sesji testowej.
Wojtek Lisiewicz z Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze mensaninem został w ub.r. Zachęca wszystkich, by wzięli udział w sesji testowej. MARIUSZ KAPAŁA
By poszerzyć szeregi Stowarzyszenia Ludzi z Wysokim Ilorazem Inteligencji (MENSA), wystarczy pomyślnie rozwiązać test.

Po raz szósty, 13 marca br., w zielonogórskim Społecznym Liceum Ogólnokształcącym ,,Szkoła Myślenia Twórczego'' zostanie przeprowadzona sesja testowa Mensy. A wszystko zaczęło się w 1999 roku, kiedy to dyrektorka placówki - Danuta Konatkiewicz, także mensanka, zorganizowała zjazd członków stowarzyszenia w Zielonej Górze. Jego efektem była pierwsza sesja testowa. A potem kolejne. Co roku około 40 osób głowi się nad zadaniami.

Nie takie trudne

Zgodnie z procedurą sesję testową może przeprowadzić tylko osoba z Zarządu Mensy Polskiej. W ub.r. do Zielonej Góry przyjechał z Wrocławia Tomasz Zdziarski. Na co dzień oficer wojskowy i student psychologii. W siedmioosobowym zarządzie - koordynator ds. sesji testowych. To on przypominał m.in. uczniowi Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze, Wojtkowi Lisiewiczowi, obowiązujące w Mensie zasady. Dziś gimnazjalista przypomina sobie, że pierwsze 20 zadać było łatwe, potem im dalej - tym trudniej, ale poradził sobie. Mimo że miał 14 lat i był najmłodszym uczestnikiem sesji (teraz trzeba mieć ukończone 16 lat). Po miesiącu został posiadaczem legitymacji Mensy (nr 2811). Podobnie jak jego siostra Dagmara, studentka.
-Przydały się zajęcia organizowane przez ,,Szkołę Myślenia Twórczego", podczas których rozwiązywaliśmy przykładowe testy - opowiada W. Lisiewicz, zdobywający laury w wielu konkursach przedmiotowych.

Przy jednym stole

Jaka jest kolejna liczba w tym szeregu? 0, 1, 3, 5, 9, 11, 15, 17, 21, 27? Jak to jest, że z szympansem łączy nas pokrewieństwo 99 proc., a z własnym ojcem tylko 50 proc.? To tylko dwa zadania z Burzy Mózgów, z której przygotowują się obecnie kolejni uczestnicy. Jeśli zdobędą IQ powyżej 148, zostaną zaproszeni do Międzynarodowego Stowarzyszenia Ludzi z Wysokim Ilorazem Inteligencji (Mensa). A Mensa to po łacinie stół. Oznacza to, że dla członków stowarzyszenia nieistotne są: rasa, kolor skóry, płeć, wyznanie, pochodzenie, wiek, przekonania polityczne i wykształcenie. Wszyscy zasiadają przy jednym stole. Mensa jako organizacja nie wyraża opinii, nie podejmuje akcji politycznych. Nie jest związana z żadną organizacją o charakterze ideologicznym, filozoficznym, politycznym i religijnym. Jest forum ludzi, reprezentujących różne kultury i kraje. Mówi się nawet, że gdzie 12 mensan - tam 13 poglądów.

Światowe znajomości

Do Mensy należy dziś ponad 100 tys. ludzi ze stu krajów świata. Jednak aktywne Mensy krajowe działają w 38 państwach. W Polsce stowarzyszenie istnieje od 12 lat. Do tej pory wydało ponad 2.600 legitymacji, aktywnych mensan jest 1.200. Co daje przynależność do stowarzyszenia? Przede wszystkim możliwość kontaktu z różnymi ludźmi i rozwijania własnych zainteresowań. W Mensie istnieją tzw. SIG-i (Special Interest Groups), czyli kółka zainteresowań, łączące osoby, interesujące się badaniami naukowymi, astronomią, szachami, prawem, filozofią, fotografią itp. Są grupy, które fascynuje turystyka górska, rowerowa, a nawet... dobre jedzenie. Mensanie spotykają się nie tylko na zjazdach, ale także np. gdy członkowie stowarzyszenia stają na ślubnym kobiercu. Wiele SIG-ów jest międzynarodowych, dzięki czemu można mieć znajomości na całym świecie.
Wszyscy członkowie mogą uczestniczyć w różnych imprezach mensańskich na całym świecie. Każdy mensanin bowiem witany jest z otwartymi ramionami na ogólnokrajowych i regionalnych spotkaniach każdej Mensy krajowej. Można też korzystać z usług tzw. SIGHT (Service Information, Guidance and Hospitality to Travellers), który umożliwia znajdowanie za granicą przewodników pomocnych w zwiedzaniu lub gospodarzy oferujących noclegi za symboliczną kwotę a nawet bezpłatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska