Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie, to nie jest akwedukt. Nie, nie jest to też most w górach. To zabytek techniki z Łagowa

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Ta perełka historii techniki zdobi Łagów, czyli Perłę Ziemi Lubuskiej
Ta perełka historii techniki zdobi Łagów, czyli Perłę Ziemi Lubuskiej Jacek Katos
Zabytkowy wiadukt kolejowy w Łagowie Lubuskim rzeczywiście zaskakuje. Kojarzy się właśnie z akweduktem lub mostami kolejowymi spotykanymi w górach. dzięki tej konstrukcji możemy pełniej docenić urodę okolicy. Po pierwsze pokazuje ukształtowanie terenu, po drugie rozciąga się z niego rewelacyjny widok...

Wiadukt góruje nad ulicą Mostową. Jest efektowny, ale jednocześnie to jednym z najciekawszych zabytków techniki województwa lubuskiego. Ma około 25 metrów wysokości i 40 metrów długości. Gdy powstał w 1909 roku, był elementem nowej linii kolejowej z Toporowa do Międzyrzecza. Z kolei ta linia łączyła powstałe wcześniej szlaki Frankfurt-Poznań (1870) i Międzyrzecz-Międzychód (1887).

To nie akwedukt? Zatem co?

Atrakcja naszej perełki

Wiadukt łączy wysoki nasyp. Po skarpie prowadzą do góry wąskie schodki, ale nie wolno wchodzić na górę.

Od 2011 roku jeździ tędy pociąg towarowy, dlatego z uwagi na bezpieczeństwo PKP PCC wprowadziło zakaz wchodzenia na wiadukt i tory.

Trzy wysokie przęsła zakończone są łukiem, pod środkowym przęsłem przebiegająca ulica. Całość harmonijnie wpisuje się w krajobraz Łagowa, tworząc jednocześnie miejsce do podziwiania widoku na zamek Joannitów i okolice. Słowem to perełka Łagowa, zwanego perłą Ziemi Lubuskiej.

Po prostu piękny

Usytuowany na wysokim nasypie znakomicie wpisuje się w krajobraz historycznego miasta, tworząc trzy łuki nad przebiegającą pod nim ulicą. Wszystkie elementy mostu jak: łukowe sklepienia, przyczółki, ściany czołowe przęseł wykonano z cegły. Materiałem uzupełniającym, jaki zastosowano, była nadsypka tłuczniowa z piaskiem i beton, z którego wykonano betonowe koryto. Z granitu wykonano jedynie kapinosy (gzyms, po którym spływa woda), na których wsparto metalową barierkę i schody prowadzące na nasyp od wschodu. Harmonijne proporcje, wysmukłość łuków doskonałe wpisanie się w przestrzeń pozwala obiekt ten zaliczyć do najciekawszych zabytków techniki naszego województwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska