Nie trzeba być przedsiębiorcą, by gościć agroturystów. Rolnik też może

Źródło: Tax Care
Gospodarstwa agroturystyczne cieszą się coraz większą popularnością, także w Lubuskiem.
Gospodarstwa agroturystyczne cieszą się coraz większą popularnością, także w Lubuskiem. pixabay.com/Carbana
Udostępnij:
Agroturystyka nie zawsze wymaga rejestracji jako działalność gospodarcza. Gościć turystów na zasadach gospodarstwa agroturystycznego może rolnik, przedsiębiorca, jak i osoba prywatna. Trwa sezon letni. Właściciele dużych gospodarstw z ładnymi widokami na pola, lasy czy jeziora mogą zastanawiać się nad odpłatnym udostępnianiem swoich posiadłości turystom.

Nieformalnie wymaga się, by w ofercie agroturystycznej - oprócz atrakcyjnego wyglądu samego gospodarstwa czy wsi - znalazło się coś unikatowego. Mogą to być np. okoliczne zabytki, szlaki turystyczne, wypożyczalnie łódek czy stadnina koni. Dodatkowymi atutami mogą okazać się m.in. domowe posiłki lub żywność ekologiczna. Zgodnie bowiem z opinią Ministerstwa Gospodarki, świadczenie usług w ramach agroturystyki powinno polegać na świadczeniu turystom usług przy wykorzystaniu pierwotnych zasobów gospodarstwa.

Pod względem formalnym, na gruncie ustawy o PIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, rozliczenie udostępniania turystom wypoczynku w domowych, wiejskich warunkach zmienia się w zależności od tego, kto i na jaką skalę chce zająć się agroturystyką.

Ustawa o PIT nie nazywa wprost działalności agroturystycznej. Zwalnia natomiast z podatku dochodowego dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu. Zatem zapłaty PIT-a przy agroturystyce można uniknąć tylko w przypadku spełnienia łącznie wszystkich wspomnianych warunków, tj. gdy: w ofercie agroturystycznej znajdują się wyłącznie usługi wynajmu pokoi gościnnych; nocleg znajduje się na terenie wiejskim w gospodarstwie rolnym, którym jest obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu m.in. osoby fizycznej (ustawa o podatku rolnym) oraz oferujemy maksymalnie pięć pokoi.

Jeśli właściciel gospodarstwa nie spełnia powyższych warunków albo zamierza w ramach agroturystyki świadczyć turystom dodatkowe usługi (np. także naukę jazdy konnej), to od uzyskiwanych z nich dochodów zapłaci PIT. O zwolnieniu z PIT przesądza zatem skala oraz rodzaj świadczonych usług związanych z agroturystyką. Te regulacje dotyczą zarówno rolnika, osoby prywatnej jak i przedsiębiorcy.

W przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z kolei ustawodawca odnosi się do agroturystyki przez pryzmat rolnika. Rolnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która posiada gospodarstwo rolne o obszarze przekraczającym 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy oraz na terenie tego gospodarstwa prowadzi działalność rolniczą.

Otwierający gospodarstwo agroturystyczne rolnik, który spełnia powyższe warunki, nie musi rejestrować się jako przedsiębiorca. Jego jedynym obowiązkiem w zakresie rejestracji będzie uzyskanie wpisu do ewidencji obiektów, w których prowadzi się usługi hotelarskie.

Natomiast każdy, kto nie jest rolnikiem, aby móc gościć u siebie turystów w ramach działalności agroturystycznej, będzie musiał otworzyć działalność.

Jeszcze inaczej może wyglądać prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego w sytuacji, gdy osoba zamierzająca „ruszyć” z agroturystyką, nie będzie spełniała warunków do zastosowania zwolnienia z PIT (np. w jej ofercie znajdzie się więcej niż 5 pokoi gościnnych) i jednocześnie ograniczy się wyłącznie do świadczenia usług noclegowych (bez wyżywienia). W takim przypadku dochody uzyskane z tego tytułu mogą stanowić tzw. najem prywatny, który jest odrębnym źródłem dochodu, opodatkowanym – do wyboru podatnika – na zasadach ogólnych lub ryczałtem ewidencjonowanym (wybór ryczałtu trzeba zgłosić do fiskusa).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie