1/7
Nie tylko koronawirus z Chin. Największe epidemie ostatnich dekad. Wirusy, które wywołały światową panikę
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
2/7
Ptasia Grypa...
fot. Elza Fiúza

Ptasia Grypa
O wirusie ptasiej grypy pierwszy raz zrobiło się głośno po koniec lat 90-tych, kiedy w wyniku kontaktu z zakażonym drobiem zachorowało 18 osób w Hong-Kongu. Ze wszystkich zarażonych zginęło tylko sześć osób, ale moment ten był znaczący w historii rozwoju wirusa H5N1, ponieważ były to pierwsze znane przypadki, kiedy wirusem zarażone były nie tylko zwierzęta, ale również ludzie.

Wirus powrócił dopiero po paru latach i jego zasięg ograniczył się do terenów Azji takich jak Wietnam, Kambodża i Chiny. Na przestrzeni 2003-2005 r. odnotowano liczne przypadki, polegające na przekazywaniu wirusa pomiędzy zwierzętami żywiącymi się drobiem. Sporadycznie pojawiały się przypadki ludzkich zachorowań.

Rok 2004 był jednak szczególny, ponieważ po raz pierwszy odnotowano przypadek, kiedy wirus przeniósł się na człowieka nie w wyniku kontaktu ze zwierzęciem, lecz bezpośrednio od drugiej osoby. Młoda Tajlandzka dziewczyna przekazała chorobę swojej matce, tym samym powodując jej śmierć. Wcześniej taki sam sposób przekazanie wirusa podejrzewano w Wietnamie, ale nie znaleziono ostatecznych dowodów.

Wirus ptasiej grypy występuje w wielu szczepach. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z zainfekowanym drobiem. Nie należy się jednak obawiać o spożywanie mięsa drobiowego, ponieważ wirus umiera w temperaturze 70 st. Celsjusza, wystarczy więc normalne przygotowanie posiłku, zgodne z zasadami higieny. Naukowcy podejrzewają, że do zarażenia dochodzi najczęściej w trakcie domowego uboju drobiu, kiedy człowiek ma bezpośredni kontakt z martwym zwierzęciem.

Symptomy ptasie grypy to przede wszystkim wysoka gorączka, kaszel oraz bóle mięśni. W skrajnych przypadkach zakażenie może powodować zapalenie płuc, a nawet zmiany neurologiczne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że umieralność w przypadku zarażenia wirusem wynosi ok 60%.

Od 2003 r. WHO odnotowało 861 przypadków zarażenia wirusem, z czego 455 było śmiertelnych. Najwięcej, bo aż 168 odnotowano w Indonezji. W Polsce zarażone zwierzęta odkryto dopiero w 2006 r., kiedy znaleziono dwa martwe łabędzie. Od tego czasu pojawiają się pojedyncze przypadki ognisk chorobowych wśród zwierząt, ale ptasia grypa nie dotknęła jeszcze ludzi.

3/7
EBOLA...
fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne

EBOLA
Wirus Ebola po raz pierwszy odkryto w 1976 r, kiedy doszło do jednoczesnego powstania dwóch ośrodków chorobowych w Afryce. Zginęło wówczas 431 osób.

Wirus eboli przenosi się na ludzi w wyniku kontaktu z dzikimi zwierzętami, takimi jak: owocożerne nietoperze, jeżatki i niektóre rodzaje małp. Do zarażenia szerszej populacji dochodzi w wyniku kontakt z krwią oraz płynami ustrojowymi zakażonych ludzi, ale wystarczy również kontakt z ubraniami albo pościelą, na której znajdują się nawet niewielkie ilości wirusa.

Największa pandemia miała jednak miejsce w latach 2014-2016. Zasięg Eboli objął przede wszystkim zachodnią Afrykę, ale pojedyncze przypadki pojawiły się również we Włoszech, Wielkiej Brytami oraz USA, gdzie z 4 czterech zarażonych osób zmarła jedna. Tylko w samej Afryce zginęło aż 11 310 osób.

W 2015 r. na terenach Gwinei przeprowadzono szeroko zakrojone próby szczepionki na Ebolę. Okazała się niezwykle skuteczna i jest do dzisiaj stosowana na terenach Demokratycznej Republiki Konga, gdzie epidemia wybuchła na nowo w latach 2018-2019.

4/7
SARS...

SARS
SARS należy do grupy koronawirusów, które charakteryzują się tym, że pod mikroskopem pokazują niewielką osłonkę w kształcie korony lub obręczy. Koronawirus SARS po raz pierwszy wykryto w 2003 r., kiedy doszło do zarażenia w Chińskiej prowincji Gunagdong.

Zarażeni SARS pojawili się aż w 26 państw, w tym np. w Toronto w Kanadzie, ale większość przypadków ograniczała się do Chin, gdzie było źródło choroby. W 2003 r, stwierdzono ponad 8 tysięcy przypadków zarażenia, z czego zginęły 774 osoby.
Tak jak w przypadku obecnie trwającej epidemii, zapoczątkowanej w mieście Wuhan, niewykluczone że źródłem wirusa są nietoperze albo inne dzikie zwierzęta, sprzedawane na chińskich targowiskach.

SARS przenosił się przede wszystkim poprzez drogę kropelkową w kontaktach międzyludzkich. Wystarczyło znaleźć się w zasięgu czyjegoś kichnięcia, aby wejść w pierwszą fazę choroby. Wówczas pojawiały się pierwsze objawy takiej jak: gorączka, bóle głowy i biegunka.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!

Zabójstwo w bloku. Kobieta miała szukać schronienia przed mordercą w windzie

AKTUALIZACJA
Zabójstwo w bloku. Kobieta miała szukać schronienia przed mordercą w windzie

Zobacz również

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Zabójstwo w bloku. Kobieta miała szukać schronienia przed mordercą w windzie

AKTUALIZACJA
Zabójstwo w bloku. Kobieta miała szukać schronienia przed mordercą w windzie