Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko technika

Zbigniew Janicki
Uczniowie „mechanika” są zainteresowani dodatkowymi zajęciami, podanymi w atrakcyjnym stylu np. z wycieczkami. Na pogłębienie wiedzy o mechatronice liczy Mariusz Mikołajczak (z lewej). Klubem filmowym zainteresowany jest Marcin Zawada.
Uczniowie „mechanika” są zainteresowani dodatkowymi zajęciami, podanymi w atrakcyjnym stylu np. z wycieczkami. Na pogłębienie wiedzy o mechatronice liczy Mariusz Mikołajczak (z lewej). Klubem filmowym zainteresowany jest Marcin Zawada. fot. Zbigniew Janicki
W "mechaniku" realizowany będzie projekt "Akademia umiejętności, nie tylko technicznych".

Dzięki niemu młodzież dowie się więcej choćby o mechatronice, albo filmach.

Na realizację projektu przeznaczone jest prawie 88 tys. zł z budżetu państwa i funduszy unijnych. Za te pieniądze uczniowie będą mieli do dyspozycji kilka kół zainteresowań. Dotyczyć one będą m.in. technologii informatycznych, zastosowania mechatroniki w przemyśle i... domowego majsterkowania. Będą też zajęcia dla młodzieży o zainteresowaniach humanistycznych, takie jak klub filmowy i krajoznawczy.

- To wszystko konsultowaliśmy się z uczniami. Braliśmy też pod uwagę potrzeby rynku pracy - wyjaśnia koordynator projektu Robert Zarzycki.

Dużo techniki

Jedno z założeń projektu to doskonalenie umiejętności technicznych, więc absolwenci szkoły będą mogli zastąpić wyjeżdżających z kraju fachowców. Mają nauczyć się, jak przeprowadzać remonty, poznają tajniki malarskie, naprawy drobnego sprzętu domowego i urządzeń sanitarnych.

W planach wycieczki na targi informatyczne i do nowoczesnych firm informatycznych np. ADB w Zielonej Górze. Przewidziany jest też wyjazd do zakładów Volkswagena w Polkowicach i FSO w Warszawie. W stolicy młodzież będzie miała okazję zwiedzić Muzeum Techniki, Muzeum Wojska Polskiego oraz Pałac Kultury i Nauki.

- To jest coś dla mnie. Warto podnosić kwalifikacje, bo przedstawiciele firm dostrzegają aktywnych uczniów jeszcze w szkole. Werbują ich jeszcze w szkolnych murach - mówi Mariusz Mikołajczak z technikum mechatronicznego.

Poznają kraj

W szkole pamięta się też o niepełnosprawnych i problemie dysleksji. W ramach jednego z modułów przeprowadzona zostanie diagnoza problemu, odbędzie się także cykl ćwiczeń. W planach jest też wyjazd do poznańskiego studia TVP3 i przygotowanie filmu dokumentalnego o wielkiej ucieczce. Mają być zorganizowane różne wycieczki krajoznawcze m.in. do Krakowa i Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Uczniowie z liceum ogólnokształcącego w ZSM doceniają te nietechniczne dziedziny. Aneta Wilańska, Magdalena Raszkiewicz, Ewelina Stasiak, Justyna Ziobro i Urszula Ignaszewska ucieszyły się, że w szkole będą dodatkowe zajęcia. Mówią, że dotychczas było ich niewiele. Wśród nielicznych było kółko strzeleckie. - Każdy znajdzie teraz coś ciekawego dla siebie. Na pewno będzie wielu zainteresowanych projektem. Takich zajęć powinno powstać sporo, nawet gdyby miały być płatne - podkreślają uczennice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska