Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko Winobranie. Początek września w lubuskiej kulturze pełen muzycznych akcentów

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Sławek Uniatowski da dwa koncerty w Filharmonii Gorzowskiej
Sławek Uniatowski da dwa koncerty w Filharmonii Gorzowskiej Przemyslaw Swiderski
W kulturze w Lubuskiem, jak zwykle na bogato. Rozpoczyna się Winobranie, ale wokół mamy sporo także innych wydarzeń o charakterze lokalnym, które mogą być ciekawą alternatywą dla hucznego święta w mieście Bachusa.

Międzyrzecz

Od 3 do 5 września odbywają się Dni Międzyrzecza. Przewidziano wiele atrakcji, nawiązujących swym charakterem do wielu aspektów tego pięknego piastowskiego miasta nad Obrą i Paklicą. Szczegółowy program znajdziecie pod adresem Program Dni Międzyrzecza 2021.

Łagów

Do 5.09 trwa jeszcze 50. jubileuszowe Lubuskie Lato Filmowe. W sobotę o 18.00 w łagowskim amfiteatrze odbędzie się uroczyste zamknięcie wydarzenia oraz ogłoszenie wyników jury.

Żagań

W Żaganiu w niedzielę 5.09 5 września odbędzie się XXII Lubuskie Święto Plonów. Rozpocznie się mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, a następnie ulicami miasta przejdzie tradycyjny korowód. Wieczorem o 20.00 zaśpiewa Jacek Stachursky. Szczegółowy program Święta Plonów w Żaganiu

Gorzów Wielkopolski

Sławek Uniatowski w The Best of II

Wokalista Sławomir Uniatowski da dwa koncerty o 18 i 20.30 w Filharmonii Gorzowskiej. W programie utwory z repertuaru Wodeckiego, Zauchy czy Sinatry. Wstęp płatny.

Koncert Filary Jazz Band

Cudowna sceneria gorzowskiego Starego Rynku, tuż obok katedry, która jak feniks z popiołów odradza się na nowo. To idealne miejsce na integrację mieszkańców lubuskiej stolicy poprzez wydarzenia kulturalne. W niedzielę 5.09, w ramach cyklu „Dobry wieczór Gorzów”, o 17.00 usłyszymy działający w Gorzowie Wlkp. „Filary Jazz Band” w oczywiście jazzowym – miłym dla ucha repertuarze, który upamiętni m.in. Mariana Klausa- gorzowskiego muzyka i kompozytora. Podczas koncertu usłyszymy także „Home Town Suite” - utwór skomponowany i zaaranżowany przez Bartosza Pernala. Historia powstania Filary Jazz Band sięga maja 2018 roku, choć sam pomysł utworzenia zespołu grającego muzykę swingowo-jazzową narodził się w głowie jego pomysłodawcy – Roberta Matykiewicza już 2 lata wcześniej. Dzięki jego aktywności organizacyjnej udało się zgromadzić pierwotną grupę muzyków – pasjonatów. Udało się uzbierać prawie pełną obsadę instrumentalną formacji typu Big Band. Od tego czasu zespół systematycznie się dociera, doskonali swoje umiejętności pod okiem specjalistów i dużo koncertuje. Wstęp wolny.

Baranovski

W niedzielę 5 września, na scenie przy katedrze po koncercie big-bandu, o 19.00, w ramach Dobry Wieczór Gorzów oraz projektu artystycznego „Baranovski” wystąpi Wojciech Baranowski. To 29-letni wokalista, muzyk, producent i autor piosenek, znany m.in. z występów z grupą Xxanaxx. Na początku 2018 roku rozpoczął swoją solową działalność, a zaledwie półtora roku później miał już na swoim koncie cztery radiowe przeboje, nominację do nagrody Fryderyka w kategorii fonograficzny debiut roku. Zdobył złote płyty dla singli Dym i Zbiór, platynową dla Luźno i podwójnie platynową dla Czułego miejsca. W październiku 2019 r. premierę miała oczekiwana debiutancka płyta Baranovskiego zatytułowana „Zbiór”, która dostarczyła artyście kolejne trzy nominacje do Fryderyków i uzyskało status złotej płyty. Wstęp wolny.

Żary

Happysad wystąpi w piątek 3 września w parku miejskim w Żarach o godzinie 21.00. Wstęp jest darmowy. Koncert zespołu to część Międzynarodowych Plenerowych Spotkań ze Sztuką, organizowanych przez Żarski Dom Kultury.

Kargowa

W niedzielę 5 września po południu, warto pojawić się m.in. na kargowskiej Copacabanie (popularnej miejskiej plaży nad Obrzycą), gdzie odbędzie się "Polsko-Niemieckie spotkanie z tradycją i folklorem." Całość zainauguruje msza święta, po której zobaczymy świąteczną paradę pojazdów rolniczych. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia rozpoczną się z kolei występy zespołów śpiewaczych z Polski (Kargowiacy i Kapela Kargusie, Zbąszyńscy seniorzy) oraz z Niemiec (zespół „Oldies” z miejsowości Schulzendorf). Na wydarzeniu obecny będzie mobilny punkt szczepień oraz przedstwiciel narodowego spisu powszechnego ludności. Nie obejdzie się także bez tradycyjnych zmagań sołectw w tradycyjnych konkurencjach dożynkowych. Wieczorem odbędą się kolejne atrakcje czyli występ Mirki Koziołek i gwiazdy wieczoru - zespołu Fox. Całość zakończy się zabawą taneczną „Ogień na plaży”, którą poprowadzi DJ Słoń. Udział bezpłatny.

Krosno Odrzańskie

Parking przed Zamkiem Piastowskim (ul. Szkolna) zamieni się w miejsce dwóch wydarzeń. W piątek 3.09 o 19.00 wystąpi zespół AFTER PARTY, zaś w sobotę 4.09 od 14 do 18 odbędzie się tam o 19.00 Holi Święto Kolorów.

Drzonów

Zainaugurowana 20 czerwca 2021 r. wystawa czasowa „Czterej pancerni i pies”
w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie pozostanie tam już tylko do niedzieli 5 września. To ostatnie dni na jej obejrzenie. Ta arcyciekawa wystawa powstała również z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Pancernych w 55-tą rocznicę premiery serialu w reżyserii Konrada Nałęckiego, która miała miejsce 25 września 1966 roku. Serial wciąż jest obecny w świadomości Polaków, został zaliczony do kultowych produkcji powojennej filmoteki. Dzięki kilku stacjom nadającym program kablowo można go nadal stale oglądać. Ekspozycję w Lubuskim Muzeum Wojskowym otwiera zbiór kilkudziesięciu wydawnictw książki Janusza Przymanowskiego, na której oparto scenariusze pierwszej serii „Czterech pancernych”. Książkę przetłumaczono na wiele języków obcych, powstały także komiksy. Na wystawie zobaczymy również wiele rekwizytów, mundurów i zdjęć. Dowiemy się także które obiekty w Żaganiu oraz okolicy (np. drewniany most na Bobrze w Gorzupi Dolnej, który zagrał w odcinku nr 2 „Radość i gorycz”) służyły jako kulisy wielu odcinków. Wstęp płatny, sprawdźcie wcześniej dni i godziny otwarcia placówki.

Zobacz fragment serialu

Zielona Góra

Dni Zielonej Góry - Winobranie

Zielonogórskie Winobranie zostanie oficjalnie otwarte w sobotę 4.09 o godzinie 20.00 podczas ceremonii przekazania przez Prezydenta ZG kluczy do miasta Bachsuowi. Już od 10.00 zaczną funkcjonować m.in. Miasteczko Winiarskie na Starym Rynku, Lunapark oraz Jarmark Winobraniowy. Przewidziano szereg atrakcji, imprez towarzyszących i sportowych.

Program Winobrania oraz serwis wydarzenia

Winobraniowe Spotkania Teatralne

Rozpoczynają się tegoroczne Winobraniowe Spotkania Teatralne. Właściwie to nie wyobrażamy naszego sobie zielonogórskiego święta wina bez akcentu teatralnego. Zobaczymy znanych aktorów. Aby tradycji stało się zadość, nasz teatr przygotował jak zwykle wyjątkowo atrakcyjny program dla miłośników Melpomeny. Wszystko rozpocznie się już 4.09 o 19.00 przedstawieniem Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp. pt. „Gwałtu co się dzieje” w reżyserii Jacka Głomba. 5.09 scenę dwukrotnie (o godz. 16 i 19) opanuje „Najsłodszy owoc” prezentowany przez Teatr Skene z Warszawy, z aktorami znanymi Państwu np. z „Ojca Mateusza” czy „O mnie się nie martw”, w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza. 8.09 o 19.00 zobaczymy sztukę „Pralnia” w reżyserii oraz ze scenografią i kostiumami Jadwigi i Tadeusza Kutów. W piątek 10.09 (o 17.00 i 20.00) obejrzymy dwa przedstawienia Teatru Muzycznego „Capitol” w komedii małżeńskiej „Akt równoległy” Dereka Benfielda w adaptacji oraz reżyserii Olafa Lubaszenki. W sobotę 11.09 zobaczymy „Szczęściarzy” w reżyserii Tadeusza Kuty, zaś w niedzielę 12.09 o godz. 18.00, na zakończenie cyklu „Przyjazne dusze” w reżyserii dyrektora LT – Roberta Czechowskiego. Udział odpłatny, informacja o biletach na stronie organizatora. Program Winobraniowych Spotkań Teatralnych

Biblioteka Norwida

Maski

Od 1 do 30 września w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze będziemy mogli obejrzeć pokonkursową wystawę XXIII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Tematem tej edycji była MASKA. Wzięło w niej udział 202 rysowników z 32 krajów, nadesłano 672 rysunki, a do wystawy zakwalifikowały się 94 prace. Zobaczymy prace uhonorowane nagrodami oraz wiele innych wykonanych różnymi technikami plastycznymi, począwszy od tradycyjnego czarno-białego rysunku prasowego, po grafikę komputerową. W tegorocznym konkursie Grand Prix zdobył Tomasz Broda, artysta, który po raz pierwszy wziął w nim udział. Znany jest z tego, że swoje karykatury wykonuje przy użyciu prozaicznych przedmiotów codziennego użytku, na co dzień wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Polskich rysowników na wystawie reprezentują tacy twórcy jak m.in.: Witold Mysyrowicz, Zygmunt Zaradkiewicz, Jacek Frąckiewicz, Henryk Cebula, Jerzy Głuszek. Spoza Polski obejrzymy rysunki m.in. Mojmira Mihatova z Chorwacji, Constantina Ciosu z Rumunii, Louisa Pola z Australii, Luca Vernimmena z Belgii.

Dulszczyzna wiecznie żywa

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza 2 września br. (czwartek) o godz. 19.00 do sali im. Janusza Koniusza na tegoroczną, jubileuszową (bo dziesiątą) edycję Narodowego Czytania. Napisany jesienią 1906 roku dramat „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej czytać będą: Zofia Banaszak – prezes ZUTW, ks. prof. Andrzej Draguła, Barbara Kuraszkiewicz-Machniak - redaktor TVP Gorzów, Agata Miedzińska – dyrektor ZOK, wicemarszałek województwa lubuskiego - Łukasz Porycki, mec. Anna Wojniusz oraz Natalia Dyjas-Szatkowska, Magdalena Faron i Anna Urbańska z Biblioteki Norwida. Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Wstęp wolny z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Winobraniowy kiermasz książek

Biblioteka Norwida w Zielonej Górze zaprasza w dniach 6-11 września 2021 r. na Winobraniowy Kiermasz Książek.
Oferowane będą książki o różnej tematyce, dla dzieci i dorosłych. Ceny już od kilku złotych. Do nabycia publikacje literatury pięknej polskiej i obcej, powieść obyczajowa, sensacyjna, fantastyka. Literatura popularnonaukowa, albumy. Będzie także duży wybór filmów na DVD (komedie, kryminały, filmy obyczajowe). Ceny już od 2 zł za egzemplarz (najwyższa cena za albumy malarskie i fotograficzne). W czasie kiermaszu zaprezentuje się również wydawnictwo Pro Libris. Warto wstąpić do namiotu przed Biblioteką Norwida od poniedziałku 6 do piątku 11 września 2021 r. w godz. 10-17; sobota 10-14.

1-2-3 Teatr

"1-2-3 TEATR" – Biblioteka rusza z nowym projektem zajęć dla najmłodszych! Od września do grudnia 2021 zielonogórska Biblioteka Norwida będzie realizowała cykl bezpłatnych zajęć teatralnych dla dzieci. Projekt adresowany jest do uczniów najmłodszych klas szkoły podstawowej (7-9 lat). Jego głównym celem jest zainteresowanie najmłodszych teatrem oraz literaturą dziecięcą. Na jego realizację biblioteka pozyskała środki z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym celem zadania jest poszerzenie oferty biblioteki o zajęcia teatralne dla najmłodszych. Poprzez prowadzenie cyklicznych działań animujących czytelnictwo, warsztatów i zabaw parateatralnych na podstawie tekstów zawartych w publikacjach dla dzieci i młodzieży, ma zachęcić najmłodszych do czytania. Ważnym elementem projektu będzie zwrócenie uwagi uczestników na fakt, iż dla sztuki teatralnej bardzo ważną podstawą jest dobry tekst. A ten można znaleźć w ciekawych książkach. I to właśnie publikacje dla dzieci i młodzieży często są punktem wyjścia dla każdego przedstawienia teatralnego.

Dodatkowym celem projektu jest zainteresowanie dzieci sztuką teatralną oraz zachęcenie milusińskich do aktywnego udziału w kulturze. Ma on przybliżać najmłodszym specyfikę zawodu aktora i innych twórców teatru, pobudzać kreatywności dzieci, rozwijać twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną, umiejętność wystąpień publicznych oraz współpracy. Dzieci będą tworzyły lalki, budowały scenografię i inne elementy teatru, a także będą współtworzyły spektakl teatralny. Na uczestników czekają bardzo interesujące spotkania z twórczymi teatru: aktorem, dramaturgiem, lalkarzem, reżyserem i scenografem.

Do współpracy udało się zaprosić osoby posiadające wieloletnie doświadczenie w pracy artystycznej oraz pracy z dziećmi, na co dzień zajmujące się teatrem dziecięcym:
- Marcina Ryl-Krystianowskiego - aktora-lalkarza z Teatru Animacji w Poznaniu,
- Beatę i Artura Beling – aktorów, reżyserów, twórców Teatru Rozrywki „Trójkąt”,
- Dorotę Wilczyńską – dramatopisarkę i scenarzystkę, polonistkę i wieloletnią instruktorkę teatralną,
- Małgorzatę Paszkier-Wojcieszonek - reżyserkę, aktorkę, pedagoga, specjalistkę ds. teatru w Zielonogórskim Ośrodku Kultury,
- Alicję Niewiadomską – scenografkę, instruktorkę teatralną, nauczycielkę w pracowni teatralnej w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze.
Część zajęć z dziećmi poprowadzi także animatorka, trenerka i pedagog Anna Urbańska, pracowniczka Biblioteki Norwida.

Projekt zakłada stworzenie w przestrzeni bibliotecznej specjalnej strefy związanej z teatrem dziecięcym, w której ma zostać zaaranżowana przestrzeń sceniczna, wraz z elementami wielofunkcyjnej scenografii oraz kącik zawierający publikacje dla dzieci o tematyce teatralnej, rekwizyty, kostiumy i różne rodzaje lalek teatralnych. Udział w projekcie będzie dla dzieci przede wszystkim zabawą, ale także ma dać im wiedzę na temat sztuki teatralnej. Uczestnicy projektu poznają różne formy teatralne, zawody związane ze teatrem, a także podstawy historii teatru. Poprzez aktywny udział w zajęciach animacyjnych i warsztatach prowadzących przez profesjonalistów, posiądą także umiejętności pozwalające im na rozwój swoich talentów w kierunku teatralnym. Interdyscyplinarny charakter działań, prowadzonych w atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób, pozwoli im rozwinąć talenty artystyczne.

Zajęcia będą odbywały się w Filii nr 4 i 9 przy ul. Podgórnej. W projekcie zaplanowano 10 spotkań - w okresie od września do grudnia 2021. Liczba osób mogących wziąć udział w projekcie jest ograniczona. Zapisy przyjmowane będą od 1 września br. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zainteresowani proszeni są o kontakt: Filia nr 4 i 9, ul. Podgórna 45, tel. 68 45 26 334, 68 45 32 661, e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska