Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko zbiór truskawek i czereśni! Te prace trzeba wykonać w czerwcu w ogrodzie i na działce

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Choć pracy na działkach i w ogrodach nie brakuje, dbanie o nie daje mnóstwo radości.
Choć pracy na działkach i w ogrodach nie brakuje, dbanie o nie daje mnóstwo radości. GettyImages/Kristin Mitchell
Czerwiec daje nam poczuć przedsmak lata. Większość pól i działek zakwita roślinnością, a bujne trawy cały czas pną się do góry. Zbieramy truskawki, zrywamy czereśnie, a gdzie nie spojrzymy, kwiaty ujmują nas kolorami. Dla amatorów ogrodnictwa to jednak nie czas laby. Przed wakacjami warto pamiętać o czynnościach, które pomogą nie tylko utrzymać dotychczasowe efekty pracy, ale znacznie je polepszą.

Astronomiczne lato już się rozpoczęło, warto więc wzmóc pielęgnację ogrodów i działek, zwłaszcza że temperatury za oknem będą sukcesywnie rosły. Zanim zaczniemy jednak stawiać na nowe rośliny, należy przyjrzeć się tym, które już są w naszej przestrzeni.

Czas na nowe rośliny. Zobacz, jakie kwiaty warto sadzić w czerwcu

Choć wydaje się, że wszystko już kwitnie, czerwiec to czas, gdy warto posadzić wiele roślin. Na uwagę zasługują niektóre gatunki roślin dwuletnich i jednorocznych. Wśród tych pierwszych warto postawić na sadzenie do skrzynek bratków, stokrotek, malw oraz goździków. Jednoroczne rośliny, o których należy pamiętać w tym miesiącu, to z kolei nagietki i groszki pachnące.

Od połowy czerwca dobrze jest usuwać przekwitnięte cebule roślin, np. tulipanów, krokusów czy hiacyntów, a także pozbyć się przekwitniętych kwiatostanów wśród gatunków pędowych, np. azalii.

Trwają zbiory letnich owoców i warzyw. O czym należy pamiętać?

Wiosna zachwyciła nas nowalijkami, po wielu pysznych warzywach pozostały puste miejsca. Zadaniem ogrodnika jest zagospodarowanie tych przedplonów. Można posadzić m.in. późne marchewki, papryki, pomidory, a na rozsady przeznaczyć kalafiory, kapusty i sałaty. Domowy ogródek da nam gwarancję świeżej, nieskażonej żywności.

- W sadzie, warzywniku i na rabatach ozdobnych dokonujemy częstych (co najmniej raz w tygodniu) lustracji drzew, krzewów owocowych i ozdobnych np. jabłoni, śliw, wiśni, porzeczek, malin i róż oraz warzyw np. pomidorów – przypomina Polski Związek Działkowców, Okręg w Bydgoszczy.

Walka ze szkodnikami. Mszyce mogą zaszkodzić uprawom

Czerwiec to czas wzmożonej walki ze szkodnikami, większość z nich masowo atakuje rośliny. Choć można walczyć z nimi za pomocą środków chemicznych, wielu stawia na naturalne sposoby zwalczania. Na mszyce lub przędziorki mogą sprawdzić się np. ocet lub szare mydło. W odpowiednich proporcjach z wodą opryski pomagają usuwać insekty. W ogrodzie warto również pozawieszać opaski lub tabliczki lepowe.

Podlewanie i cięcia w czerwcu. Pielęgnacja to podstawa

Działkowicze i ogrodnicy nie mogą zapomnieć o podstawowych czynnościach, takich, jak nawożenie oraz podlewanie. O tej porze roku deszczu nie da się przewidzieć, dostęp do wody jest więc podstawą. Należy postawić też na pielenie, najlepiej ręczne. Ochroni to kwiaty i resztę upraw przed zachwaszczeniem. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie, nie tylko krzewów, ale też żywopłotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie tylko zbiór truskawek i czereśni! Te prace trzeba wykonać w czerwcu w ogrodzie i na działce - Strefa Agro

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska