Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie uwierzysz, ale tak wyglądał motocross w Gorzowie. Historyczne zdjęcia z lat 50.: zawodnicy, kibice, sprzęt. No i ten niesamowity tor!

Zbigniew Borek
Zawody motocrossowe w Gorzowie w latach 50. odbywały się na tzw. górkach gazowych (teren między obecną al. Konstytucji 3 Maja a ul. Kostrzyńską). Autorem zdjęć jest Kurt Mazur, który urodził się we Lwowie, a do Gorzowa przyjechał w 1945 r. z ojcem Eugeniuszem. Wykonał tu setki zdjęć m.in. sportowych. W 1963 r. wyjechał z rodziną do niemieckiego Heidelbergu, gdzie w 2006 r. przeszedł na emeryturę.
Zawody motocrossowe w Gorzowie w latach 50. odbywały się na tzw. górkach gazowych (teren między obecną al. Konstytucji 3 Maja a ul. Kostrzyńską). Autorem zdjęć jest Kurt Mazur, który urodził się we Lwowie, a do Gorzowa przyjechał w 1945 r. z ojcem Eugeniuszem. Wykonał tu setki zdjęć m.in. sportowych. W 1963 r. wyjechał z rodziną do niemieckiego Heidelbergu, gdzie w 2006 r. przeszedł na emeryturę. Kurt Mazur
Aż trudno uwierzyć, że motocross w Gorzowie już w latach 50. minionego wieku nie tylko istniał, ale skupiał wielu zawodników i kibiców, którzy tłumnie przychodzili na zawody na tzw. górkach gazowych. – W powojennym Gorzowie to była nie lada atrakcja! – wspomina Janusz Dobrzyński, emerytowany dziennikarz sportowy.

Zawody odbywały się na tzw. górkach gazowych. - To był wtedy absolutnie dziki teren, można rzec: dziewiczy. No i znakomity do motocrossu: naturalne wzniesienia i spadki, cudowne wiraże – wspomina Janusz Dobrzyński, emerytowany dziennikarz sportowy m.in. „Gazety Lubuskiej”.

Historyczne zdjęcia Gorzowa: dziewiczy teren i cudowne górki na motocross

Janusz chodził na motocross jako kilkulatek. – Najpierw z ojcem, a jak już się miało te poważne dziewięć czy dziesięć lat, to z kumplami wymykało się z domu „na motory” – opowiada ze śmiechem.

Górki gazowe to teren między obecną al. Konstytucji 3 Maja a ulicą Kostrzyńską (dziś nadal jest „dziki”, ale w części zajęty m.in. pod garaże). – Myśmy z chłopakami wchodzili na górki od obecnej al. Konstytucji, bo mieliśmy tędy bliżej z naszego podwórka. A górki nazwały się gazowe, bo były po prostu położone za gazownią przy Kostrzyńskiej. Więcej ludzi wchodziło na nie właśnie od tamtej strony – przypomina sobie Janusz Dobrzyński.

Historyczne zawody motocrossowe w Gorzowie: zawodnicy skakali na kilka metrów!

Według red. Dobrzyńskiego zawody mogły się odbywać już na początku lat 50. – Jestem rocznik 1945, a skoro chodziłem tam z ojcem jako pięcio-, sześciolatek, to tak by wychodziło – kalkuluje.

Jego rodzina do poniemieckiego Gorzowa przyjechała w 1948 r. z Wileńszczyzny. – Lata 50. czy 60 to był czas krótko po wojnie. Ludzie łaknęli wtedy dosłownie wszystkiego, każdego przejawu normalnego życia, a już sportowego to w sposób nadzwyczajny. Każdy sport w Gorzowie cieszył się w tamtym czasie ogromną popularnością nie tylko żużel, jak dziś. Żużel był już oczywiście w naszym mieście obecny, ale tłumy przyciągały też inne dyscypliny. Pamiętam wypełniony po brzegi stadion przy obecnej ul. Myśliborskiej. Tam był start i finisz biegów przełajowych, a zawodnicy biegali m.in. po górkach gazowych. Dziś taki tłum kibiców na zawodach przełajowych to raczej abstrakcja... – mówi Janusz Dobrzyński.

Sporty motorowe były fascynujące tym bardziej, że wokół panowała powojenna bieda, jakikolwiek pojazd mechaniczny na ulicy to było coś. A tu, na górkach gazowych, śmigały piękne maszyny, o których niejeden kibic mógł tylko pomarzyć – opowiada red. Dobrzyński.

Pamięta on, że atmosfera zawodów była niebywała. – Przychodzili głównie mężczyźni, ale oczywiście wielu z dziećmi. Niektórzy zabierali całe rodziny. Chłopaki chadzali tam z dziewczynami. Każdy był zachwycony, to była nie lada atrakcja – wspomina.

Zawodnicy na tych górkach potrafili skakać na kilka metrów w górę! Kurzyło się też nieźle, no ale to właśnie był klimat tego sportu w tamtych latach - mówi Janusz Dobrzyński

Historyczne zdjęcia Gorzowa autorstwa Kurta Mazura
Zawody motocrossowe uwiecznił na zdjęciach Kurt Mazur. Urodził się 5 sierpnia 1941 r. we Lwowie. Do polskiego Gorzowa, który przestawał być niemieckim Landsbergiem, przyjechał w 1945 r. z ojcem Eugeniuszem. Wkrótce potem zaczął robić zdjęcia. Wykonał ich setki! Pokazują miasto, jego mieszkańców, codzienność, wyjątkowe momenty, lokalną przyrodę, miejscowy sport.

Kurt Mazur w Gorzowie mieszkał w Gorzowie do 1963 r. Wtedy właśnie - jak informuje internetowa Encyklopedia Gorzowa na stronie Muzeum Lubuskiego - wyjechał z rodziną do Heidelbergu, gdzie skończył studia medyczne. W 1971 roku zamieszkał w Stuttgarcie i pracował tam jako chirurg plastyczny. Od 2006 r. jest na emeryturze. Swoje zdjęcia Gorzowa przekazał „Gazecie Lubuskiej” nieodpłatnie. Prezentujemy na łamach naszej gazety i portalu od lat - przy różnych okazjach. Zobaczcie klimatyczne zdjęcia Kurta Mazura z zawodów motocrossowych w Gorzowie z lat 50.!

OBEJRZYJ: Bartosz Zmarzlik na Gali Sportu Lubuskiego

Pamiętacie sukces zielonogórzanki Oliwii Brówki? W 2015 roku została pierwszą w historii żużlowej PGE Ekstraligi Miss Startu.

Pamiętacie Oliwię z Falubaz Girls? Została pierwszą żużlową ...

W czasie pandemii koronawirusa maseczki ochronne stały się dla nas częścią garderoby. Powstało mnóstwo wzorów, polskie ulice stały się maseczkową rewią mody. W żużlowych miastach można spotkać wielu kibiców noszących maseczki z logami klubów sportowych, czy wzorami zawodników. Podczas zawodów żużlowych maseczki obowiązkowo musieli zakładać wszyscy ich uczestnicy. W PGE Ekstralidze, w trakcie meczów, żużlowcy i inni przedstawiciele danego klubu musieli używać maseczek z logami klubowymi.  Obejrzycie w naszej galerii najpopularniejsze żużlowe maseczki ochronne >>>>POLECAMY: Obejrzyjcie piękne graffiti i niedbałe bazgroły z symbolami FalubazuZOBACZ TEŻ: Miss Startu. Zielonogórzanka Adrianna Strzałka wśród laureatek [ZDJĘCIA]POLECAMY: Busy żużlowców. Zobaczcie, czym jeżdżą na zawody

Żużlowe maseczki. Zobaczcie, jakie kibice noszą w czasie pan...

Pięknie namalowane graffiti i obrazy, ale również niedbale nakreślone bazgroły – na symbole Falubazu można natknąć się w każdym zakątku Zielonej Góry. Obejrzyjcie naszą galerię zdjęć kultury ulicznej>>>>

Piękne graffiti i niedbałe bazgroły. Falubaz jest wszędzie

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska