Nie wybiegam z planami za daleko. Rozmowa z Maciejem Budychem

Reklama
Maciej Budych
Maciej Budych zakończył naukę w Ośrodku Szkolenia i Wychowana w Międzyrzeczu cztery lata temu. Od tego momentu wiele się zmieniło.

Z perspektywy czasu łatwiej ocenić te zmiany i opowiedzieć, jak pobyt w OHP wpływa na życie.

Jacek Cholewiński (wychowawca): Maćku, nie widzieliśmy się prawie cztery lata, nie licząc chwil, kiedy udawało Ci się nas odwiedzić. Powiedz, jak z perspektywy lat oceniasz swój pobyt w OHP?

Maciej Budych (absolwent 2012): Dopiero teraz, gdy minęło już sporo czasu, zaczynam doceniać okres, kiedy jedynym problemem zaprzątającym moją głowę była nauka. Wszystko inne mięliśmy podane jak na tacy. Dach nad głową, ciepło, całodzienne wyżywienie, towarzystwo kolegów – tak to teraz pamiętam. Myślę, że ośrodek był dla mnie ostatnią szansą, by skończyć gimnazjum i zdobyć zawód.

J.Ch.: Co przez te lata zyskałeś?
M.B.: Najważniejsze jest wykształcenie, ale równie mocno doceniam to, że poznałem nowych kolegów. Z kilkoma do teraz utrzymuję kontakt.

J.Ch.: Czy uważasz, że pobyt w OHP czegoś Cię pozbawił, coś straciłeś?
M.B.: Czy coś straciłem? Nie, w żadnym wypadku. Wręcz przeciwnie, to był okres w moim życiu, który do dzisiaj wspominam z uśmiechem na twarzy.

J.Ch.: Jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś do nas nie trafił?
M.B.: Odpowiem tak – ludzie bez ukończonej szkoły nie prowadzą ciekawego życia, więc odpowiedź nasuwa się sama.

J.Ch.: Czy umiejętności nabyte w ośrodku przydały ci się w późniejszym dorosłym życiu?
M.B.: W OHP spędziłem klika lat i w nim chyba wydoroślałem. Zaraz po skończeniu szkoły zacząłem szukać pracy. W jej znalezieniu, a potem w założeniu własnej działalności gospodarczej, pomogła mi szczerość i pewność siebie.

J.Ch.: Co podpowiedziałbyś obecnym uczestnikom ośrodka?
M.B.: Przede wszystkim, żeby nie czuli się gorsi od swoich rówieśników i nie wstydzili się, że są z OHP. Pamiętajcie, że w życiu wszystko jest możliwe, wystarczy tylko mocno czegoś chcieć.

J.Ch.: Na zakończenie mam prośbę. Opisz nam swoją obecną sytuację zawodową, rodzinną, materialną. Jest dobrze, czy mogło by być lepiej?
M.B.: Obecnie pracuję w dwóch firmach. Jedna jest z branży budowlanej, a druga z ogrodniczej. Dodatkowo prowadzę swoją małą, ale własną działalność. Wydaje się to niemożliwe, ale mam też czas na przyjemności. Mam cudowną kobietę, swój dom z ogródkiem, własny samochód. Na to wszystko zapracowałem sam. Czasami było bardzo ciężko. Może dzięki temu to, co mam, sprawia mi jeszcze większą przyjemność? Pracuję, ale nie wybiegam z planami za daleko. Czas pokaże, czy może być jeszcze lepiej.

Wywiad przeprowadził: Jacek Cholewiński – wychowawca międzyrzeckiego OSiW

Zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą.

Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Międzyrzeczu jest jednym z czterech funkcjonujących w województwie lubuskim.

OSiW funkcjonuje od 1972 roku. Budynek, posiada internat na 70 miejsc, w którym młodzież znajduje opiekę, wyżywienie i warunki socjalne, sale wykładową wyposażoną w TV i DVD. Zakwaterowanie i wyżywienie dla uczestników OHP jest całkowicie bezpłatne.

W obiekcie internatowym znajdują się: pomieszczenia biurowe, sala Młodzieżowego Centrum Kariery, świetlica, stołówka na 70 osób, izolatka. pokoje uczestników, sala wykładowa, mini-siłownia, sala komputerowa pokój do nauki, mini-biblioteka.

Uczestnikami zajmuje się profesjonalnie wyszkolona kadra, ciągle podnosząca swoje kwalifikacje, prowadząca zajęcia wychowawcze, profilaktyczne i resocjalizacyjne.

Zakwaterowanie i wyżywienie dla uczestników OHPjest całkowicie bezpłatne.

Na terenie Ośrodka działa Młodzieżowe Centrum Kariery, gdzie doradcy zawodowi prowadzą zajęcia dzięki, którym młodzież zdobywa umiejętności poruszania się po rynku pracy.

Dodatkowe informacje możesz znaleźć na profilu Facebook pod nazwą Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Międzyrzeczu.

Oferta edukacyjna
Proponujemy następujące formy kształcenia:
•Gimnazjum dla Dorosłych, klasa I (status ucznia).
•Gimnazjum dla Dorosłych, klasa II-III: przyuczenie do wykonywania określonej pracy m.in. w zawodach:
okucharz, murarz – tynkarz, tapicer, ślusarz, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych.
•Zasadnicza Szkoła Zawodowa, klasa I-III; nauka zawodu:
okucharz, ślusarz.

Warunki przyjęcia i dokumenty wymagane przy rekrutacji
podanie, zgoda rodziców, 3 fotografie, świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub klasy I czy II gimnazjum (w oryginale), opinia z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – aktualna, pozytywna do OHP, opinia i skierowanie ze szkoły (wystarczy druk przekazania ucznia), dowód osobisty lub skrócony odpis aktu urodzenia z potwierdzeniem Urzędu Miasta/Gminy zameldowania na pobyt stały, zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy (wystawione przez Lekarza Medycyny Pracy)

W czasie wolnym od zajęć uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w sekcjach: sportowej, turystycznej i innych, działających w Ośrodku. Ośrodek posiada salę komputerową wyposażoną w 10 komputerów, bibliotekę, 34 rowery, 2 sale wykładowe wyposażone w sprzęt multimedialny, mini-siłownię i inne.

Młodzież uczestniczy również w projektach:
•Europejskiego Funduszu Społecznego
•Polsko-Niemieckiej Wymianie Młodzieży.

4-2 Ośrodek Szkolenia i Wychowania - MM w Międzyrzeczu

ul. Piastowska 18
66-300 Międzyrzecz

tel.: 95 741 10 80,
95 742 06 39
e-mail: [email protected]

Wideo

Dodaj ogłoszenie