Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje dr Barbara Kołodziejska, wieloletnia dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego

red.
Barbara Kołodziejska
Barbara Kołodziejska Arch. prywatne
W niedzielę, 11 marca, zmarła dr Barbara Kołodziejska, etnograf z zawodu i z zamiłowania. Pozostawiła bogaty dorobek naukowy, a także dorobek materialny w postaci muzealnych zbiorów.

Dr Barbara Kołodziejska przez wiele lat była pracownikiem Muzeum Ziemi Lubuskiej, a potem dyrektorką Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze. Prowadziła także zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Pochodziła z Poznania, gdzie w 1955 roku ukończyła studia etnograficzne na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Po studiach rozpoczęła pracę w Pracowni Etnograficznej Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

W 1958 roku przyjechała do Zielonej Góry. Od tamtej pory jej zawodowa kariera ściśle była związana z Muzeum Ziemi Lubuskiej i Muzeum Etnograficznym. Została zatrudniona w ówczesnym Muzeum Okręgowym w Zielonej Górze. W 1960 roku powstał tam dział etnograficzny. Wtedy to Barbara Kołodziejska zaczęła systematyczne badania etnograficzne i gromadzenie zbiorów muzealnych. To m.in. dzięki jej mrówczej pracy udało się ocalić od zapomnienia twórczość lokalnych artystów i rzemieślników. Przez lata przemierzała lubuskie wsie, szukając etnograficznych „skarbów”. Nie poprzestała na gromadzeniu muzealnych zbiorów. Prowadziła także działalność popularyzatorską, której efektem było reaktywowanie działalności twórczej wśród ludności przesiedlonej na tereny Polski zachodniej. Była też świadkiem i dokumentalistką przemian, jakie zachodziły na lubuskiej wsi. Miała też swój wkład w tworzenie skansenu w Ochli. Gdy w grudniu 1981 r. został przekształcony w Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze, to właśnie jej powierzono kierowanie tą placówką. Funkcję tę sprawowała przez 17 lat.

Była członkiem m.in. Lubuskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, stałym członkiem Rady Artystycznej Międzynarodowych Festiwali Folkloru. Współpracowała z regionalnymi instytucjami kultury, pełniła funkcję wiceprezesa Lubuskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury „Pro Arte”, sprawowała funkcję społecznego konsultanta ds. folkloru w województwie zielonogórskim, aktywnie wspierała działania na rzecz ochrony dziedzictwa Górali Czadeckich, zachowania folkloru Regionu Kozła i zachodniej Wielkopolski. Była konsultantką regionalnych zespołów pieśni i tańca, w tym Lubuskiego Zespół Pieśni i Tańca.

W 2006 roku została laureatką ogólnopolskiej nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 17 marca, o godz. 11.30 na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze (stara część).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska