Nie żyje Elżbieta Kuczyńska, znana i lubiana gorzowska...

  Nie żyje Elżbieta Kuczyńska, znana i lubiana gorzowska pieśniarka i gitarzystka. Miała 69 lat

  red.

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Nie żyje Elżbieta Kuczyńska, znana i lubiana gorzowska pieśniarka i gitarzystka. Miała 69 lat

  ©pixabay.com

  W piątek, 17 sierpnia, walkę z chorobą przegrała Elżbieta Kuczyńska, znana gorzowska pieśniarka. Miała 69 lat.
  Nie żyje Elżbieta Kuczyńska, znana i lubiana gorzowska pieśniarka i gitarzystka. Miała 69 lat

  ©pixabay.com

  - To był niezwykły głos i niezwykłe ciepła osoba. Miała wielkie grono przyjaciół – mówiła nam w piątek Monika Kowalska, dyrektor kina Helios w Gorzowie. – Przez długi czas walczyła z chorobą, niestety przegrała. Zapamiętamy ją jako kobietę niezwykłą pod wieloma względami – dodaje Monika Kowalska.


  Elżbieta Kuczyńska była kobietą instytucją. Prowadzi kilka teatrów młodzieżowych, śpiewała własne recitale. Angażowała się w różne ekologiczne akcje na rzecz ochrony przyrody. Wspierała młodych ludzi w różnych działaniach.

  Urodziła się 18 listopada 1949 r. w Warszawie. W Gorzowie mieszkała od 1973 roku. Ukończyła Politechnikę Poznańską z tytułem magistra inżyniera elektryka, a także Papieski Fakultet Teologiczny we Wrocławiu, studia podyplomowe kultury żywego słowa na Uniwersytecie Warszawskim oraz studium pomocy psychologicznej na Uniwersytecie Poznańskim. Była też socjoterapeutką.

  Muzycznie zadebiutowała na początku lat 60. jako sopranistka w Chórze Kantatowo-Oratoryjnym Filharmonii. Podczas studiów zainteresowała się piosenką poetycką i turystyczną. Jej pierwszym sukcesem była główna nagroda na I Festiwalu Studenckiej Piosenki Rajdowej w Poznaniu w 1969 r.
  W latach 70. zdobywała główne nagrody na wszystkich liczących się konkursach i festiwalach w Polsce. Zdobyła m.in. Złoty Samowar i nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w 1974 r. oraz jedną z trzech głównych nagród w konkursie Mikrofon dla Wszystkich podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1974 r. Była zdobywczynią Złotego Pierścienia i nagrody dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w 1978 r. Śpiewała na koncertach w Niemczech, Rosji i Jugosławii.

  Zaśpiewała ponad 100 recitali tematycznych i monograficznych. Recytowała także poezję.

  Od lat 90. związana była z Młodzieżowym Domem Kultury, gdzie prowadzi zajęcia z grupami teatralnymi. Jako reżyser teatrów młodzieżowych miała na swoim koncie ponad 50 przygotowanych i wyreżyserowanych spektakli. Wspierała działalność gorzowskiego Teatru Kreatury i zagrała w jego sztukach.

  Angażowała się w ochronę przyrody. Była jednym z założycieli Stowarzyszenia Empatia działającego na rzecz praw zwierząt.

  W roku 2009 otrzymała Odznakę Honorową Miasta Gorzowa Wlkp. za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i Motyla - nagrodę kulturalną prezydenta miasta za całokształt dorobku. W listopadzie 2016 roku w Jazz Clubie Pod Filarami odbył się jej benefis z okazji 45-lecia pracy artystycznej.

  Pogrzeb odbędzie się w sobotę o godz. 12.30.  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Małe Mądrale odc.4

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia