Nie żyje Jan Kudła, żołnierz wyklęty z Zielonej Góry

  Nie żyje Jan Kudła, żołnierz wyklęty z Zielonej Góry

  Leszek Kalinowski

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Pułkownik Jan Kudła

  Pułkownik Jan Kudła zmarł w niedzielę, 19 lutego. Miał 91 lat. ©Archiwum GL/Mariusz Kapała

  Pułkownik Jan Kudła zmarł w niedzielę, 19 lutego. Miał 91 lat.
  Pułkownik Jan Kudła

  Pułkownik Jan Kudła zmarł w niedzielę, 19 lutego. Miał 91 lat. ©Archiwum GL/Mariusz Kapała

  Jan Kudła przeszedł szlak bojowy od Syberii przez Bliski Wschód, południową Afrykę, południową Amerykę, Kanadę, Wielką Brytanię, Belgię, Holandię i Niemcy. Powrócił do Polski w 1946 roku, aresztowany w 1951, skazany na 15 lat więzienia.

  Jak wspominał na łamach "Gazety Lubuskiej", dla niego i jego rodziny druga wojna światowa zaczęła się dopiero 17 września, kiedy to do rodzinnej miejscowości Wiśniowczyk weszły radzieckie czołgi.


  W lutym 1940 rodzina została deportowana przez NKWD na Syberię. Jan trafił za Ural, w okolice Świerdłowska. Karczował lasy, zbierał żywicę i mchy. Po dwóch latach zwolniony na podstawie amnestii, trafił do Polskiej Szkoły Junaków przy formowanej w ZSRR 7. Dywizji Piechoty w Tockoje. I wraz z armią Andersa wyjechał do Iranu.

  Potem była Afryka, Kanada i Szkocja. Na Zachodzie w wojsku u gen. Maczka oprócz J. Kudły był brat ojca i dwóch wujków. Na wschodzie w I Armii WP służyli: ojciec J. Kudły, jego kolejny brat i dwóch wujków.
  Po zakończeniu wojny Jan Kudła wrócił do kraju. Był rok 1946 , kiedy to jako "Ryś" zakładał komórki tajnej organizacji antykomunistycznej "Wolność i Niezawisłość". Potem był też członkiem Polskiej Tajnej Organizacji Wojskowej. Został aresztowany w 1951 roku. Skazano go na 15 lat więzienia (siedział m.in. w Rawiczu, Sztumie, Wronkach). Po pięciu latach w wyniku odwilży politycznej został wypuszczony na wolność.

  Ale prześladowania trwały. Gdy tylko pojawiła się możliwość awansu, od razu zjawiało się UB i o karierze można było zapomnieć.
  Jeszcze niedawno mówił, że cieszy się, iż doczekał czasu, kiedy o Żołnierzach Wyklętych mówi się otwarcie i z podziwem, ich imieniem nazywa się ulice, ronda, stawia pomniki.

  Był odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 91-letni Jan Kudła dochował się ósemki dzieci, ponad trzydziestki wnucząt i wielu prawnuków.

  31 stycznia pułkownika Jana Kudłę odwiedzili m.in. polscy i amerykańscy żołnierze, z pułkownikiem Christopherem Norrie, dowódcą 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, której żołnierze stacjonują m.in. w Żaganiu.
  - Czekałem na tę wizytę kilkadziesiąt lat - mówi wzruszony płk Jan Kudła pseudonim ,,Ryś".

  Czytaj również: Pułkownik ,,Ryś" doczekał się wizyty wojskowych z USA i Polski

  Zobacz też: Film o żołnierzach wyklętych już wkrótce na ekranach kin


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018