Nie żyje Julian Simonjetz z Zaboru, człowiek-legenda

  Nie żyje Julian Simonjetz z Zaboru, człowiek-legenda

  Czesław Wachnik

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Julian Simonjetz w 2015 roku w czasie uroczystości 70-lecia OSP.
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Gmina Zabór Zaprasza/Facebook

  We wtorek, 7 lutego, zmarł Julian Simonjetz. Dla gminy Zabór był legendą. Dlatego nieprzypadkowo nowy bojowy wóz strażacki nazwano jego imieniem, także na jego cześć w 2015 roku zasadzono dąb, ktorego nazwano Julian.
  Pan Julian był współzałożycielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborze i przez 50 lat pełnił obowiązki naczelnika i prezesa. To spod jego ręki wyszło dziesiątki, a może nawet setki strażaków ochotników.

  Ceniono go jako życzliwego człowieka, ale też gorliwego społecznika i działacza samorządowego.

  Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz najwyższymi odznaczeniami strażackimi m.in. ,,Złotym Znakiem Związku OSP RP” czy ,,Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza”. W październiku 2006 roku pan Julian został Honorowym Obywatelem Gminy Zabór.

  Wójt gminy Robert Sidoruk powiedział nam: - Śmierć pana Juliana jest dla nas ogromną stratą. Straciliśmy człowieka, który był skarbnicą wiedzy i historii Zaboru, straciliśmy człowieka, który był wzorem dla wszystkich społeczników. W naszym kwartalniku udzielił ostatniego wywiadu, dzieląc się swoimi wspomnieniami. Zostawił nam też tak wiele materiałów, że przymierzamy się do wydania ich w formie książki. Jeszcze za życia pan Julian się na to zgodził. Naprawdę będzie nam go bardzo brakowało.

  Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 11 lutego, w Zaborze. O godz. 14.00 zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. św. Józefa, a potem nastąpi odprowadzenie Zmarłego na pobliski cmentarz.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018